Rég várt döntés - tényleg nemzeti az emlékhely

 Az Országgyűlés megszavazta a kulturális örökség védelméről szóló törvény átfogó módosítását a nemzeti emlékhely státusz bevezetéséről. A tíz nemzeti emlékhely közé bekerült a fehérvári Romkert és a Pákozdi Katonai Emlékpark is. Székesfehérvár számára történelmi jelentőségű döntés született – vallja dr. Cser-Palkovics András polgármester.
 
2011.11.08. 18:38 |
Elfogadta a Parlament a tizenegy kiemelten védendő és támogatandó emlékhelyről szóló törvényt. Évtizedes küzdelem zárult eredményesen, amikor a Parlament november 7-én megszavazta a kulturális örökség védelméről szóló törvény átfogó módosítását. A hétfői döntéssel határoztak a nemzeti emlékhely státusz bevezetéséről is. Fejér megye – az országban egyedüliként – két helyszínnel került fel a nemzeti emlékhelyek listájára, hiszen a székesfehérvári egykori koronázótemplom területe mellett a pákozdi csata helyszíne, a magyar honvédség történelmi panteonja is szerepel a parlamenti döntésben.
 
 Székesfehérvár számára történelmi jelentőségű döntés született – vallja dr. Cser-Palkovics András. „A Parlament hétfői döntése azt üzeni a fehérváriaknak, hogy elismerik a város történelmi rangját. Végre nemcsak Székesfehérvár Önkormányzata és az itt élők, hanem a nemzet egésze is felelősséget vállal a magyar királyok egykori koronázási és temetkezési helyének további sorsáért” – kommentálta a döntést Székesfehérvár polgármestere, aki országgyűlési képviselőként is régóta sürgette a törvényalkotást. Az elfogadott jogszabály értelmében különös védettségre és külön támogatásra lesznek jogosultak a nemzeti emlékhelyek, ezért dr. Cser- Palkovics András abban bízik, hogy nemzeti összefogással tényleg egy hazánk múltjához és a ma itt élő utódokhoz méltó emlékhely valósulhat meg Székesfehérváron.
 
 L. Simon László javaslatára a pákozdi csata egykori helyszíne is felkerült a nemzeti emlékhelyek listájára. A képviselő elmondta, hogy a költségvetésbe betervezett 50 millió forint támogatásból minden bizonnyal külön forrást is kaphat a Pákozdi Katonai Emlékpark a Honvédelmi Minisztérium költségvetésébe betervezett 5 millió forint mellé. A nemzeti emlékhellyé válás indoklásában különös hangsúly kapott, hogy az emlékpark nem pusztán az 1848-49-es szabadságharc első dicső csatájának helyszíne, hanem a magyar honvédség 160 éves történelmének áttekintő bemutatóhelye, valamint a nemzet katonáinak zarándokhelye.
 
Dr. Cser-Palkovics András – aki egyben a Honvédség és Társadalom Baráti Kör helyi szervezetének elnöke is – Pákozd nemzeti emlékhellyé válását jelentős eredménynek tartja, elsősorban Székesfehérvár katonai hagyományai, valamint a katonai emlékpark kialakítása és a fiatalok honvédelmi nevelése miatt.
 
 Vargha Tamás a kulturális örökség védelméről szóló törvény módosításáról így nyilatkozott: „Mint országgyűlési képviselőt, és mint a Fejér Megyei Közgyűlés elnökét is örömmel és büszkeséggel tölt el, hogy megyénkben az új törvény szerint immár két nemzeti emlékhely is található: a székesfehérvári királyi koronázó templom feltárásával kialakított Romkert és a Pákozdi Katonai Emlékpark. Az öröm mellett azonban ez a döntés felelősséggel is jár. A város, a megye és a nemzet közös feladata, egyben felelőssége is lesz majd, hogy nemzeti történelmünk és örökségünk fontos helyszíneit az utókor számára méltó módon ápolja és megőrizze.”
Székesfehérvár, egykori koronázó templom, királyi bazilika
 
 A középkori magyar királyság szakrális központja. 1526-ig a király legitimációjának feltétele volt a székesfehérvári koronázás. Itt őrizték a koronázási jelvényeket, itt volt a királyi kincstár, a levéltár, valamint a királyi temetkezőhely is.
 
 Az Isván király által építeni kezdett, majd bővített Bazilika a török hódításig (1543) a középkori magyar állam legfontosabb és legszentebb helye volt. Itt koronázták és temették 15 királyunkat köztük Szent Istvánt is, itt őrizték a koronát és a felségjelvényeket a királyi kincstárral és az ország levéltárával együtt. A törökök lőporraktárnak használták, a város 1601. évi ostrománál robbant fel. Köveit az 1800-1801-ben épített püspöki palota alapjaihoz használták fel.
 
 Szent István halálának 900. évfordulójára (1938) bemutathatóvá tették a romokat, Szent István kőkoporsójának mauzóleumot építettek és hagyománnyá tették az augusztus 20-i állami megemlékezéseket. Nemzeti, történeti, kegyeleti megemlékezések színhelyét szentesíti. Mauzóleumában Szent István szarkofágja és Aba Novák Vilmos történelmi seccója tekinthető meg.

Magyarország

  1. Hétvégi vásárlás adományozással

    Péntektől vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.

    2024.11.14.
  2. A Magyar Jelnyelv Napja

    A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

    2024.11.09.
  3. Nemzeti gyásznap

    November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.

    2024.11.04.
  4. Mindenkit érint

    A halál emberi mivoltunkkal járó, megkerülhetetlen valóság, amelyet mégis rengeteg tabu övez napjainkban is. A halál nem tabu beszéljünk róla! címmel idén is országos kampányt indított öt országos temetkezési szervezet halottak napja és mindenszentek alkalmából.

    2024.11.01.