-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Folytatódnak az online vetítések a héten a Vörösmarty Színház Facebook oldalán
Kedden, május 12-én A Herner Ferike faterjával kuckózhatnak be a fotelba, este héttől vetítik a színház Facebook oldalán Háy János groteszk komédiáját.
Az előadásban három generáció életének ideje találkozik, apák és fiaik a sorsszerűség, tradíciók, megmásíthatatlan és elkerülhetetlen bekövetkezések tanúiként ugyanazt a nevet viselik. Mit örökítünk tovább a gyerekeinknek? Mi történik, ha a más sorsát figyelve és minősítve egyszer csak önmagunkra ismerünk? – boncolgatja a kérdéseket a humorral fűszerezett profán istendráma. A karakterek, a nyelv, a közeg, a megnyilvánulások nevetségessége igencsak ismerős, mintha csak a szomszédban történne… vagy velünk?
Bagó Bertalan, a rendező így nyilatkozott annak idején az előadásról: „Ami felkavaró benne, az az, hogy ezek fiatal emberek, nem alkoholista véglények vannak az árokban. Van egy abszurditása, egy humora az egésznek. Nem predesztinálja a sors őket, hogy ebbe a helyzetbe kerüljenek. Ez a figyelemfelhívás ebben, hogy tulajdonképpen bármikor kerülhetünk az árok partjára. Háy János mindig felold bennünket a humorral. Amikor nagyon mélyre szaladunk, felold, hogy aztán még nagyobbat koppanjunk a másik oldalon.” Szereplők: Kádas József, Krisztik Csaba, Kricsár Kamill, Tűzkő Sándor, Juhász Illés, Varga Lili, Kerkay Rita, Szomor Bendegúz
Csütörtökön, május 14-én, este hétkor szintén érdemes lesz a képernyő elé ülni, a színház Facebook oldalán a Három nővér 2016-os előadását vetítik.
Ebben az előadásban a három nővér tulajdonképpen hat alakban jelenik meg. Hat arc, hat portré ugyanarról a három lányról: a nagyon fiatalról és arról az alakról, amivé az idő e szárnyaló lelkű, érzékeny lényeket torzította. Hol mutatkozik meg egy fiatalban a majdani öreg? Hogy bukkan elő az öregekből egy lobbanásnyi időre a fiatal, hogy aztán örökre kivonuljon az életükből, mint a katonazenekar, amely a távozó reményekkel együtt enyészik? Csehov költői szorongása így ötvöződik az élet múlásának bölcs elfogadásával.
Szikora János rendező alapkoncepciója a főszereplők megkettőzése volt, a következőképpen: „Alapvetően osztoznak a szerepen, és aszerint, hogy a figura fejlődésének milyen stádiumában tartunk, jelenítődik meg a fiatal vagy idősebb ego. Viszont vannak ritka helyzetek, és ezek mindig nagyon hangsúlyos pillanatok, amikor mindkettő együtt szerepel. Olyan az előadás rendszere, mint egy óriási váltófutás, a színészek egymás kezéből veszik át a stafétabotot, ami a játék során általában egy-egy jellegzetes tárgy egy jellegzetes szituációban. Ahogy átveszik egymás kezéből az egyes tárgyakat, vagy adott esetben visszaismételnek egy gesztust, ezzel mintegy jelképesen átveszik és továbbviszik a szerepet.”
A három nővér szerepében: Tóth Ildikó/Szász Júlia, Kiss Diána Magdolna/Cseke Lilla Csenge, Törőcsik Franciska/Kovács Panka. További szereplők: Szurcsík Ádám, Börcsök Olivér, Petrik Andrea, Gáspár Sándor, Sághy Tamás, Egyed Attila, Tűzkő Sándor, Varga Mária, Nagy Péter, Derzsi János
Az előadásban szereplő egyetemisták a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Karának színész szakos hallgatói.
Az előadások a premier után 48 órán keresztül elérhetőek lesznek a Vörösmarty Színház facebook oldalán!