-
Sikerfilmek a Barátságban
December 27-én pénteken a Fekete pont, december 28-án szombaton pedig a Futni mentem című magyar sikerfilmeket tűzi műsorára a Barátság mozi. Emellett animációs filmet, spanyol vígjátékot és zenés mozifilmet is láthatunk.
2024.12.25. -
Szrnteste Sárpentelén
Jézus születését a legszebb ünnepünkként tartjuk számon. Székesfehérvár határában, Sárpentelén zajló csodás karácsonyi ünnepségek emlékeit Széchényi Zsigmond aranytollú író és vadász örökítette meg Csordapásztorok című írásában.
2024.12.24. -
Lucától vízkeresztig
A karácsonyi ünnepkör népszokásainak színes, különleges, már-már kimeríthetetlennek tűnő tárházából válogattunk néhány érdekes darabot. A legtöbb hagyomány ma már csak a múzeumokban vagy egy-egy családi örökségként felemlegetett történetben van jelen. Lukács László néprajzkutatót hívtuk segítségül.
2024.12.24. -
Köszönet a mentősöknek
Székesfehérvár közössége nevében mondott köszönetet Mészáros Attila alpolgármester és Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok az OMSZ Székesfehérvári Mentőállomásán a mentős dolgozóknak, akik az ünnepek alatt megerősített szolgálatban teljesítenek szolgálatot.
2024.12.23.
"Ősök – bányász hősök" - pályázati eredményhirdetés a Hiemer-házban
A pályázat célja volt, hogy segítse levéltári adatgyűjtéssel a bányászdinasztiák megismerését, a bányásztelepülések feltárását, a bányászok összetartásának és hősiességének bemutatását, valamint segítsen bepillantást nyerni a bányászathoz, bányászokhoz kötődő hagyományokba. Mindezek mellett a pályázat megismerteti a tanulókkal a levéltárak működését, őrzött dokumentumaik jelentőségét és a kutatómunka szépségeit.
A Hiemer-házban rendezett eseményen díjakat Vargha Tamás országgyűlési képviselő, dr. Czetz Balázs, a Magyar Nemzeti Levéltár megyei főigazgató-helyettese és Róth Péter alpolgármester adta át.
A fehérvári díjátadón Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője rámutatott, ennek az országos pályázatnak a segítségével a diákok felfedezhették felmenőik hőstetteit egy nehéz, embert próbáló hivatás megismerésén keresztül. Örömét fejezte ki, hogy a Székesfehérvári Vasvári Pál Általános Iskola különdíjban részesült, hiszen a legtöbb alkotást ők küldték be.
Az általános és középiskolás tanulók egyénileg vagy csoportosan is pályázhattak többféle témában és pályaművel. Közel 180 pályamunka érkezett, amelyet 225 diák alkotott, mondta dr. Czetz Balázs, a Magyar Nemzeti Levéltár megyei főigazgató-helyettese. A kiírás hozzájárult az egyéni sorsok és életek feltárásán keresztül a korabeli magyar bányásztársadalom megismeréséhez, ezzel gazdagítva kulturális örökségünk sokszínűségét, tette hozzá. A pályaművek között rajzok, monográfiák, családi történetek és családfakutatás is szerepelt.
A pályázaton kiemelkedő munkájáért elismerésben részesült a Tiszta szívvel őseink nyomában alkotói csapata, Virányi Gergely és Virányi Róbert, a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai. A balatonfüredi Szűts Jakab Bányász hagyományok – a bányászathoz, bányászokhoz kötődő hagyományok bemutatását is kiválónak értékelte a zsűri. Szintén egy kerékpár volt a jutalma a Székesfehérvári Vasvári Pál Általános Iskola közösségének. A diákok 19 pályázatot adtak be, ezzel „rekord” aktivitásról, lelkesedésről tettek tanúbizonyságot. A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium tanulója, Kosztelnik Eszter egy családfát készített, amely családja bányászattal foglalkozó tagjait mutatja be az üknagyapáig visszamenően.