Példás tűzoltó és családapa - beszélgetés Pál Jenő tűzoltó főtörzsőrmesterrel

Pál Jenő november 28-án lesz 37 éves és nyolc éve dolgozik a Székesfehérvári Hivatásos Tűzoltó-parancsnokságon. Egy 15 hónapos kisfiú apukája. Eredeti foglalkozása asztalos, amit még ma is aktívan művel szabadidejében. Tűzoltó munkája mellett továbbképezte magát és három éve gépjárművezető beosztásban dolgozik.
2015.11.24. 09:19 |
Pál Jenő november 28-án lesz 37 éves és nyolc éve dolgozik a Székesfehérvári Hivatásos Tűzoltó-parancsnokságon. Egy 15 hónapos kisfiú apukája. Eredeti foglalkozása asztalos, amit még ma is aktívan művel szabadidejében. Tűzoltó munkája mellett továbbképezte magát és három éve gépjárművezető beosztásban dolgozik.
Korábban nagyon sok jót hallottam a tűzoltóságról, több ismerősöm is tűzoltóként dolgozott és úgy gondoltam megpróbálom a felvételit, ami elsőre sikerült is – mondja Pál Jenő. Amikor meghallom a riasztást, hogy menni kell, akkor természetes módon azonnal vált az addigi lelkiállapotom és a helyzetre koncentrálok. Vonulás közben is sokat gondolok arra, hogy mi lehet a helyszínen, hogyan tudjuk majd a legjobban végezni a feladatunkat.

Emlékszel még az első riasztásodra, amikor éles helyzetben voltál?

Úgy emlékszem Nadapon voltunk nyáron, egy esős időszakban, amikor egy nádtetős ház égett. Erről tudni kell, hogy egy ilyen ház oltása nagyon sok munkával jár és sok ideig tart, mert szét kell bontanunk szinte az egész tetőt és az utolsó izzó parazsat is el kell oltanunk.
Mire gondolsz akkor, amikor éles helyzetben vezeted a szirénázó tűzoltóautót?

Nincs két azonos helyszín és rendkívül figyelni kell az odaérkezéskor: tudni kell hol és hogyan lehet megállni, hogy könnyen hozzáférjünk a mentésnél használatos eszközeinkhez. Vonuláskor pedig a másik ember, közlekedő épségére is nagyon kell figyelni, mert nem mindenki foglalkozik kellő mértékben azzal hogy szirénázó tűzoltóautó közlekedik megkülönböztető jelzéssel.

Hogy tapasztalod, mennyiben segítik a munkádat a közlekedők?

A tapasztalataim szerint az autósok többsége nagyon figyel arra, amikor vonulunk, sajnos néhányan azért valamilyen okból kifolyólag nem veszik figyelembe, vagy nem veszik észre, hogy megkülönböztető jelzéssel közlekedünk és menteni megyünk.
Magyarország belügyminisztere a 2015 nyarán a Kiskunsági Nemzeti Park területén bekövetkezett nagy kiterjedésű erdőtüzek felszámolása során a természeti értékek megmentése érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismerésekén Rendkívüli Helytállásért Érdemjel bronz fokozatát adományozta Pál Jenő tűzoltó főtörzsőrmesternek, a Székesfehérvári Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság gépjárművezetőjének, aki a nagy kiterjedésű, hosszantartó kiskunhalasi erdőtűznél végzett gépjárművezetői feladatokat. A Bács-Kiskun megyei tűzesethez Fejér megyéből érkező tűzoltó jól, zökkenőmentesen illeszkedett be a már meglévő tűzoltás-vezetés szervezetébe. A számára meghatározott szakfeladatokat példaértékűen, fegyelmezetten, a helyi sajátosságok figyelembevételére kapott utasítások maradéktalan betartásával hajtotta végre. A kimondottan erdőtűzoltásra tervezett erdőszert - helyismeret nélkül is - kiemelkedő színvonalon, a biztonsági követelményeket és az eredményes tűzoltást is szem előtt tartva vezette a rendkívül nehezen járható, homokos terepen. Munkáját kitartóan, a rábízott jelentős értékű szakfelszerelést megóvva, példásan hajtotta végre. A főtörzsőrmester 2008. szeptember 1-jén kezdte tűzoltói pályafutását Székesfehérvár Megyei Jogú Város Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóságán. Az alapfokú tanfolyam elvégzése után beosztott tűzoltóként dolgozott. Munkája mellett tovább képezte magát, így 2012. április 1-jétől gépjárművezető beosztást lát el.
Mivel tudunk a legjobban segíteni a vonuló tűzoltónak?

Semmiképpen nem jó ha fékeznek előtted, mert figyelni kell a szemből érkezőkre is és ha megállnak előttem, adott esetben lehetséges, hogy nekem is vészfékezni kell. A legjobb, ha lehúzódnak és kiteszik az indexet, jelezve, hogy látják a megkülönböztető jelzéssel érkező tűzoltóautót.

Milyen emlékezetes eseted volt, amikor nagyon érezted azt, hogy Te tűzoltó vagy?

Az emlékezetes 2013-as márciusi hóviharban rendkívül sok pozitív és negatív hatás is ért munka közben. Nagyon pozitív volt, hogy az emberek összefogtak, akárcsak a kiskunhalasi tűznél és jó volt látni, hogy nem csak a tűzoltók, hanem a civilek is segítettek nekünk.
Megváltozott-e akkor a tűzoltó munkád, amikor megszületett a kisfiad?

Mindig nagyon figyelek a társaimra és magamra is a munkám során, de elmondhatatlanul jó dolog, amikor hazaérkezem és a kisfiam puszival vár, majd a nyakamba borul.

Milyen összegyeztetni a 24 órás szolgálatot a családi élettel?

Persze hosszú a 24 órás szolgálat, de van utána két szabadnapom. Most építkezem, de van szőlőnk és gyümölcsösünk is, ahol szintén van elég teendő, de meg lehet szokni.

Hogyan emlékszel vissza arra a kiemelt tűzesetre, ahol a helytállásodért magas kitüntetést kaptál?

Kiskunhalason volt egy 5-ös kiemelt tűzeset. Egy vasárnap délután mi is riasztást kaptunk, hogy mennünk kell. A Kiskunsági Nemzeti Park területén több száz hektár erdő égett, amit rengeteg tűzoltó és civil oltott, ott kellett tudásunk legjavát nyújtanunk. Amikor mentünk nem tudtuk még mi lesz a feladatunk, ott kaptunk eligazítást a helyszínen. Mi egy erdészt kaptunk magunk mellé, akinek volt helyismerete és közösen rendkívül nagy hasznát vettük az erdőtüzes autónknak. A Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság terjesztett fel a kitüntetésre, melyet ezúton is szeretnék megköszönni.