Posztumusz kapta meg a Penna Regia díjat Varga Sándor újságíró

  Székesfehérvár Közgyűlése idén posztumusz Varga Sándornak adományozta a Penna Regia díjat. Varga Sándor újságírói tevékenysége mellett többek között ötletgazdaként elindította a fiatalok kulturális megjelenésének lehetőségét és 2010-ben megszervezte az első Fehérvári Versünnepet. Az elismerést a város polgármestere adta át a Vörösmarty Színház kávézójában rendezett ünnepségen, amelyen valamennyi fehérvári szerkesztőség munkatársa részt vett.
2016.03.16. 15:44 |
 Székesfehérvár Közgyűlése idén posztumusz Varga Sándornak adományozta a Penna Regia díjat. Varga Sándor újságírói tevékenysége mellett többek között ötletgazdaként elindította a fiatalok kulturális megjelenésének lehetőségét és 2010-ben megszervezte az első Versünnepet. Az elismerést a város polgármestere adta át a Vörösmarty Színház kávézójában rendezett ünnepségen, amelyen valamennyi fehérvári szerkesztőség munkatársa részt vett.
KÉPGALÉRIA a Penna Regia díjátadóról
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése évről-évre Penna Regia díjjal ismeri el a sajtó munkatársainak Székesfehérvár érdekében kifejtett tevékenységét. Érdemeinek elismeréseként a közgyűlés 2016-ban posztumusz Varga Sándornak adományozta a Penna Regia díjat, aki a Fehérvár Médiacentrum alapító-hírigazgatója, egykori munkatársa volt és 2010-ben ő szervezte meg az első Fehérvári Versünnepet is.
"A legapróbb hír is felfénylik, és megmutatja valódi üzenetét, ha megfelelő alapműveltséggel rendelkező, és ezt a műveltségüket kreatívan használó emberek foglalkoznak vele." - idézte Nógrádi Gábort Székesfehérvár polgármestere köszöntőjében. "Azért tetszett meg ez a mondat, mert úgy érzem, bele van sűrítve minden, amit azok vállalnak fel, akik ezt a hivatást gyakorolják és úgy gondolják, hogy a saját életútjukkal komoly felelősséggel viseltetnek a közvélemény irányába az újságíráson keresztül." - emelte ki Cser-Palkovics András polgármester, aki szerint egymásra vannak utalva azok, akik valamilyen információt vagy véleményt szeretnének eljuttatni az emberekhez és azok, akik ezt a véleményt közvetítik, vagy a saját álláspontjukat rögzítik újságíróként.  
A polgármester köszöntőjét követően Fehérvári Versünnep tehetséggondozó program korábbi győzteseinek verses összeállítását láthatták a vendégek. Tóth Melitta, Pruma Nikolett, Krár Edina, Gombó Viola Lotti és Bukosza Zita előadásával igazolta, hogy érdemes volt útjára indítani a Fehérvári Versünnepet. 
A díj átadásakor Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy elsősorban nem szakmai díj a Penna Regia, inkább a közösség elismerését jelenti. Cser-Palkovics András hangsúlyozta, hogy Varga Sándor amikor elhagyta a várost, nem felejtette el, hogy Fehérvár befogadta és minden erejével segítette, hogy a város közössége megjelenjen az országos nyilvánosságban is. A díjat gyermekei, Varga Anna és Varga Bálint vették át.
Varga Sándor újságíró a Fehérvár Médiacentrum alapító hírigazgatója volt. Az egri főiskola rajz-földrajz és kommunikáció szakán és a Honvédelmi Minisztérium népművelő kurzusán végzett. Szolnokon kezdte újságírói pályafutását, ahol a Magyar Rádió tudósítója volt. 1995-től a Magyar Rádió Krónika című műsorában dolgozott szerkesztő-műsorvezetőként, ahol jellegzetes hangját megismerhette a Kárpát-medence magyarsága.2009-ben került Székesfehérvárra, a Fehérvár Médiacentrum hírigazgatójaként megalapította az ország első médiacentrumát, és teremtette meg a hírszolgáltatás új stílusát. A Fehérvár Médiacentrum sikeres elindítását követően visszakerült a Magyar Rádióhoz, ahol folytatta a Krónika című hírműsor szerkesztését és vezetését.
 
Székesfehérváron ötletgazdaként elindította a fiatalok kulturális megjelenésének lehetőségét, és 2010-ben előkészítette és megszervezte az első Versünnepet. Itt minden induló fiatal számára kisfilmmel biztosította a szereplés lehetőségét, és népszerűsítette a középiskolások körében a magyar költészet szeretetét. A Székesfehérvári Versünnepet idén, 2016-ban már hetedik alkalommal rendezik meg, de ezúttal már Varga Sándor András nélkül. 2011-ben a fehérvári versmondó fiatalok számára megszervezte és lebonyolította az első Székelyföldi Verstábort, ami azóta is minden esztendőben életre kel. A fehérvári fiatalokkal számtalan versmondó produkciókat, színpadi darabokat készített elő, rendezett meg. A székesfehérvári ünnepi rendezvényeken megjelentek azok a középiskolás fiatalok, akik Varga Sándor András jóvoltából büszkén vállalják magyarságukat, nyelvüket. A Székelyföldi Verstáborban fehérvári és székely fiatalok között vert hidat, s adta meg alapjait egy Kárpát-medencei ifjúsági tábornak. Kultúrában végzett munkáját 2006-ban Nívó-díjjal, 2013-ban a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével jutalmazták.
 
Székesfehérváron végzett újságírói tevékenysége túlmutatott a hírek korrekt megfogalmazásán és átadásán, hiszen egy generációt volt képes megmozdítani a magyar nyelv és költészet ügyéért. A Fehérvár Médiacentrummal elkészítette és megrendezte a Nyergestető 1849 című történelmi filmet, és kulturális kapcsolatot hozott létre Székesfehérvár és testvérvárosa, Csíkszereda között, hiszen 2013-ban megalapította a Csíki Versünnepet, amely idén negyedik alkalommal kerül megrendezésre. A versünnepek, verstáborok szervezésével a Kárpát-medence valamennyi országában népszerűsítette koronázó székesfővárosunkat, Székesfehérvárt. Városunk Varga Sándor András újságíró tevékenységének köszönhetően ismét zarándokhelyévé vált az erdélyi, felvidéki és vajdasági magyarság számára.