-
A szeretet lángja
A betlehemi Születés Bazilikában őrzött örökmécses lángjából meggyújtott lámpás tüzének segítségével lobbantotta lángra a város adventi koszorújának negyedik gyertyáját dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök. Az Alba Regia Vegyeskar csodálatos koncertje alatt egy kis hóesés is vidámságot, örömet csalt az arcokra.
2024.12.22. -
Karácsonyra hangolódtak
A téli szünet első napján, közel hatvan 3 és 16 év közötti, a saját családjuk nélkül nevelkedő gyermek nézte meg közösen Székesfehérváron a Barátság Moziban a Niko a rénszarvas - az északi fényen túl című, igazi karácsonyváró, csodálatos filmet.
2024.12.22. -
Városi síbank a téli szünetben
A Székesfehérvári Városi Sí-Bank a téli szünetben december 23-án, 24-én, 30-án, 31-én és 2025 január 2-án és 3-án 17:00 és 20:00 óra között lesz nyitva a Vasvári Pál Általános Iskolában.
2024.12.22. -
Advent Szárazréten
Igazi családi karácsonyváró programok várták azokat, akik szombaton a Feketehegy-Szárazréti Közösségi Házba látogattak. Az ingyenes rendezvényen vásár, színpadi produkciók és gyermekprogramok várták a látogatókat.
2024.12.21.
Októberi feladatok a kertben - kertészmérnök tanácsai az őszi munkához
Ne feledkezzünk meg a talajfertőtlenítésről sem, használjuk a megszokott talajfertőtlenítő szereket. Ilyenek a talajban gázosodó Force 1,5G, a komoly hangyairtó hatással ugyancsak rendelkező Picador, vagy a biológiai növényvédelemben szintén használható Bora, vagy Artis. Mindegyik szer közös jellemzője, hogy a talajba be kell dolgozni, mert a talaj felszínére szórva nincs hatása.
Szükség is van a frissen forgatott földre, ugyanis ilyenkor kell elvetni az áttelelő zöldségféléket. Ha hosszú őszünk lesz, akár még ebben az évben szedhetjük a sóska, vagy a spenót első zsenge leveleit. Az áttelelő borsó és a saláta még ősszel kibújik a földből, hogy palántaként vészelje át az előtte álló telet. Október végéig mindkettőnek a földbe kell kerülnie, hogy megerősödjön a tél előtt. Érdemes vörös-, vagy lilahagymát duggatni. Dughagymák közül a makóit csak újhagymának javaslom, mert nyáron felmagzik, viszont kapható a Shakespeare, vagy a Radar, ami felmagzásra nem hajlamos, és a nyár elején már felszedhető fejes hagymát ad.
Ha szép hosszú fehér szárat szeretnénk növeszteni, akkor ne felejtsük el folyamatosan feltölteni a hagymát, hogy hosszú föld-alatti szárat képezzen.
Sokszor hallom, hogy sokan azért nem raknak ősszel fokhagymát, mert a tél végére tönkremegy. Az valóban igaz, hogy a nyáron felszedett őszi fokhagyma nem bírja ki a következő nyarat, ezzel szemben jóval nagyobbak a gerezdjei, mint a tavaszi duggatásúnak. A nagyobb gerezd pedig az őszi, tél elejei disznóvágásokkor nagy segítség. Ráadásul a megmaradt fokhagyma tisztítva mélyhűtőben is tárolható, így pedig akár tavasszal is elővehetjük.
Természetesen nem maradhat el az őszi tápanyag utánpótlás sem. Használjunk nitrogénmentes kombinált műtrágyát, vagy más szerves trágyát, hogy tavaszra a talajban megérve, elérhetővé váljanak növényeink számára az ásványi anyagok. Fontos, hogy veteményes mellett jusson tápanyag a gyümölcsfáknak továbbá a dísznövényeknek, különös gondot fordítva az örökzöldekre, melyek télen is díszei a kertnek.
Csak a jó kondícióban lévő növények képesek megfelelően áttelelni, melyek így ellenállóbbak lesznek a különféle betegségekkel, és kártevőkkel szemben.
A hűvös idő beköszöntével elkezdődik a lomb sárgulása. Ilyenkor kell az őszibarackot és a nektarint - még leveles állapotban - réztartalmú szerrel permetezni, hogy a tafrinás levélfodrosodás gombaképleteit még idén, áttelelés előtt gyérítsük. Javasolt rezes szerek: Cuproxat, Champion, Bordói lé, Vegesol eReS.
Hasonló gyérítést javaslok a szőlőben, ahol a lisztharmat ellen szükséges a védekezés, hogy az áttelelő képleteket, azok bezáródása előtt elpusztítsuk. Ez tulajdonképpen a jövő évi első permetezés, hiszen ez már a következő év termésének védelme miatt szükséges. Itt ugyancsak használható a kombinált hatóanyagú Vegesol eReS, vagy Nevikén, Agrokén, Tiosol.
Október a szabadgyökerű gyümölcsfák ültetésének ideje is. Az idei évben megtapasztaltuk az aszályt, ezért a most ültetendő facsemeték mellé érdemes dréncsövet leásni, hogy egy hasonlóan száraz, forró nyár alkalmával mélyen tudjuk öntözni a fákat. Fontos, hogy a csemeték alá megfelelő mennyiségű marhatrágya, vagy más tápanyag kerüljön, mert az első 1-2 évben ebből fog táplálkozni a növényünk.
Természetesen nem minden kert a veteményről, gyümölcsről, zöldségről szól. Egy tél végi virágoskert szemet gyönyörködtető hagymás növényeit szintén ilyentájt kell a földbe dugni, vagy hagymakosárban a lesüllyeszteni. Most kell elültetni a hóvirág, a krókusz, a nárcisz, jácint és a tulipán hagymákat is. Langyos nappalokat, enyhe éjszakákat és sok friss levegőn töltött időt kíván Németh László kertészmérnök.