-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Nyers disznóhús és nitrátos kútvíz okozta a legsúlyosabb megbetegedést tavaly
A Fejér megyei népegészségügyi szakemberek keddi tájékoztatójukon értékelték a 2017. évi népegészségügyi munkát, valamint adtak tájékoztatást a 2018.-ra tervezett feladataikról. Dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója a védőnői szolgálatról szólva kiemelte, hogy Magyarország büszke lehet erre a hungaricumra, amely 2015-ben ünnepelte 100 éves fennállásának évfordulóját. A főigazgató hangsúlyozta, hogy olyan egyedülálló intézmény a védőnői szolgálat, amelyhez hasonló csak Svédországban található. „1915-ben, az első világháború hatalmas emberáldozatai miatt az állam felismerte, hogy egyetlen egy gyermeket sem veszíthet el Magyarország és mindent meg kell tenni a megszületendő gyermekek egészségben való felnevelése érdekében. Ma már nem a háborús veszély fenyeget, hanem a népességfogyás, de a cél ma is ugyanaz, mint amit 100 éve megfogalmaztak.” – hangsúlyozta Petrin László, aki örömét fejezte ki, hogy a megyei kormányhivatal több mint 1500 munkatársával olyan széles szakmai spektrumot ölel fel, amelyben a népegészségügy kiemelt jelentőségű.
Dr. Müller Cecília megyei tisztifőorvos elmondta, hogy a népegészségügyi szakemberek közel 10 ezer ellenőrzést folytattak le Fejér megyében különböző szakterületeken, laboratóriumi mérésekkel egybekötve. Az ivóvizeinkből vett 2700 mintából mindössze 1%-volt fogyasztásra alkalmatlan, a medencés fürdők 116 mintájából 4 esetben nem volt megfelelő minőségű a víz, a 13 természetes fürdőhelyen vett fürdővíz 42 mintavétel alkalmából megfelelő vízminőséget eredményezett. A megyében az előzetes adatok alapján csökkent a bejelentett fertőző betegségek és járványok száma is. Szólt arról is, hogy az életkorhoz kötött kötelező védőoltások eredményei igen jók, hasonlóan az előző évihez 99% feletti az átoltottság.
A méhnyak rák elleni önkéntes, térítésmentes HPV védőoltás esetében is nagyon jók az eredmények, a 2017/2018 tanév első félévében 80%-os az átoltottság.
A megyei tisztifőorvos elmondta, hogy az élelmiszer eredetű megbetegedések száma az előző évhez képest csökkent, mindössze 3 eseményt jelentett. Egy alkalommal botulizmus okozott ételmérgezést: egy házi disznóvágásból származó, magánháztartásban készített füstölt csülöktől két ember súlyos, életveszélyes állapotban került kórházba. A csülök füstölése igen rövid ideig tartott, majd a csülköt lefagyasztották és felengedést követően nyersen fogyasztották, több napig.
A tisztifőorvos beszámolt egy olyan esetről is, amikor egy 3 hónapos csecsemő kapott kékkórt és majdnem belehalt abba, hogy tápszerét nem vezetékes vízzel, hanem saját udvari kútból származó nitrátos vízzel készítették el.
Ezért fontos, hogy 6 hónaposnál fiatalabb csecsemők etetésére, itatására, fürdetésére kizárólag rendszeresen ellenőrzött közüzemi hálózati ivóvizet vagy palackozott ivóvizet használjunk. 2017-ben 479 mérgezési eset bejelentés történt, amely kissé kevesebb az előző év 508 esetéhez képest. A megye lakosságának egészségi állapota javulásához jelentékenyen hozzájárultak az egészségfejlesztők is, akik mintegy 20.000 nőt hívtak meg emlő- és méhnyak-szűrésre, több mint 8000 diák és felnőtt számára tartottak interaktív foglalkozásokat olyan témákban, mint a dohányzás megelőzése, a felelős szexuális magatartás, és természetesen a korábban itt is bemutatott „Játékos tudomány”, azaz mikrobák, antibiotikumok világa.
A 2018. évi feladatokat illetően dr. Müller Cecília elmondta, hogy a jó eredmények megőrzése mellett a kiemelt fordítanak a szakemberek a népegészségügyi vastagbélszűrés támogatására, valamint a kora gyermekkori szűrővizsgálatok szakmai felügyeletére is.
Értékelte a tavalyi évet Polyákné Gulyás Erika megyei vezető védőnő is, aki elmondta, hogy az életkorhoz kötött szűrővizsgálatok 2017. szeptember 1-től új módszertan szerint történnek. A szűrővizsgálatok alkalmával a fejlődésbeli eltérések, elakadások, megtorpanások minél korábbi felismerése, szakember által végzett korai fejlesztéssel jelentősen korrigálhatók.
A gyerekeknek 18 éves korukig több szűrővizsgálat kötelező. Az életkorhoz kötött szűrővizsgálatok elvégzése a védőnő és házi gyermekorvos feladata: 1, 2, 3, 4, 6 és 9 hónapos életkorban, 12 hónapos, szükség esetén 15 hónapos, 18 hónapos, 2 éves, szükség esetén 2,5 éves, 3 éves életkorban - és ezt követően pedig 6 éves életkorig évente.
A jogszabályban jelenleg előírt védőnői szűrővizsgálati időpontokban szülői kérdőív kitöltése is és védőnői vizsgálat is történik, a 3 hónapos korban csak védőnői vizsgálat van, a szülőnek nem kell kérdőívet kitöltenie. Amennyiben a szülő vállalja, hogy önállóan figyelemmel kíséri a www.koragyermekkor.hu szakmai portált, az ott található tájékoztató anyagokat elolvassa, regisztrációt követően az életkor szerinti szülői kérdőív kitöltésére is van lehetősége.
A kérdőív segítségével a szülők tapasztalatai is bekerülnek a vizsgálat folyamatába, amelynek célja, hogy időben felfedezhetőek legyenek azok a problémák, amelyeket korai kezeléssel korrigálni lehet. A kérdőív 0 és 7 éves kor között vizsgálja a gyermekek fejlődését 15 életszakaszban.