Rák Világnapja - előzzük meg, győzzük le a betegséget

 A rák az egyik vezető halálok az egész világon, így Magyarországon is. Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint évente mintegy 84 millió ember hal meg daganatos betegségek következtében. Székesfehérváron is jelentős összefogás körvonalazódott az elmúlt időszakban, amely a megelőzésre és a szűrővizsgálatok szervezésére irányul. Szakemberek és túlélők közös sajtótájékoztatón hívták fel a figyelmet az odafigyelésre.
2013.02.04. 15:35 |
 A rák az egyik vezető halálok az egész világon, így Magyarországon is. Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint évente mintegy 84 millió ember hal meg daganatos betegségek következtében. Minden év február 4-én a WHO közös erőfeszítésre szólít fel a rák nemzetközi terhének enyhítése érdekében. Székesfehérváron is jelentős összefogás körvonalazódott az elmúlt időszakban, amely a megelőzésre és a szűrővizsgálatok szervezésére irányul. Szakemberek és túlélők közös sajtótájékoztatón hívták fel a figyelmet az odafigyelésre.

A daganatos megbetegedések a második helyen szerepelnek a halálokok között Magyarországon és sajnos Európában is listavezetők vagyunk mind az újonnan előforduló megbetegedések, mind az elhalálozások számában - mondta dr. Sólyom Olimpia, a Nemzeti Rákregiszter Vezetője. Több kezdeményezés segíti a rákos megbetegedésben szenvedők gyógyítását és egyre több a megelőzést, ilyen például a Nemzeti Népegészségügyi Program is. Ennek ellenére a figyelemfelhívás és a szűrések népszerűsítése kulcsfontosságú. Erre jó példa a mellrák, amelynél az elmúlt években nagyon jó túlélési arányok tapasztalhatóak, hála a korai felfedezésnek és a szűrőprogramoknak.
 
Az első előadásban számos országos adat elhangzott, ezeket Dr. Pásztor László, a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének osztályvezető főorvosa egészítette ki a székesfehérvári adatokkal. Mint elhangzott, az országos statisztikákkal megegyezőek a helyiek, viszont a hörgő- és tüdőrák esetek száma térségünkben alacsonyabb a magyar átlagnál.
A Rákellenes Világnap történetéről és évenkénti kiemelt témáiról Dr. Müller Cecília megyei tiszti főorvos beszélt. "A figyelemfelkeltésről szól február 4-e. Megnőtt a rosszindulatú daganatos megbetegedések száma, ezért kell közösen tenni ellene. Az összefogásnak és a hosszú, kitartó megelőző munkának eredményt kell hoznia. Fontos emellett a tévhitek eloszlatása is, amely éppen az idei központi téma". - mondta el Dr. Müller Cecília. A megyei tiszti főorvos arra is felhívta a figyelmet, milyen fontos, hogy Székesfehérváron az Önkormányzat és a Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv képviselői közösen dolgoznak a megelőzésben és a szűrőprogramokban.
Székesfehérvár úttörő szerepéről tájékoztatta a résztvevőket Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok. "A városnak van egy elfogadott egészségfejlesztési terve, ennek mentén haladunk. A szakemberek mellett a civil és társadalmi kapcsolatokat is felhasználva, közösen dolgozunk, elsősorban a megelőzésre helyezve a hangsúlyt. Számos szűrővizsgálatot szervezünk évről-évre, emellett sok segítséget adunk az ingyenes sportolásra, a mozgásteli és egészséges életmódra is a fehérváriaknak. Fontos kiemelni még, hogy Székesfehérváron immár évek óta ingyenesen kapnak HPV-elleni védőoltást a 12 éves kislányok. Biztos vagyok benne, hogy a felvilágosító munka pozitív hatása egyre jobban meg fog nyilvánulni." - foglalta össze a megvalósított programokat és eredményeket Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok.
 
A daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos négy legfőbb tévhit megcáfolása is elhangzott: a rák nemcsak egészségügyi, hanem szociális és gazdasági probléma is; a daganatos megbetegedések nemcsak a gazdag országokban élő idős embereket érintik, hanem egyre több fiatalt is megtámadnak; a szűréssel időben észrevett betegségnél jobb a gyógyulási esély; végezetül pedig a rák nem elkerülhetetlen betegség, hanem tehetünk a megelőzés érdekében. Éppen ezért kell figyelni a tünetekre és egészséges életmóddal megelőzni a bajt.
 
A sajtótájékoztatón részt vett a Kézenfogva Klub vezetője és két tagja is. Õk saját tapasztalataikat osztották meg a résztvevőkkel. Arról beszéltek, hogyan fedezték fel betegségüket, hogyan sikerült végigcsinálni a kezeléseket és hogyan segítette őket környezetük is a túlélésben.
 
A Kézenfogva Klub 2013. február 11-én, hétfőn 13 órától nyílt napot szervez A Szabadművelődés Házában. Itt egy oktatóprotézis segítségével tanítják meg az érdeklődőknek a mell önvizsgálatát, emellett diétás tanácsadást is tartanak. 16 órától Dr. Cseh József osztályvezető főorvos, majd Szánti Istvánné tart előadást. 17 órától pedig a klub életével, működésével, tagjaival ismerkedhetnek a résztvevők.