Nincs új a fa alatt! – avagy a téli ünnepek zöldebben

A tudatos és környezettudatos ünnepi időszakról rendeztek online programot civil szervezetek és környezetvédők, mintegy 150 résztvevővel. A rendezvénynek az volt a fő üzenete, hogy nagyon kicsi, egyszerű döntésekkel és fogásokkal is tehetünk a környezetünkért, és élhetünk természettudatosan, a természethez közelebb, az ajándékozások évvégi heteiben is.
2020.11.13. 10:09 |
Nincs új a fa alatt! – avagy a téli ünnepek zöldebben

A karácsonyi időszak apropóján többek között szó volt jótékonykodásról, egy léleképítő fordított adventi kezdeményezésről, varrogatós vagy cserélgetős újrahasznosításról, illetve arról is, hogy a természetben tartózkodni télen is alapvető biológiai szükségletünk.

Nincs új a fa alatt! – avagy téli ünnepek zöldebben címmel tartottak előadásokat civil környezetvédők arról, hogyan lehetnek tudatosabbak és környezettudatosabbak a téli ünnepek és az adventi időszak. A rendezvényen a Ki? – Ti & Mi, a Székeszöldvár, a Használd újra, Velencei-tó! és Sárrét! is részt vettek, és 150 embert szólítottak meg.
Az egyik legáltalánosabb téma a természettel való összhangban létezésünk, a tél ellenére: Sándor Barbara azt emelte ki, hogy a fizikai kapcsolatunkat a természettel télen sem szabad megszakítani, mert ez biológiai szükségletünk. Az európaiak az idejük 90%-át bent töltik – az észak-európai kultúra jó példa nekünk délebbre élőknek is, hogy ne féljünk a hidegtől, hiszen az öt érzékszervünkkel megtapasztalt ’erdőfürdőzésnek’ nemcsak tavasszal van immunerősítő hatása.
Környezettudatos és jótékony adventi kezdeményezést vetett fel Kecskés Tímea, ami a gyermekek, családok figyelmét az ajándékozás és adakozás örömére, léleképítő hatására irányítja. Az adventi naptárok sokféle lehetőséget adnak az örömszerzésre, akár gyümölcsökkel, magvakkal, élményekkel, szinte az egész hónap arról szól, hogy kapnak. A fordított advent egyben egy környezettudatos jótékonykodás, aminek a lényege az, hogy mennyire jó adni. December 1-jétől egy kosárba a család olyan apróságokat, meglepetéseket, jó állapotú, de már megunt könyveket, ruhákat élelmiszert helyez, amit végül egy rászoruló család megkap karácsonykor.     

Tóthné Balázs Kata a munkahelyi céges ünnepekkel kapcsolatban az újrahasznosítás lehetőségét vetette fel: a díszítés hozzátartozik az ünnephez, de szükségtelen minden évben új díszeket vásárolni, ami otthon fölösleges, jó szolgálatot tehet még másoknál. A csereberélős megoldás akár az ajándékozásnál is jól működhet, hiszen egy számunkra nem annyira szimpatikus, használaton kívüli illatgyertya, toll vagy egy könyv örömet szerezhet másoknak. Egy jó háziasszony büszke a tudatos döntéseire, ami kapcsolódhat egy jó, örömet okozó cseréhez is, nem pedig az akciós termékek vásárlásához. A kisgyermekeknél pedig nagyon kedves és személyes lehet egy kézzel varrott, jövőre elővehető mikulászacskóba rejtett ajándék a nylon helyett. 

A jó, igazi örömszerző ajándékozásról beszélt Németh Vera, Virág Kriszti a programban farmernadrágból varázsolható csodákat mutatott be, illetve Matus Szilvia, az Árpád Szakképző szakoktatója is remek ötleteket mutatott leírásokkal együtt. Lippai Kitti, aki hamarosan végzett cukrász lesz, a sütés-főzéshez, bevásárlásokhoz, az élelmiszerpazarlás megelőzéséhez kapcsolódó témákról beszélt.

A beszélgetés a 2 LIFES projekt keretében valósult meg a KDRIÜ támogatásával, a moderátor Hanti Márton (Táska Rádió) volt. Érdemes követni a Ki? - Ti & Mi közösségi oldalát a kapcsolódó információkért, kezdeményezésekért, ezenkívül a fenti témákban még advent előtt új adással jelentkezik az ÖKK Podcast, amiben az online program előadói szólalnak meg.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.