Október 16. az újraélesztés nemzetközi napja - így kell helyesen csinálni!

Az újraélesztés világnapján a Kossuth Lajos Általános Iskola diákjai sajátíthatták el az újraélesztés technikáját. A felső tagozatosoknak szóló programon Klupács Péter mentő-technikus a segítségnyújtáshoz szükséges bátorságra is felhívta a figyelmet.
2024.10.16. 13:28 |
Október 16. az újraélesztés nemzetközi napja - így kell helyesen csinálni!

Hazánkban évente 25 ezer embert ér hirtelen szívhalál, amelyből az esetek 70 százaléka visszahozható, ha időben megkezdődik az újraélesztés. Ennek egyik legfontosabb feltétele, hogy a bajba jutott környezetében legyen olyan, aki ismeri és meri is használni azt az egyszerű cselekvéssort, amely már egészen kicsi korban is elsajátítható. A mentők megérkezéséig végzett újraélesztésről, a segítségnyújtásról, a kortársakra való odafigyelésről is szólt interaktív előadásában Klupács Péter mentőtechnikus.

A több, mint 30 éves mentős múlttal rendelkező szakember, aki ma is az OMSZ és a HUBA Rescue 24 mentőcsapat kötelékében nyújt segítséget, a Kossuth Lajos Általános Iskola felső tagozatos diákjainak az irgalmas szamaritánus története kapcsán beszélt arról, hogy a mentés alapvető ösztön az emberben. Ahhoz azonban, hogy jól segíthessünk egy bajba jutott embertársunkon, érdemes megtanulni az újraélesztés technikáját.

Klupács Péter mesélt a mentők munkájáról, a kortársak közötti kapcsolatról, arról, hogy érdemes odafigyelni egymásra, és ha baj van, segítséget kérni. Egy kisfilmen és ábrákon mutatta be, hogyan következik be a hirtelen szívhalál és mi a teendő ekkor. Feltett kérdéseire a diákok azonnal választ adtak, és lelkesen közreműködtek a bemutatókban. Az újraélesztés technikáját elsajátítva, a lényegre törő, gyereknek és felnőttnek egyaránt érdekes előadás után a résztvevők egy-egy labda mellé térdelve játszhatták el a helyes ritmusú technikát, miközben a zene adta a megfelelő ütemet.

Az előadás végén az is elhangzott, egy labda és zene segítségével néhány perc alatt bárki megtanulhatta az újraélesztést, melyet öt lépésbe foglalt össze a szakember:

1. Ahhoz, hogy megmentsünk egy életet, nincs másra szükség, csak a bátorságunkra. Lépjünk oda a beteghez, és győződjünk meg róla, hogy eszméleténél van-e. Nyomjuk le kétszer a vállát, és szólítsuk meg.

2. Amennyiben nem reagál, így eszméletlen a beteg; szegjük hátra a fejét. Közben hívjuk segítséget, aki már tárcsázza is a segélyhívót a 112-es számon.

3. A fülünket tegyük az orrához, és vizsgáljuk a mellkas emelkedését tíz másodpercig. Amennyiben a mellkas nem mozdul, azonnal kezdjük el a szívmasszázst, még mielőtt a mentőt hívnánk! Mivel a halál beálltától számított negyedik percben az összes agysejt elpusztul, a szívmasszázsnak óriási jelentősége van.

4. Helyezzük a mellkas fölé a két tenyerünket. A felső kézzel kulcsoljuk át az alsó kezünket, majd tegyük az illető mellkasára úgy, hogy a tenyerünk éle középre essen. Percenként százszor-százhúszszor nyomjuk ütemesen a mellkast egészen addig, amíg a segítség megérkezik.