-
Gépekkel segítik a várost
Mintegy 40 darab korszerű, jobbára akkumulátorral működő kisgéppel segíti a Városgondnokság közterületi munkavégzését a Makita Kft. A gépeket hétfőn a Városgondnokságon adta át a vállalat, amely minden évben más-más fehérvári területen segít társadalmi felelősségvállalásával.
2025.04.14. -
Okostanterem a Táncsicsban
Az oktatásban megjelenő új technológiák adta lehetőségek motiválják a diákokat és a tanulás hatékonyabbá válik – hangzott el hétfőn a Táncsics Mihály Általános Iskolában, ahol a frissen kialakított okostantermet egy angolóra keretében adták át. Székesfehérváron ezzel együtt már 14 általános iskolában szolgálja az oktató-nevelő munkát a XXI. századi technikával felszerelt terem, és idén még három helyszínen készül el.
2025.04.14. -
Átadták a munkaterületet
Indulhat a Krasznai és Udvardi utcákban az elkezdett fejlesztés második üteme. Átadták a munkaterületet. Útpályák, járdák, és csapadékcsatorna épül majd a beruházás keretében.
2025.04.14. -
Új eszközöket kaptak
Új, a város közterületein elvégzendő kisebb-nagyobb munkákhoz elengedhetetlen eszközöket kapott a Városgondokság. A felajánlás a Makita Kft. társadalmi felelősségvállalási programja keretében valósult meg.
2025.04.14.
Pályaorientációs nap a Széchenyiben Fröhlich Balázs feltalálóval

A pályaorientációs napon többek között a Denso, a Grundfos, a Széphő, az ARCONIC, a Videoton, a Magyar Honvédség és az Óbudai Egyetem képviselői is tartottak előadást a diákoknak.
"Ez már a negyedik pályaorientációs nap az iskolában. Az elképzelés eredetileg az volt, hogy megismerkedejenek a gyerekek azokkal a cégekkel, akik a környéken tevékenykednek, azért, hogy később tudjanak válogatni a munkahelyek között. Ma már egyértelműen a duális képzés bemutatásán van a hangsúly. A 13. évfolyamunk diákjai már eleve duális képzésben vesznek részt, ez az új szakképzési törvényben kiterjesztésre kerül. A cél az, hogy már a technikum 11. évfolyamában megtalált duális partner kísérje végig a diákokat tanulmányaik során." - mondta el Horváth Lajos Zoltán igazgató.
Korábban kapcsolódnak be a diákok a duális képzésbe
"Az új szakképzési törvény alapján a Széchenyinél az első két év ágazati alapozó képzés lesz, itt megismerkednek alapjaiban a szakmákkal, az informatika, elektronika, vagy gépészet területén. A 10. évfolyam végén tesznek egy ágazati alapvizsgát, ez pedig eldönti majd a hogyan tovább kérdését. Ha gyengén sikerül, akkor arra kell törekedni, hogy ne rekedjen bent a gyerek a rendszerben kudarc élménnyel, választhatja azt is, hogy lejjebb megy szakképzőbe, akár egy másik intézménybe. A legfontosabb, hogy derüljön ki időben, ha túl erős neki a technikum és akkor végezzen egy szakképzőt, utána pedig estin ugyanúgy meg tudja csinálni az érettségit munka mellett." - tette hozzá Horváth Lajos Zoltán igazgató, aki szólt arról is, hogy a Széchenyiben kilencedikben és tizedikben ugyanazokat tanulja a gyerek, mint gimnáziumban, magyarból, matematikából és történelemből is ugyanaz az óraszám van. Ez után, a 11.osztálytól kapcsolódik be a technikumi szakképzésbe. Onnantól kezdve a diák egy duális partnercégnél tudja teljesíteni a gyakorlatait. A diákok továbbtanulásával kapcsolatban az igazgató szólt arról az előnyös helyzetről is, amit az jelent, hogy egy udvarban vannak az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Karával, akik egyetemi szinten ugyanazokat a szakmákat tanítják, mint a Széchenyi középiskolai szinten. "A cél, hogy okleveles technikus képzés is legyen, úgy gondolom, hogy az ágazati alapvizsga eredménye dönti majd el, hogy ki az, akinek az okleves technikus képzés felé megy az útja és ki az, aki a régebbi technikus képzés felé megy. Az, hogy az okleveles technikus képzettségű ember hogyan tud átjutni egyetemre, még kidolgozásra vár, de óriási lehetőség lehet a gyerekeknek." - mondta a jövő kihívásairól.
A pályaorientációs napon a diákok találkozhattak Fröhlich Balázs feltalálóval is, aki megtervezte és megépítette a SKART - Unique Electric Motorcycle elektromos motort.
A jármű egyedisége a lézerrel vágott és 3D nyomtatóval készített alkatrészekben rejlik, a meghajtását a hátsó felnibe integrált elektromos motor szolgáltatja. A segédmotoros besorolás megtartásának érdekében sebességét lekorlátozta a fejlesztő, pedig akár 100-120 km/h sebességre is képes lenne a jármű. Mérések alapján nagyjából 100-150 kilométert képes megtenni egyetlen töltéssel az elektromos motor.
Az Oscar-díjas látványtervező figyelmét is felkeltette
Fröhlich Balázs a székesfehérvári Lánczos Kornél Gimnáziumba járt, majd a a PTE Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar villamosmérnök hallgatója volt. "2017-ben kezdtük ezt a projektet, az első motor 2017 szeptemberében készült el, és azóta további kettő készült belőle, más változatban. A café racer stílusú prototípus a legpiacképesebb, most 24 ezer dollárra áraztuk be. 99%-ban készen van, ülést kell még építeni rá." - mondta el Balázs, aki arról is beszélt, hogy sok mindenbe fogott bele korábban, de megtanulta, hogy fókuszálni kell, most az első dolog a motorkerékpár: "Ha ez úgy működik már, hogy nem igényel engem 100%-ban, akkor vannak további terveim, hasonló útvonal mentén elektromos eszközök gyártását szeretném, de különböző projektekhez." - mondta jövőbeli terveiről. Újabban a design területén is sikeres, home dekor alkotásai hamar gazdára találnak. A diákoknak felidézett egy fontos találkozást is az életéből, amikor a Brain Bar fesztiválon "összefutott" az Oscar díjas látványtervezővel, a Sötét lovag világának megálmodójával, Nathan Crowley-val, akinek érdeklődését szintén felkeltette Balázs futurisztikus motorja.