-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Nézze meg Ön is! - fényfestés pénteken és szombaton a Nemzeti emlékhelyen
Nagy fényerejű vetítővel a 3D animációs videó készítői lélegzetelállító látványvilágot festenek a Mauzóleum homlokzatára. A vetítés célja, hogy láthatóvá váljon, ami nem látható, és csak töredékekben maradt fenn.
A tíz perces filmben az alkotók kísérletet tesznek a templom belső terének bemutatására is. A fantázia szülte látványvilág a fennmaradt elemekből táplálkozik – mondta Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója. A különböző kőtöredékek 3D szkennelése után a maradványok a filmben újra életre kelnek, vagy éppen úgy láthatjuk, ahogy máskor soha. Szent István király szarkofágját ezúttal 360 fokban körbefordulva is megnézhetjük, sőt, a fedelét is láthatjuk. Ehhez a Szent István Király Múzeum régészeti kiállításában őrzött töredékeket használták fel a készítők. III. Béla király arcrekonstrukciója is megjelenik a filmben, az Aba-Novák secco motívumain és figuráin keresztül pedig az 1938-as Szent István Emlékévre kialakított Romkertre utalnak az alkotók. Az épületvetítésekre a Nemzeti Emlékhelyen kerül sor szeptemberi hétvégéken, péntekenként és szombatonként 20.00, 20.30 és 21.00 órai kezdettel.
A film, amely a meglévő alapokról indulva építi fel a képzeletvilágot, lenyűgöző látvánnyal kápráztatja el azokat is, akik a templom múltjáról kevesebbet tudnak, akik pedig ismerik a részleteket, egy rendkívül izgalmas időutazáson vehetnek részt.
Falvay Miklós, a film készítője számára a feladat különlegességét a régi korok és a ma művészetének elegyítése adta, ami a film képi és zenei világában is megmutatkozik. A zeneszerző, Pilisi László a különböző korokat autentikus hangszerekkel idézi meg, modern hangzásvilágba ágyazva azokat. Alkotói szempontból a film érdekes a négyzetes képformátum miatt, és azért is, mert a technológia olyan kőtöredékek megjelenítését is lehetővé teszi, amelyeket egyébként nem láthat a közönség. Izgalmas továbbá az ismert szimbólumok újszerű megjelenítése, és természetesen maga a helyszín teszi igazán különlegessé a látványt.
F. Szegő Krisztina, a Székesfehérvári Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője szerint jelentős szerepük van az ehhez hasonló garantált programoknak, amelyek színesítik, kiegészítik a város turisztikai kínálatát, de egy ilyen látványos attrakció önálló vonzerővel is bír. A garantált események tervezhetőek és többszöri visszalátogatásra is csábítanak. A szeptemberi időzítés turisztikai szempontból kedvező, hiszen Fehérváron az első őszi évszak még kiemelt időszak a látogatások terén, és ezzel a programmal garantált élményt kínálunk mindenkinek.