Országos Diabétesz Világnap Fehérváron - nem csak cukorbetegeknek!

Huszonötödik alkalommal kerül sor az Országos Diabétesz Világnapra november 14-én, a programot ezúttal Székesfehérváron rendezik meg. Az ingyenes világnapi rendezvényre országhatáron túlról is érkeznek vendégek, és szakmájukban elismert előadókkal találkozhatnak az érintettek. A programok ismertetésekor a szakemberek felhívták a figyelmet, hogy a diabétesz közel másfél millió magyar embert érint.
2015.11.04. 16:22 |
Huszonötödik alkalommal kerül sor az Országos Diabétesz Világnapra november 14-én, a programot ezúttal Székesfehérváron rendezik meg. Az ingyenes világnapi rendezvényre országhatáron túlról is érkeznek vendégek, és szakmájukban elismert előadókkal találkozhatnak az érintettek. A programok ismertetésekor a szakemberek felhívták a figyelmet, hogy a diabétesz közel másfél millió magyar embert érint.

A Fejér Megyei Cukorbetegek Egyesülete szervezi idén az Országos Diabétesz Világnapot, melynek november 14-én szombaton a székesfehérvári Vodafone Sportcsarnok ad otthont. Az esemény védnökségét a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház és Székesfehérvár Megyei Jogú Város önkormányzata vállalta. „Nagy megtiszteltetés, hogy a megyei egyesületen keresztül ez a fontos, országos rendezvény Székesfehérváron valósulhat meg. Mindig nagyon jó egy városnak, ha olyan témában rendezhet konferenciát, melyre az egész országból, sőt, a határon túlról is ellátogatnak. Reméljük, hogy a résztvevők Székesfehérvár jó hírét is viszik magukkal. A város számos segítséget adott e rendezvényhez: biztosította a Vodafone Sportcsarnokot, de igyekeztünk egyéb anyagi, erkölcsi és szervezési segítséget is adni hozzá” – mondta el a programok kapcsán Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok.
A világnapi rendezvény programjairól Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok, Dr. Tóth László, a megyei II. számú belgyógyászat osztályvezető főorvosa, Dr. Balsay Miklós diabetológus főorvos és Kovács Ilona, a Fejér Megyei Cukorbetegek Egyesületének elnöke számolt be.
Dr. Tóth László, osztályvezető főorvos hangsúlyozta, hogy a világnapi program olyan civil kezdeményezés, amely mögé az egészségügynek mindenképpen be kell állnia. Kiemelte, hogy világméretű járvány a cukorbetegség, a probléma Magyarországot is érinti. Elmondta, hogy a betegség szövődményeinek leküzdése nagy terhet ró mind az kórházi dolgozókra, mind az egészségügyi kasszára. "Sokkal fontosabb lehet ennél a betegség gyógykezelése, megelőzése, a rizikócsoportok felmérése. A betegség és szövődményeinek ellátása meghaladja képességeinket, ezért kötelességünknek érezzük, hogy minden ilyen kezdeményezés mögé álljunk, szaktudásunkkal segítsük.” - tette hozzá.

Dr. Balsay Miklós diabetológus főorvos, a cukorbetegek ellátásának jobbításáért küzdő „igazi misszionárius” a világnap eredetére és a diabétesz világméretű terjedésére világított rá: „A diabétesz világnap az inzulin felfedezőjéhez, Frederick Bantinghoz kötődik, aki ezen a napon született. A nap kezdeményezője a Nemzetközi Diabétesz Szövetség, melyhez később csatlakozott a WHO és az ENSZ is, mégpedig egy határozat formájában, amely kimondja: a járványszerű terjedés megakadályozása érdekében mindenképpen összehangolt lépéseket kell tenni.” - mondta el a főorvos, aki szerint a "járványszerű terjedés" nem csak figyelemfelhívó kifejezés, hanem a valóság, mely mögött ott állnak a rémisztő adatok. 285 millió jelenleg a diabéteszes betegek száma világszerte, amely azonban exponenciálisan nő.
 
„Ma Magyarországon a vezető halálokok között szerepelnek a szív- és érrendszeri megbetegedések, melyek rizikóját a diabétesz négyszeresére növeli. Az amputációk kockázatát tízszeresére növeli, a szerzett vakság második leggyakoribb oka a diabétesz, a veseelégtelenségnek pedig messze a leggyakoribb oka. Ezek azok az adatok, amelyek óriási terhet rónak a betegre, a nemzetgazdaságra, ugyanis éves szinten közel 180 milliárd forintot költ az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a diabétesszel összefüggő költségekre s ebben a legnagyobb tétel a szövődmények kezelése. Ebből is látszik, hogy nem a terápiára költi a legtöbbet a rendszer, hanem a szövődményekre – mivel gyakran késve kerül sor a diagnózisra. Nagy segítség ezért e rendezvény abban, hogy felhívhatjuk a figyelmet arra: a betegség megelőzhető, s vannak olyan elő-állapotai, mint az elhízás, melynek legjobb beavatkozó eszköze az életmódváltás. Ennek két alappillére az étrend és a mozgás, s ebben nagy szerepe van a közétkeztetésnek, az élelmiszeriparnak, politikai döntéshozóknak és a családi modellnek.” - hangsúlyozta a főorvos.

Kovács Ilona, a Fejér Megyei Cukorbetegek Egyesületének elnöke hozzátette, hogy számos önkéntes segíti az egyesület munkáját a rendezvényen, amelyre várhatóan 28 településről érkeznek egyesületek az országból, de Szlovákiából és Szerbiából is jönnek vendégek. „Nagy öröm számunkra, hogy idén a MACOSZ a mi egyesületünket kérte fel arra, hogy szervezzük meg az országos diabétesz világnapot, amely a 25., azaz jubileumi alkalom lesz. Hol is lehetne tehát máshol, mint a királyok városában? Országosan jó hírű előadóink lesznek, kóstolják meg a termékeket, szavazzanak az év diabétesz termékére, s jöjjenek rá, hogy a diabétesz nem betegség, hanem állapot, mert az igazi betegséget a cukorbetegség szövődményei jelentik” - mondta a Fejér Megyei Cukorbetegek Egyesületének elnöke.