Rákellenes világnap - összefogás az emlőszűrésért


Február 4-e, a Rákellenes világnap előtt összegezték a szakemberek a tapasztalataikat Fehérváron, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Az országos átlagnál többen,10 ezer 799 egészségtudatos nő vett részt tavaly szervezett emlőszűrésen Fejér megyében, akik közül hetven beteget szűrtek ki.
2014.02.03. 17:00 |
Február 4-e, a Rákellenes világnap előtt összegezték a szakemberek a tapasztalataikat Székesfehérváron, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. 10 ezer 799 egészségtudatos nő vett részt tavaly szervezett emlőszűrésen Fejér megyében, akik közül hetven beteget szűrtek ki.
Az emlőrák korai felismerésért végzett szűrés 2013. évi eredményeinek értékelésére került sor február 3-án a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Az érintett szervezeteket a Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve hívta össze. Az értekezleten részt vett a szűrést a megyeszékhelytől messzebb fekvő településekre helybe szállító Life Egészségcentrum képviselője, valamint a betegszervezetek képviseletében a „Kézenfogva” Onkológiai klub tagjai is. Különös aktualitást adott a tanácskozásnak a február 4-i Rákellenes Világnap.
 
Nem félni kell a ráktól! – tartják a gyógyult betegek. Amit lehet, azt meg kell előzni – a tüdőrák „szereti” a dohányfüstöt – a nemdohányzók védelméről szóló törvény ezért rendkívül előremutató és fontos intézkedés. Ha valamelyik daganatos betegséget pedig korai szűréssel fel lehet fedezni és eredményesen gyógyítani, részt kell venni a szűréseken. A mammográfia, azaz az emlőszűrés életmentő lehet! Fejér megyében az országos átlagnál magasabb a részvételi arány, az utóbbi években emelkedett is.
 
"Célunk, hogy a skandináv országokhoz hasonlóan nálunk is elérjük a 70-80%-os átszűrtséget. Ezért egyeztetjük teendőinket, összegezzük eredményeinket. Tavaly már három településen túlléptük a 60%-ot: Gárdonyban (64%), Sárszentágotán (62%) és Kálozon (62%)." – mondta el a szűréseket koordináló dr. Pásztor László egészségfejlesztési osztályvezető. – "Ezeket az eredményeket nem érhetnénk el a Kórház és a Life Egészségcentrum szűrőállomásain dolgozó szakemberek lelkes munkája, a védőnők és a háziorvosok támogatása, a média együttműködő támogatása, rendszeres híradásai nélkül. Sajnos, van még megyében két olyan település, ahol a meghívottak harmada sem jött el."
 
A szervezett népegészségügyi szűrés keretében a 45 és 65 év közötti hölgyeknek küldenek meghívót emlőszűrésre. A betegség természetéből következően fiatalabb korban még olyan ritka a daganat, hogy nagyon sok nőt kellene feleslegesen megvizsgálni egy beteg felderítéséért. Viszont mind a fiatalok, mind az idősebbek rendszeresen elvégezhetik az önvizsgálatot, melynek technikáját szívesen megtanítják a szűrőállomások asszisztensei. Magyarországon évente mintegy hétezer nő szembesül az emlőrák diagnózisával, Fejér megyében 350-400. Nem mindegy azonban, hogy egy előrehaladott, kiterjedt betegségről, vagy kezdeti stádiumról van szó, mert az időben felfedezett emlőrák gyógyítható.