Pro Voluntarius Díjat kapott Kovács György

A Fejér Megyei Család Esélyteremtési és Önkéntes Házak Hálózata felterjesztése alapján Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere Pro Voluntarius Díjban részesítette Kovács Györgyöt, a Fejér Megyei Művelődési Központ címzetes igazgatóját, a Fejér Megyei Civil Információs Centrum irodavezetőjét. Az idén 70. életévét betöltő Kovács György már negyedik évtizede a székesfehérvári közösségi és civil élet egyik meghatározó személyisége megbecsült tagja Fejér megye kulturális életének, életműve példaértékű.
2014.12.20. 11:02 |
A Fejér Megyei Család Esélyteremtési és Önkéntes Házak Hálózata felterjesztése alapján Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere Pro Voluntarius Díjban részesítette Kovács Györgyöt, a Fejér Megyei Művelődési Központ címzetes igazgatóját, a Fejér Megyei Civil Információs Centrum irodavezetőjét.
Életműve a közösségépítés - korábbi interjúnk a 70 éves Kovács Györggyel
A Pro Voluntarius Díjban az önkéntesség, a közjó ellátása, valamint a fiatal generációk önkéntességre nevelésében végzett kiemelkedő szakmai teljesítmény, tevékenység elismerésére adományozható. A díj természetes személyeknek, önkormányzati, egyházi vagy civil szervezeteknek, közintézményeknek adható. Kovács György a székesfehérvári civil élet és az önkéntesség kultúrájának megerősítése érdekében végzett több évtizedes fáradhatatlan munkája, a Fejér megyében működő civil szervezetek létrehozásában vállalt áldozatos közösségépítő tevékenysége elismeréseként részesült az elismerésben. A díjat az Emberi Erőforrások Minisztériuma képviseletében Novák Katalin Család- és ifjúságügyért felelős államtitkár és Czibere Károly Szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára adta át 2014. december 19-én, a minisztérium Tükörtermében.

Az idén 70. életévét betöltő Kovács György már negyedik évtizede a székesfehérvári közösségi és civil élet egyik meghatározó személyisége megbecsült tagja Fejér megye kulturális életének, életműve példaértékű.
 
1970-ben a székesfehérvári Váci Mihály Szakmunkásképző Iskolában dolgozott oktatóként, tanárként, s végül gyakorlati oktatás vezetőként. Közben a dunaújvárosi Műszaki Főiskolán szerzett műszaki oktatói képesítést, majd 1975-ben a pécsi Tanárképző Főiskolán műszaki szakos tanári diplomát.
 
1975-től az új intézményként indult székesfehérvári Ifjúsági és Úttörőház igazgatója. Munkatársai segítségével változatos programokon keresztül rövid idő alatt ismertté tette az intézmény tevékenységét az egész országban.
 
1978-ban a szombathelyi Tanárképző Főiskolán népművelő szakon szerzett diplomát. 1979 -től a Megyei Művelődési Központ igazgatója lett, 1996-tól az intézmény címzetes igazgatója. Munkássága során hagyományt teremtett a népművészet és nemzetiségi kultúra ápolása területén, megújult az amatőr művészeti mozgalom, létrejöttek a tárgyalkotó népművészet csoportjai, közösségei. Az intézmény –az országban elsőként –képzési tematikát dolgozott ki a népművészet és néptánc oktatása területén. A Művelődési Központban eltöltött évek alatt folyamatosan részt vett szakági képzésekben oktatóként.
 
1982-ben személyes közreműködésével jött létre az Országos Népművészeti Egyesület. 1998 óta vesz részt a Civil Szervezetek Fejér Megyei Szövetségének munkájában, amelynek 2001 -2004 között az elnöke volt. Az elmúlt években számtalan, a megyében működő civil szervezet létrehozásában segített.
 
Munkája során mindig törekedett arra, hogy a közművelődés különböző területein „műhelyek" működjenek, ahol az emberek szakmai tudást szerezhetnek, értéket teremthetnek. Jelenleg a civil közösségek építése, segítése a legfontosabb feladata: a székesfehérvári Echo Innovációs Műhely által működtetett Civil Információs Centrum irodavezetőjeként azon dolgozik, hogy az önkéntesség kultúrája minél szélesebb teret kaphasson a városban. Tapasztalataival segíti a formálódó, erősödő civil szervezetek életét, koordinálja az Önkéntes Pontok munkáját és közreműködésével a közelmúltban Önkéntes Központ címet szerzett az Echo Innovációs Műhely.
 
A Székesfehérváron tevékenykedő szervezetekkel együttműködve rendszeresen szervez színes programokat a helyi lakosság számára, mint például a Fejér Megyei Kézművesek és Õstermelők Vására, amelyet havi rendszerességgel megrendeznek a Fehérvári Civil Központ előtt. Fáradhatatlan szakmai tevékenysége mellett jelenleg is különböző tanfolyamokon való részvétellel igyekszik új ismereteket szerezni, amelyeket hasznosítani kíván a mindennapi munkájában.