Novemberi feladatok a kertben - Németh László kertészmérnök tanácsai

Elérkezett az ősz utolsó hónapja. A reggelek csípősek, egy-egy talaj menti fagyra is számíthatunk. Bár jólesik a meleg szobában üldögélni, azért fordítsunk figyelmet az ilyenkor esedékes kerti teendőkre is.
2017.11.02. 11:27 |
Novemberi feladatok a kertben - Németh László kertészmérnök tanácsai

Idén nem ritka, hogy a fehérvári kiskertekből lehet még friss paradicsomot szedni novemberben.

A lehullott lombbal kezdeni kell valamit, ami lehet a lomb beforgatása a talajba, a komposztálás, vagy a zsákolás. Az elsőt csak azok tudják megtenni, ahol nem gyepfelület van a fák alatt, a többieknek marad a másik kettő. Felmerül sokszor a kérdés, hogy lehet-e a diófa levelét komposztálni. Kísérletben bizonyították, hogy a diófalevéllel kevert komposzt 10 hónapnyi komposztálás után ugyanúgy felhasználható, mint a többi fa lombjából készült komposzt.

A különböző gombabetegségek télen egyrészt a lehullott leveleken telelnek, más részük, pedig a törzsön illetve az ágakon. A károsítók nem csak a gyümölcsfákon telelnek, hanem a dísz- és gyomnövényeken is. Ezért is nagyon fontos hogy az őszi lemosó permettel ne csak a gyümölcsfákat, hanem a dísznövényeket is kezeljük. Október folyamán és november elején a levéltetvek is lerakták tojásaikat a fák ágaira, törzsére, illetve a különböző bokrokra. A lemosáshoz olajos, rezes, kénes szereket ajánlunk (Vegesol eReS, Bordói lé+kén, Olajos rézkén).

Ne feledkezzünk meg talajaink tápanyag utánpótlásáról sem. Ilyenkor szükséges kijuttatni a foszfort és a káliumot, valamint a szerves trágya bedolgozásának is itt az ideje. Gyepjeink is meghálálják ezeket. Korábban gond volt a gyepfelületek szerves trágyázása. Szerencsére létezik már granulált marhatrágya (Marha-Jó), ami könnyen kezelhető, és nem fedi be a gyepet, hanem a csapadék hatására azonnal bemosódik a talajba.

Mediterrán növényeinket készítsük elő a teleltetésre, ellenőrizzük, hogy vannak-e rajtuk kártevők. Ha szükséges védekezzünk ellenük, mert a teleltetés idején ezek úgy elszaporodhatnak, hogy tavasszal egy nagyon beteg és legyengült növényt veszünk elő. Kiültetett fagyérzékeny növényeinket fátyolfóliával védhetjük meg. Ez alatt 4-6 fokkal is melegebb van, miközben a csapadékot, levegőt és a fény jó részét átengedi. Enyhe, napos őszt kíván Németh László kertészmérnök és a Kenderzsineg Mezőgazdasági Bolt.