Pályázat - "Generációról generációra - Családi emlékek az első világháborúról"

 „Generációról generációra – Családi emlékek az első világháborúról” címmel a város önkormányzata és a Vörösmarty Mihály Könyvtár közösen hirdette meg azt a pályázatot, melynek keretén belül első világháborús személyes történetek feldolgozását várják, nem tudományos pályázatokat, hanem olyan családi történeteket, amik eddig rejtve maradtak a nyilvánosság elől.
2014.10.22. 12:26 |
„Generációról generációra – Családi emlékek az első világháborúról” címmel a város önkormányzata és a Vörösmarty Mihály Könyvtár közösen hirdette meg azt a pályázatot, melynek keretén belül első világháborús személyes történetek feldolgozását várják, nem tudományos pályázatokat, hanem olyan családi történeteket, amik eddig rejtve maradtak a nyilvánosság elől.

A részleteket sajtótájékoztatón ismertette Brájer Éva alpolgármester és Vasné Borsos Beáta Bíborka, a könyvtár igazgatója.
„Székesfehérvár katonái és alakulatai a magyar történelem folyamán végig jelen voltak az ország katonai térképén. Részt vettek a magyarság történetét formáló hadi eseményekben és ez alól az I. világháború időszaka sem volt kivétel. A városhoz kötődő alakulatok – a 17-es székesfehérvári honvéd gyalogezred, a 69-es és a 10-es huszárezred – hősies helytállásukkal beírták nevüket Magyarország hadtörténetébe.” – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Brájer Éva alpolgármester.
Magyarország Kormánya meghirdette az I. világháborúhoz kötődő centenáriumi időszakot, melyet 2014-ben indítottak el. Székesfehérvár rendkívül súlyos veszteségeket szenvedett el a Nagy Háború során, ezért a városvezetés kezdeményezte, hogy az elesett katonák és az itthon maradottak emlékére Fehérvár is csatlakozzon az országos kezdeményezéshez. A centenáriumi programsorozat májusban a „Fehérvár köszönti katonáit” című hagyományos gálaesttel kezdődött a Vörösmarty Színházban, illetve a szeptemberi Kulturális Örökség Napjain belvárosi séta keretében ismerték meg az érdeklődők az I. világháborús emlékműveket dr. Vízi László Tamás történész vezetésével. A város egy pályázatot nyújtott be az emlékművek felújítására, illetve szerveznek intézményi programokat, konferenciákat is. A tervek szerint december 11-én hagyományosan megkoszorúzzák a 10-es huszárok belvárosi emlékművét, majd tudományos tanácskozással és az Alba Regia Szimfonikus Zenekar emlékkoncertjével folytatódnak a programok.
A centenáriumhoz kapcsolódóan Székesfehérvár Önkormányzata és a Vörösmarty Mihály Könyvtár közösen hirdette meg a „Generációról generációra – Családi emlékek az első világháborúról” című pályázatot. A kisgyermekektől az idősekig bárki pályázhat Fejér megyéből, valós háborús emlékeket feltáró alkotással. A Nagy Háború számos fehérvári család több generációját érintette, a kezdeményezés legfőbb célja pedig éppen az, hogy életre hívják a családi történeteket különböző művészeti formákban. A pályázat jó alkalmat adhat arra, hogy a nagyapák átadják háborús emlékeiket a jövő nemzedékeinek, a nagyanyák pedig elmondhatják, milyen volt az egyedül maradt asszonyok sorsa, és hogyan építették újjá a családjaikat. A pályázat sokszínűsége lehetővé teszi, hogy közösségek, csoportok dolgozzanak együtt, és ennek megfelelően alakulnak majd az értékelés kategóriái is. – fogalmazott Brájer Éva.
 
A közös pályázat célja, hogy az I. világháborús emlékek ne vesszek el sem a család, sem a közösség számára. – hangsúlyozta Vasné Boros Beáta Bíborka, a könyvtár igazgatója. Elmondta, hogy részvétel tekintetében nincs korosztályi megkötés, sőt örvendetes lenne, ha különböző generációk, iskolai csoportok, közösségek együttműködnének. Lehet pályázni irodalmi alkotással, olvasmányos, tényekkel alátámasztott és illusztrált írásokkal, képregénnyel, visszaemlékezések alapján készített film- vagy hangfelvétellel, videojátékkal, prezentációval, művészeti alkotásokkal, tárgyi emlékek másolataiból készült kollázzsal és montázzsal.
 
A pályaműveket 2014. november 30-ig lehet leadni a Vörösmarty Mihály Könyvtárban, a Bartók Béla tér 1. szám alatt. A legjobb alkotásokat díjazzák majd, a beérkezett pályaművekből és tárgyi emlékekből pedig 2015-ben kiállítást rendeznek.