-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Páholyszemle a Barátság Klubmoziban
A 35. Magyar Filmszemle dokumentumfilmjeiből válogattak a szervezők a Páholyszemle idei, kilencedik bemutatójára. Az alkotásokat március 18-19-20-án 18 órai kezdettel vetítik a Barátság Klubmoziban. A rendezvénysorozat különlegessége, hogy a vetítések után több filmrendezővel is találkozhat a közönség.
A 35. Magyar Filmszemle dokumentumfilmjeiből válogattak a szervezők a Páholyszemle idei, kilencedik bemutatójára. Az alkotásokat március 18-19-20-án 18 órai kezdettel vetítik a Barátság Klubmoziban. A rendezvénysorozat különlegessége, hogy a vetítések után több filmrendezővel is találkozhat a közönség.
Papp Gábor Zsigmond: A birodalom iskolája, valamint Tóth Péter Pál: A tanárnő és biznisz című filmek vetítésével kezdődik a filmbörze, március 18-án. Vendég: Brády Zoltán, A tanárnő és a biznisz című film szerkesztő-riportere.
Az első film tartalmából: A Német Birodalmi Iskolát 1908-ban alapították Budapesten dolgozó német, osztrák, cseh diplomaták és kereskedők gyerekei részére. Az első világháború után, a monarchia felbomlását követően magyar gyerekek is beirakozhattak ide. Ekkor kerültek az iskolába a pesti zsidó nagypolgárok gyermekei is. Az oktatás nagyon magyas színvonalon, német nyelven folyt, emellett a diákok tanultak magyart, angolt, franciát és latint is... A film elynerte a 35. Magyar Filmszemle dokumentumfilm kategória fődíját és az operatőri díjat.
Tóth Péter Pál alkotása egy általános iskolai tanár különös sorsát tárja elénk. Pergel Éva elveszti az iskolai színházjegyekre összeszedett pénzt. Karácsony előtt a 300 ezer forintot kölcsönből adja vissza, amelyre harminc százalékos kamatot ígér. A történteket senkinek sem bírja bevallani. A kölcsönt kölcsönből adhatja csak meg. Az összeg egyre növekszik, "jőtevői" bukszája egyre dagad. Amikor a rendőrség közbelép, a behajthatatlan követelés meghaladja a százmillió forintot, amelyből a tanárnő soha egy fillért nem költött magára...
Március 19-én Németh Gábor Péter: Elszakítva, és Felvidéki Judit: Életke I-II. című filmjeit vetítik 18 órakor. Vendég: Németh Gábor Péter filmrendező.
Az Elszakítva című film egy értelmi fogyatékosokat gondozó intézetbe kalauzolja el a nézőt. Ella és János kálváriája kislányuk születésével kezdődik. A Gyámügy nevelőszülőknél helyezi el Beatrixet. István, az intézetben dolgozó szociális munkás elhatározza, segít a párnak visszakapni gyermeküket. Egy lakásotthont hoz létre, kiköltözteti Ellát és Jánost, akik elkezdenek tervezgetni és harcolni azért, hogy végre igazi család lehessenek.
A száz éves Mozgásjavító Általános Iskola és Diákotthon mindennapjairól szóló Életke I-II. című alkotás elnyerte a 35. Magyar Filmszemle Esélyegyenlőségi Díját. Ha valaki belép a Mexikói út 60. szám alatt található öreg iskolába, akkor nem valami kórházszerű intézmény és nem is szomorú kis betegek fogadják. Itt nincsenek szánnivaló, folytonos sajnálattal, megkülönböztetett bánásmóddal kezelt külöleges esetek. Ez egy valódi iskola, boldog gyerekekkel, akik a lehető legtermészetesebb módon élik életüket...
Frivaldszky Bernadett: "Ide hallgassatok pulykák...", Sós Ágnes: Teri nagyi, és Papp Bojána: A tévé és én című filmeket március 20-án vetítik. Vendégek: Frivaldszky Bernadett, Sós Ágnes és Papp Bojána.
Az "Ide hallgassatok pulykák..." című film Milli néni történetét meséli el. "Eredetileg a világ első olyan öregek otthonát akartuk bemutatni, amelyet cigányok építettek a maguk számára...A cigányoknál nagy szégyen az öregeket otthonba adni. Az öregeknek nagy a becsületük, és közülük választják ki a cigány törvény - romani kris - bíráit is. Mi történt tehát, hogy otthont építenek számukra?..."
Teri nagyi elmenőben. Élet és halál közti állapotban. Lánya, Paula ápolja, aki fiatalos hatvanas. Teri nagyi elméjéből fel-felbuggyannak megdöbbentően bölcs, szívszorító gondolatok. Most fogalmazza meg őket, vagy mélyen kódolva vannak, a hosszú évek alatt beivódtak az elméjébe, és most félig tiszta pillanataiban feltörnek?
A tévés és én című film Alexa sztárok iránti rajongásáról szól A lány kézbesítőként dolgozik, ám amint hazamegy, átváltozik olyasvalakivé, aki a sztárok körül lebeg, az ő bűvkörükben él. Alexa imádja a televíziós csatornákat, az elmúlt tíz évben több száz műsor felvételén volt ott. Ha beszélhetünk nikotin-, alkohol-, drog-, játék- vagy csokoládé-függőségről, akkor Alexandra kétségkívül Friderikusz-függő személyiség. A film elnyerte a 35. Magyar filmszemlén a dokumentumfilm kategória különdíját.