-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.16. -
Adventi koncert a Bazilikában
A harmincadik Adventi Koncertjére készül a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, amelyet 2024. november 29-én,19:00 órai kezdettel rendeznek a Szent István Székesegyházban. A Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar mellett közreműködik a Nemzeti Férfikar, a Kodály Zoltán Általános Iskola Gyermekkara, Füredi Nikolett, Fehér Adrienn, Rezsnyák Róbert és Tóth Marcell - zongorán. Vezényel: Ruff Tamás őrnagy, a MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere.
2024.11.15. -
Kadétok a színházban
A honvédelem jegyében látta vendégül a Vörösmarty Színház a katonai hivatást választó fiatalokat. Az esten a jövő honvédei a 12 dühös ember előadást tekinthették meg.
2024.11.15. -
Rendhagyó irodalomóra
Az érettségire való felkészítés a célja annak az új sorozatnak, amely a Vörösmarty Mihály Könyvtárban indult el. Elsők között Dragomán György író mesélt a kortárs irodalomról.
2024.11.15.
Premier - bemutatták a Mirandolnát a Vörösmarty Színházban
Március 9-én mutatták be a Mirandolinát a Vörösmarty Színházban. Carlo Goldoni komédiáját Valló Péter „modern hangszerelésben” álmodta színre - a 18. századról a 21. századra aktualizálva. Mirandolina, a szállodatulajdonos nő élethelyzeteit, az érte rajongó férfi vendégek - az újgazdag gróf és az elszegényedett őrgróf - folyamatos küzdelmeit tárja elénk. A főbb szerepekben Tóth Ildikó, Szabó Győző, Hirtling István, Quintus Konrád és Sághy Tamás látható.
2013.03.11. 05:27 |
„Modern hangszerelésben” tűzte műsorára Carlo Goldoni komédiáját, a Mirandolinát a székesfehérvári Vörösmarty Színház. A darab rendezője Valló Péter, a főbb szerepekben Tóth Ildikó, Szabó Győző, Hirtling István, Quintus Konrád és Sághy Tamás látható.
Konfliktusok, melyek minden korban érvényesek. Az egyedülálló, magabiztos, sikeres, önálló nő és a férfiak viszonyrendszere. Carlo Goldoni komédiáját Valló Péter „modern hangszerelésben” álmodta színre – a 18. századról a 21. századra aktualizálva. Mirandolina, a szállodatulajdonos nő élethelyzeteit, az érte rajongó férfi vendégek - az újgazdag gróf és az elszegényedett őrgróf – folyamatos küzdelmeit tárja elénk. A nőgyűlölő lovag meghódítása, a férfi és a nő párharca, azaz egy komédia a szerelem és megközelíthetetlenség hatalmáról. „Az én történetem is erről szól, csak manapság egy kicsikét megváltoztak ennek a kontúrjai. Ma már egy nagyon pici fogadóval egy önálló nő nem kelt feltűnést, de mondjuk, ha van egy rendes szállodája, egy ennyire önálló egzisztenciájú nő azért még ma is kihívás a férfi számára. Megpróbáltam egyszerűen lefordítani a 21. század elejére ezt a történetet.” – meséli a darab kapcsán Valló Péter rendező. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas művész egyébként maga tervezte a díszletet is.
A modern nőt, azaz Mirandolinát Tóth Ildikó alakítja a darabban. „Társas lények vagyunk, és szükségünk van arra, hogy valakinek foghassuk a kezét, valaki velünk legyen. Mirandolina büszke a szingliségére, és ha úgy tetszik, a megteremtett biztonságra, amin uralkodik és aminek ura is. Egy sűrű pillanatban az élet megkínálja egy olyan helyzettel, amikor ezt az önuralmát nem bírja tovább tartani, és mindez érdekes helyzeteket teremt.” – mondta el kérdésünkre Tóth Ildikó színművész.
A modern nőt, azaz Mirandolinát Tóth Ildikó alakítja a darabban. „Társas lények vagyunk, és szükségünk van arra, hogy valakinek foghassuk a kezét, valaki velünk legyen. Mirandolina büszke a szingliségére, és ha úgy tetszik, a megteremtett biztonságra, amin uralkodik és aminek ura is. Egy sűrű pillanatban az élet megkínálja egy olyan helyzettel, amikor ezt az önuralmát nem bírja tovább tartani, és mindez érdekes helyzeteket teremt.” – mondta el kérdésünkre Tóth Ildikó színművész.
Ripafratta, a nőgyűlölő lovag karaktere folyamatosan változik, és egy különös ívet jár be a nézők szeme láttára. Szabó Győző számára különösen kedves ez a karakter: „Én azért szeretem ezt a lovagot, mert tényleg fel lehet vázolni egy jellemfejlődést, vagy visszafejlődést. Mert ugye az ember, aki ennyire markánsan ragaszkodik az elveihez, és aztán ebből enged, aztán kifordul magából, majd végül visszatalál magához, ez egy jó és hálás téma, amit jól lehet játszani.”
A darab a férfi és női párharc mellett számos érdekes élethelyzetet és karaktert vázol. Ilyen az elszegényedett nemes karaktere is. „Számomra roppant nagy kihívás ez a szerep, hogy ne tegyem nevetségessé a karaktert. Amikor Molière-től a Mizantrópot játszottam, az is egy állandó küzdelem a nőért, és hát ugye annak se jó a vége. Most is ez a küzdelem vonul végig a kettőnk viszonyában. De itt azért mégis csak sikerül a végére megfogalmaznom, hogy a nagy rajongásnak az is lehet a vége, hogy van egy ember, aki kimutatja a megértést a rajongott nő felé, és ez nagyon nagy dolog.” – véli a darabban Forlipopoli őrgrófot megformáló Hirtling István.
Izgalomban, szenvedélyben nem lesz hiány. Goldoni komédiáját modern hangszerelésben ismerhetik meg márciustól a színházlátogatók a fehérvári teátrumban.
Író: Carlo Goldoni
Rendező: Valló Péter
Szereplők:
Mirandolina: Tóth Ildikó
Marchese di Forlipopoli: Hirtling István
Conte d'Albafiorita: Quintus Konrád
Fabrizio, pincér: Sághy Tamás
Cavaliere di Ripafratta: Szabó Győző
Ortensia, színésznő: Varga Gabriella
Dejanira, színésznő: Dézsi Éva Darinka
Pincér: Habóczki Máté
Pincér: Borbély Richárd
Pincérlány: Bakonyi Alexa
Pincérlány: Molnár Adrienn
Takarítólány: Dankó Erika
Takarítólány: Breznyiczki Gabriella
Jelmeztervező: Dőry Virág
Díszlettervező: Valló Péter
Dramaturg: Sediánszky Nóra
Zeneszerző: Melis László
Produkciós asszisztens: Haszmann Kata
|