-
Katyń áldozatai
Április 13-án van a Katyńi Áldozatok Emléknapja. Székesfehérváron hagyományosan a Jávor Ottó téren tartott méltó megemlékezést a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat Lengyelország ma is fájó nemzeti tragédiája kapcsán, a lengyel és a magyar nép barátságának, összetartásának jegyében.
2025.04.11. -
Kerülővel jut csak be a kórházba
Lezárják április 12-én, szombaton, a Szent György Kórház Hunyadi utca felőli Gombaporta bejáratát, munkavégzés miatt. Ebben az időszakban, kerülőúton, a függőfolyosó alatti hátsó lépcsőházi bejáraton keresztül tudnak majd bejutnai a betegek és a hozzátartozók.
2025.04.11. -
Közgyűlési összefoglaló
Nincs döntés a Vörösmarty Színház következő igazgatójának személyéről. Székesfehérvár pénteki közgyűlése eredménytelennek nyilvánította a pályázati kiírást.
2025.04.11. -
Miyawaki-erdő a Palotavárosban
Japán minta alapján tervezett Miyawaki-erdőt telepítettek a Palotavárosi tavaknál. A különleges eljárással ültetett csemeték érdekessége, hogy mivel kis területen sorakoznak egymás mellett, versenybe kezdenek azért, hogy minél gyorsabban, minél magasabbra nőjenek.
2025.04.11.
Összefogás a fiatalok mentális egészségéért - közös kutatást indítanak

Közös sajtótájékoztatót tartott péntek délután a Változás Mentálhigiénés Egyesület, a Székesfehérvári Diáktanács, valamint az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ és Székesfehérvár Önkormányzata.
A résztvevők közös kutatást, továbbá az eredményekre épülő szakmai programokat indítanak a fiatalok lelki egészsége támogatásának érdekében.
A kérdőívet online formában ide kattintva tölthetik ki a diákok.
A BANI világ, azaz a törékeny, szorongó, nem-lineáris logikai rendszerek alapján működő érthetetlen világ (Brittle – Anxious – Non-linear – Incomprehensible) sok új stresszfaktort hozott mindenki életébe, ezért a program résztvevői kiemelten fontosnak ügynek tartják, hogy támogassák a fiatalok életvezetését, lelki egészségét. A kutatások alapján a szakemberek számára kiderül, mely területeken szükséges különböző foglalkozásokat, tanácsadásokat biztosítani a fiatalok számára. A kezdeményezés egyedi, pilot programként valósul meg a városban és Fejér vármegyében.
„Nagyon fontos téma a fiatalok lelki egészsége. A covid után kezdtünk el beszélgetni a szakemberekkel, hiszen ennek az időszaknak lettek olyan mellékhatásai, ami által frusztráltság és más lelki problémák merültek fel a fiataloknál.” – fogalmazott Mészáros Attila alpolgármester, aki azt is elmondta, hogy a visszajelzések szerint a közösségek is nehezen épülnek vissza a járvány előtti szintre. Az alpolgármester tájékoztatása szerint folyamatosan kapják az információkat a szakemberektől, akik már 1.5-2 éve járják az oktatási intézményeket. A tapasztalat az, hogy a fiatalok élnek is a felajánlott segítséggel, most azonban ezt szeretnék új szintre emelni a kutatással, hogy még több fiatal véleményét megtudhassák. „18 ezer diák jár a város oktatási intézményeibe. Arra szeretném kérni a fiatalokat, hogy ha találkoznak ezzel a kérdőívvel, töltsék ki, ezzel is segítve a szakemberek munkáját.”
Rózsás Ildikó, a Változás Mentálhigiénés Egyesület elnöke, szakmai vezetője kiemelte: az összefogásnak köszönhetően az élményalapú tapasztalás után eljuthattak a kérdőívig. Felidézte, hogy az elmúlt években a járványidőszakon túl is számos változást tapasztalhatnak a fiatalok, legyenék azok a globalizáció által nyújtott kihívások, vagy a világ különböző pontjain zajló háborúk. „Ebben a korban sokkal nehezebb megküzdeni ezekkel a dolgokkal, különösen akkor, ha nincs valaki mögött megfelelő családi és szociális háttér.” – emelte ki Rózsás Ildikó, aki szerint a kérdőív segít abban, hogy elfordulhassanak az akut problémák kezelése után a prevenció felé is.
„Fontos, hogy a diákság mentális egészsége rendben legyen.” – mondta Böhm László, a Székesfehérvári Diáktanács elnöke. A Diáktanácsnak nagy szerepe volt a kérdőív létrehozásában, hiszen azon túl, hogy az elmúlt években is együttműködtek a szakemberekkel, a kérdések összeállításában és tesztalanyokkal is segítettek a munkájukat a programban. Bőhm László szerint a fiatalok között nagy arányú a mentális betegségek száma, de bíznak benne, hogy a felméréssel segíteni tudnak majd ennek a visszaszorításában.
Tisztl Henrik, az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ vezetője beszédében hangsúlyozta: azok a kezdeményezések tudnak működni, ahol jó együttműködés valósul meg, jelen esetben pedig mind a négy fél nagy energiát fordít a program sikerességére. Arról is beszélt, hogy az Alba Bástyánál eddig is kiemelt ügyként kezelték a fiatalok mentális egészségének támogatását, de bízik benne, hogy ezzel a projekttel még hatékonyabbak lehetnek.