Ötven éves Székesfehérvár távcsöve – találkoztak a hőskorszak tanúi

Ötven évvel ezelőtt készült el Székesfehérváron az a 30 cm tükörátmérőjű Newton-reflektor, amely A Szabadművelődés Háza legfelső szintjén, egy hat méter átmérőjű kupola alatt mindmáig szolgálja a városban a csillagászati ismeretterjesztést.  Magát a kupolát pedig negyven éve, 1977. szeptember 16-án tette fel a honvédség helikoptere az épület tetejére. A két jeles eseményt szombaton a Csillagvizsgálóban ünnepelték.
2017.09.16. 12:05 |
Ötven éves Székesfehérvár távcsöve – találkoztak a hőskorszak tanúi

Hajmási József és tanártársai 1961-ben hozták létre a város első csillagvizsgálóját a József Attila Gimnázium tetején. A csillagda 1977-ben költözött az Ifjúsági Ház tetejére. 1993-ban vette fel Székesfehérvár szülötte, az európai hírű asztrofizikus, Terkán Lajos nevét. A csillagdában azóta számos amatőr csillagász és diákcsoport szemlélhette meg az ég csodáit, 30 cm átmérőjű távcsövével a Holdon akár 1 km-es részleteket is megpillanthatunk.
A csillagda ünnepén Dr. Huboda György fizikus köszöntötte a megjelenteket, majd Székesfehérvár alpolgármestere, Mészáros Attila mondott köszönetet a sok tudományos munkáért és azért, hogy az elmúlt évtizedekben sikerült felkelteni számos fiatal kíváncsiságát. Köszönetet mondott a Fejér Megyei TIT-nek is, hogy együtt tudott működni a várossal ebben a fontos projektben. „Annak is örülünk, hogy néhány éven belül a középiskolai kampusz projekt keretében megújulhat a csillagvizsgáló és a jövőben is szolgálja majd a székesfehérváriakat.” – tette hozzá Mészáros Attila alpolgármester, aki a naphoz jó emlékfelidézést és sok szakmai információt kívánt. Az ünnepség megnyitóján felolvasták Székesfehérvár korábbi polgármesterének, Balsay Istvánnak a köszöntő gondolatait is.

A szeptember 16-i, szombati találkozóra meghívták mindazokat, akik ott voltak a "hőskorban", az 1960-70-es években, és azokat is, akik az elmúlt öt évtizedben munkájukkal gyarapították az ország csillagászati ismeretterjesztését, vagy érdeklődtek a rendezvény iránt. Az első részben a fehérvári eseményeket tekintették át, megszólaltatva a történet néhány szereplőjét, a város, a TIT és a művelődési ház egykori és jelenlegi vezetőit. A résztvevők egy filmet is láthattak arról a negyven évvel ezelőtti napról – 1977 szeptember 16-i – napról, amikor a honvédség helikoptere feltette a kupolát a csillagvizsgáló tetejére.
Délelőtt a székesfehérvári csillagászati ismeretterjesztés évtizedeit összegezte dr. Nagy Rezső, majd az elmúlt évtizedek kiadványairól, szkeptikus találkozóiról, Randi-díjasairól és vendégkönyvi bejegyzéseiről esett szó. A hőskorszakra emlékeztek A Szabadművelődés Háza korábbi igazgatói, köztük Magyarits András is, aki a művelődési intézmény történetében a leghosszabb ideig -1979-től egészen 2003-ig – töltötte be az igazgatói tisztet. Szintén felidézte az elmúlt évtizedeket Kovács György korábbi igazgató és megemlékeztek Tóth László egykori igazgatóról is.

Fehérvári színes