Nyár végére végeznek a Gorsium Régészeti Park építésével

 Helyszíni bejárást tartottak ma délelőtt Gorsiumban, ahol nagyszabású fejlesztés zajlik ezekben a hónapokban. A "Quies Gorsiense - Gorsium a kikapcsolódás antik szigete” című projekt nettó 652 millió forintos Európai Uniós forrásból valósul meg, a beruházás költségeihez Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata több mint 123 millió Ft önrésszel járul hozzá. Várhatóan 2015 nyarára fejeződnek be a munkálatok.
2015.05.11. 13:02 |
Helyszíni bejárást tartottak ma délelőtt Gorsiumban, ahol nagyszabású fejlesztés zajlik ezekben a hónapokban. A "Quies Gorsiense - Gorsium a kikapcsolódás antik szigete” című projekt nettó 652 millió forintos Európai Uniós forrásból valósul meg, a beruházás költségeihez Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata több mint 123 millió Ft önrésszel járul hozzá. Várhatóan 2015 nyarára fejeződnek be a munkálatok.
KÉPGALÉRIA a bejárásról
 A hétfői helyszíni bejáráson Árvai Péter, a ZÁÉV Zrt. felelős építésvezetője adott tájékoztatást a most zajló munkafolyamatokról a résztvevőknek. Mint mondta, jelenleg öt építési helyszínen folyik a kivitelezés. A fogadóépület egy felmenő vasbeton szerkezetből készült, belül többek között hatalmas fogadótér, vizesblokkok, büfé és ajándékbolt várja majd a látogatókat. A kivitelezés során egy 270 méter hosszú parkolót is építenek, amely egészen a Zichy-pincéig elér majd. A raktárépület helyén a római kornak megfelelő kolostorfedéssel, féltetővel, belső perystilium-mal, külső kisméretű téglaburkolattal kerül kialakításra egy épület. A városfal 12 méter magasságban, kétszer 62 méter hosszan, sarokbástyával, míg az egyenes oldalakon, egyharmadon merevítő-bástyákkal, teljes vasbeton szerkezettel készül el. A sarokbástya helységekben vizesblokkokat és öltözőket is létesítenek. Árvai Péter elmondta: az acélvázas szerkezetű lakomaterem és Freskós-ház alapozási munkálatait befejezték, így ezek körülbelül 65 százalékos készültségi állapotban vannak.
 Tác polgármestere, Horváth Tamás szerint a jövőben egyre többen látogatnak majd el Gorsiumba. „Akárhol járok az országban, mindenhol hallottak a Gorsium Régészeti Park fejlesztéséről. Úgy gondolom, hogy akik eddig jártak Gorsiumban, azokat ez a nagy beruházás csak ösztönözni fogja a visszatérésre. Azt hiszem, ezzel a befektetéssel európai színvonalra sikerült emelni a Régészeti Parkot, így azok számára is ideális lesz ez a terület, akik eddig még nem csodálták meg személyesen.” – emelte ki Horváth Tamás, aki azt is elárulta, hogy 25 táci lakos is dolgozik a közmunkaprogram keretében a helyszínen. Tác polgármestere szerint a fejlesztésnek jótékony hatása lesz a településre, hiszen a park hatalmas kiterjedése miatt több főállású dolgozóra is szükség lesz.
 A hétfői bejáráson dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere is részt vett. „Gorsium Tác és Székesfehérvár közös büszkesége. Nagyon örülök annak, hogy végül megvalósítjuk ezt a beruházást. Amikor 2013. január elsejével átvettük a Szent István Király Múzeum fenntartását, nyilvánvalóan egy felelősséget is magunkra vállaltunk, amelynek rész volt az akkor már folyamatban lévő táci pályázat továbbvitele. Akkor azt a döntést kellett meghoznia Székesfehérvárnak, hogy véghezviszi-e ezt a fejlesztést, vagy sem. Végül a továbbvitel mellett döntöttünk, még akkor is, ha elég jelentős önkormányzati támogatást kellett biztosítania Székesfehérvárnak ahhoz, hogy ez a nagyon fontos projekt megszülethessen. Azt gondolom, tartozunk ezzel az őseinknek, Fitz Jenő professzornak. Bizonyítjuk, hogy Székesfehérvárt nem csak a közigazgatási határain belül képzeljük el!” – mondta dr. Cser-Palkovics András, aki azt is hangsúlyozta, hogy Székesfehérvár 123 millió forintos önrésszel járult hozzá a 652 millió forintos Európai Uniós támogatáshoz. A város polgármestere végül reményét fejezte ki, hogy aki idejön, az úgy megy el, hogy érdemes volt megvalósítani a Gorsium Régészeti Parkot, és csodálatos értékkel gazdagodott mind Tác, mind pedig Székesfehérvár közössége.
 A beruházás az elmúlt esztendő végén kezdődött el. A munkálatok során több mint 150 tonna betonacél és több mint 3000 köbméter beton kerül bedolgozásra, továbbá egy kilencezer négyzetméteres parkolót is kialakítanak. A 2014 decemberében elindult projekt keretében több épületet is elkészítenek. Nádorfi Gabriella régész, a projekt koordinátora kiemelte, hogy nagyon jól haladnak a munkálatok, tartani tudják az előzetes ütemtervet. Az építkezés során megújul a romterület északi oldalán álló védőépület, az úgynevezett Freskós-ház is. A II. század második és a III. század első feléből származó lakóház két, falfestményekkel díszített lakószobáját is bemutatják majd az érdeklődőknek a beruházás elkészültével. A részben a védőépület alatt elhelyezkedő lakomaterem és a lakomaterem pincéje is látogathatóvá válik a projekt megvalósulásával. A pincében egy korhűen berendezett tárolóhelyiséget tekinthetnek meg az érdeklődők, a régészeti feltárások során előkerült főzéshez és étkezéshez használt edényekkel. A színház hátteréül szolgáló erődfal egy szakasza a hozzá kapcsolódó két oldal-, illetve saroktoronnyal műemléki rekonstrukció keretében kerül bemutatásra. A fal és a tornyok teteje egyben kilátóként is funkcionál, melyről a Régészeti Park egész területét áttekinthetik a látogatók.
 Nádorfi Gabriella hozzátette: a projekt részeként a Zichy-pince belső terét felújítják, több teremméretű, üvegcsempével bélelt hordóját kibontják, majd ezek a továbbiakban vitrinként funkcionálnak majd. A kiállítótér a tervek szerint később kőfaragványok, egyéb kőemlékek, rekonstrukciók kiállítóhelyéül szolgál majd. A jelenleg álló, római kori lakóház mintájára készült, „U” alakú épületet szintén felújítják. Az épületben részben az eredeti funkciót betöltő helyiségeket (irodák, raktárak) alakítanak ki, másik szárnya pedig látványraktárnak ad majd helyet, ahol a feltárások során előkerült leleteket mutatják be.