-
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15. -
Fiatal Vállalkozók Hete
A Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége idén is megrendezi a Fiatal Vállalkozók Hetét Székesfehérváron a Kodolányi János Egyetemen. Ezúttal is a fiatal vállalkozók fejlődését, kapcsolatépítését és inspirálását tűzték ki célul.
2024.11.15. -
Négymilliárdból épült új üzem
Labor- és orvostechnikai eszközöket gyártanak majd a Karsai Alba Kft. legkorszerűbb, automata robotokkal felszerelt új üzemében. A magyar műanyagipar vezető cégei közé tartozó, ma már kilenc tagvállalatból álló Karsai Holding Zrt. története 36 évvel ezelőtt indult, amikor Karsai Béla négy emberrel kezdte meg a munkát, ma pedig a cégcsoport létszáma meghaladja a 400 főt, árbevétele pedig a 9 milliárd forintot.
2024.11.04.
Öntő-olvasztár és hengerész képzés indul Székesfehérváron
Hiánypótló OKJ-s képzés indul el Székesfehérváron, annak az együttműködésnek köszönhetően, amely hat évvel ezelőtt, 2011. szeptemberében kezdődött az akkor még Alcoa-Köfém Kft., ma már Arconic-Köfém Kft. Hengermű-Öntöde üzletága és a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Váci Mihály Ipari Szakképző Iskola és Kollégium között. A programot az Alcoa Alapítvány az elmúlt hat évben összesen 117.000 USD-ral támogatta. Az évek során 176 tanuló kapott iskolai igazolást a tanfolyam elvégzéséről, amelyet a részben a szakképző iskola tanárai, részben pedig az Arconic-Köfém Kft. szakemberei vezettek.
A szakkör kétféle, OKJ-s bizonyítványt adó öntő-olvasztár, illetve hengerész képzéssé fejlődött. Az elméleti képzéseknek az Alumíniumipari Múzeum, míg a gyakorlati óráknak az Arconic-Köfém Kft. Hengermű-Öntöde üzletága biztosít helyet. Az első évfolyam diákjai a Hengermű-Öntöde dolgozói közül kerültek ki. Az első tanév megnyitója péntek délután az Alumíniumipari Múzeumban volt, melyen Katus István, az Arconic-Köfém Kft. vezérigazgatója köszöntötte a résztvevőket. Felidézte azt az 1941. június 25-én létrejött megállapodást, amelynek köszönhetően létrejöttek a mai Arconic-Köfém Kft. alapjai. Beszélt az 1984-ig tartó folyamatos fejlesztésekről és az Alcoa belépéséről. „1993 óta folyamatosan fejlődik ez a vállalat és olyan technológiákat tudunk alkalmazni, amelyek versenyképesek a nyugat-európai piacon. Az Arconic-Köfém Kft. a régió egyik legnagyobb foglalkoztatója, több mint 20 éve az ország 50 legnagyobb vállalatának egyike is. Manapság sok szó esik az élethosszig tartó tanulás fontosságáról, hogy kollégáink a legfejlettebb technológiák alkalmazására legyenek képesek. Ezért bekapcsolódtunk a duális képzésbe és most elindítjuk a saját OKJ-s képzésünket is. A jövőt már nem a betanított munka, hanem az egyre magasabb hozzáadott értéket képviselő szakmunka jelenti.”
A szakképzés átalakítása az elmúlt években azt a célt szolgálta, hogy közelebb hozza az oktatást a gazdasági szereplőkhöz, az iparhoz, és sokkal gyakorlat-orientáltabb legyen a képzés - mondta Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere. "A városnak nincs már fenntartói szerepe, de igyekszünk mindenben támogatni az intézményeket Fehérváron. Öröm, hogy az Arconic és a Váci Szakképző együttműködésének köszönhetően elindulhat az öntő-olvasztár, illetve a hengerész képzés, ami az ipar által igényelt szakemberek oktatását teszi lehetővé. Székesfehérváron egyre inkább a magasabb hozzáadott értéket képviselő munkaerőre van szüksége a gazdaságnak, és jelenleg a város ipari parkjaiban mintegy kétezer betöltetlen álláshely várja a szakembereket.” -emelte ki.
A Székesfehérvári SZC Váci Mihály Ipari Szakképző Iskolája és Kollégiuma képviseletében Vörös Zsuzsa igazgatóhelyettes beszélt, kiemelve az iskola és a vállalat együttműködését, amely az intézmény első Alcoa-pályázata óta tart. „Ezért is fontos számunkra, hogy most az iskolai kereteket túllépve a vállalatnál közösen folytathatjuk a képzést. Új ismeretek elsajátításában, régi ismereteik elmélyítésében és a szakmai vizsgákra felkészülésben is segíteni szeretnénk minden résztvevőt.”