Növekedő bérek a honvédelmi és a rendvédelmi dolgozók életpályamodelljében

 Múlt kedden fogadta el a honvédelmi és a rendvédelmi dolgozók életpálya- modelljéről szóló törvényt az Országgyűlés. A törvény szerint idén júliusban átlagosan 30 százalékos béremelésre számíthatnak az érintettek, amelyet 2016. január 1-jétől évente 5-5 százalékos mértékű követ, így teljesül 2019-re az ötven százalékos átlagos béremelés. Minderről sajtótájékoztatón számolt be Vargha Tamás országgyűlési képviselő, honvédelmi államtitkár.
2015.04.21. 15:46 |
Múlt kedden fogadta el a honvédelmi és a rendvédelmi dolgozók életpályamodelljéről szóló törvényt az Országgyűlés. A törvény szerint idén júliusban átlagosan 30 százalékos béremelésre számíthatnak az érintettek, amelyet 2016. január 1-jétől évente 5-5 százalékos mértékű követ, így teljesül 2019-re az ötven százalékos átlagos béremelés. Minderről sajtótájékoztatón számolt be Vargha Tamás országgyűlési képviselő, honvédelmi államtitkár.
 
 A két törvény elfogadásával az volt az Országgyűlés célja, hogy – Magyarország gazdasági teljesítőképességének köszönhetően – mindazok, akik a közszolgálatában dolgoznak hosszú évtizedeket, úgy dolgozhassanak, hogy egy életpálya álljon előttük. A keddi sajtótájékoztatón Vargha Tamás kiemelte, hogy a pedagógusok életpályamodelljéről már korábban döntött az Országgyűlés, esetükben a bérek rendezése és emelése is megtörtént.
 Április 14-én az Országgyűlés elfogadta a Honvédek Jogállásáról szóló törvény módosítását, és megalkotta a rendvédelmi dolgozók életpályamodelljét is a Hivatásos Szolgálati törvényben. A honvédelem és a rendvédelem minden tagjára vonatkozni fog ez az új szabályozás. A honvédelemben és a rendvédelemben dolgozó szerveknek alkotmányos kötelezettségük teljesítése Magyarország függetlenségének és törvényes rendjének fenntartása. Mindezek alapján ez a szolgálat és munka magas szintű szakmai ismereteket, a törvények és más jogszabályok feltétlen tiszteletét, a hivatással járó kötelezettségek vállalását és bátor helytállást követel meg az érintettektől. A két törvény keretében az Országgyűlés elismeri a hivatásos szolgálattal járó áldozatvállalás nagyságát és az azzal arányban álló erkölcsi és anyagi megbecsülés indokoltságát, egyúttal biztosítja az egyes közszolgálati életpályák közötti átjárhatóságot.
 
 Napjainkban a Magyar Honvédség mintegy 700 katonája szolgál külföldi misszióban, melyekben erejükön felül teljesítenek az egyenruhások. Vargha Tamás szerint kötelességük egy életpályamodell keretében, megfelelő illetménnyel is párosítva megtartani őket a szolgálatban. Mint mondta, legutóbb 2002-ben volt utoljára illetményemelés a honvédeknél. Az új életpályának a fő pillére a teljesítményen, a tudáson és tapasztalaton alapuló kiszámítható előmeneteli és ehhez szorosan kapcsolódó illetményrendszer. Újdonságként szolgál az oldalirányú karrier, amely hosszabb előmeneteli lehetőséget biztosít. Lényeges eleme az új rendszernek, hogy a kimagasló teljesítményért és a végrehajtott többletfeladatokért teljesítményjuttatásban részesülhetnek a szolgálatot elvégzők. A törvény elismeri a szolgálati időt, és azoknak sem engedi el a kezét, akiknek el kell hagyniuk a honvédséget.
 
 Az új törvény az altiszti állomány munkásságát is elismeri, átlagosan 38 százalék illetményemelést biztosítva. Összességében 44 milliárd forintot nyújtanak az idei költségvetésből a Magyar Honvédség és a rendészeti szervek hivatásos állományának illetményemelésére. Július elsejétől átlagosan 30 százalékot növekszik az érintett területen tevékenykedők bére. A honvédek illetményeinek összege minden év január elsejével egészen 2019. január elsejéig bezáróan átlagosan 5 százalékkal emelkedik. Ennek értelmében átlagosan a négy év alatt 50 százalékkal nő a katonák bére.
 
 Magyarország Kormánya az új életpályamodellel a rendvédelmi dolgozók munkásságát is el kívánta ismerni. Ennek alapján - a honvédekhez hasonlóan - júliustól 68 ezer rendőrnek és tűzoltónak emelkedik átlagosan 30 százalékkal a bére, s ugyanúgy 2019-ig, évente további 5 százalékkal nő ez az összeg. A törvény hatálya kiterjed a rendőrségen és a tűzoltókon kívül a Terrorelhárítási Központ, a katasztrófavédelem, a büntetés-végrehajtás, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, az Országgyűlési Õrség, a Nemzetvédelmi Szolgálat, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatásos állományára is.