Rendhagyó osztályfőnöki órát tartott az adatvédelmi hatóság elnöke

Az adatvédelem nemzetközi napján, január 28-án műsorokkal, konferenciákkal segítik elő, hogy az emberek érdeklődjenek az adatvédelmi ismeretek iránt. Székesfehérváron Dr. Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke tartott rendhagyó osztályfőnöki órát az internetes adatvédelemről a Teleki Blanka Gimnáziumban.
2015.01.28. 11:42 |
Az adatvédelem nemzetközi napján, január 28-án országszerte rendezvényekkel, műsorokkal, konferenciákkal segítik elő, hogy az emberek érdeklődjenek az adatvédelmi ismeretek iránt. Székesfehérváron Dr. Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke tartott rendhagyó osztályfőnöki órát az internetes adatvédelemről a Teleki Blanka Gimnáziumban.
„Az adatvédelem napja kiváló alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet a személyes adataink védelmére és adatvédelmi propagandát folytassunk. Hirdetjük a Kulcs a net világához című programot is, amit az adatvédelmi hatóság indított el tavaly. A program felvilágosítást ad a gyerekeknek, a szülőknek és a pedagógusoknak, hogy milyen módon lehet biztonságosan használni az internetet, és arról is szól, hogy milyen internetes jogsértések lehetnek, milyen internetes devianciák, zaklatások vannak, amelyek akár tragédiához vezethetnek. Sajnálatos módon Magyarországon is halt meg már gyermek, mert öngyilkosságot követett el internetes zaklatás miatt.” – mondta el Dr. Péterfalvi Attila.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke a diákok előtt beszámolt arról is, hogy a Kulcs a net világához program tartalmazza azt is, hova lehet fordulni, ha valamilyen probléma van. Kiemelte, hogy nem csak hatóságokról van szó, hanem civil szervezetekről is. Felhívta a figyelmet arra is, hogy számos olyan ingyenesen letölthető szoftver van, ami kiszűr bizonyos oldalakat. A diákok kitöltöttek egy tesztet is, így maguk is szembesülhettek azzal, mennyire védik az adataikat, használják-e az adatvédelmi beállításokat.

Dr. Péterfalvi Attilát, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökét arról is kérdeztük, milyen változásokat tapasztalt az elmúlt három év alatt, amióta hatósági jogkörrel ruházta fel az Országgyűlés az adatvédelmet.

Három éve kapott hatósági jogkört az adatvédelem. Milyen eszközök állnak rendelkezésre adataink védelmére és mik a tapasztalatok a működésükkel kapcsolatban?

Használjuk az erősebb jogosítványainkat, éppen a gyerekjogokkal kapcsolatban is. Jogsértések kapcsán hivatalból vizsgáltuk azokat az internetes honlapokat, ahol a hozzájárulás alatti életkorral rendelkező személyek is fel tudtak menni honlapokra, fel tudták tenni az adataikat. Ezeket egyrészt levetettük és bírságoltunk is. De hivatalból indítottunk vizsgálatot követeléskezelőkkel, termékbemutatókkal kapcsolatos visszaéléseknél is, hiszen a legkiszolgáltatottabbakat, legelesettebbeket védjük elsődlegesen. Alkalmazzuk a hatósági jogosítványainkat és a bírságolást. Bízunk abban, hogy ennek elrettentő hatása is van, maximális 10 milliós bírságot is szabtunk már ki.

Külföldi közösségi oldalakkal, vagy nemzetközi óriáscégekkel szemben mennyi esély van arra, hogy megvédhetjük az adatainkat?

Attól függ, milyen honlapokról van szó. Ha közösségi oldalakról, akkor van esély, hiszen például a Facebook támogatta is a Kulcs a net világához kiadványunk angol nyelvű fordítását. Jó kapcsolatban vagyunk velük, kértük, hogy minél több beállítási lehetőséget fordítsanak le magyarra. Természetesen ha olyan jellegű honlapokra gondolunk, amelyek blokkolásáról a napokban lehetett olvasni, akkor ezeknek a blokkolása, akár más elégtétel adása , vagy a jogellenesség megállapításán túli eszköznek az érvényesíthetősége nehezen és vontatottan halad. Itt sajnos sokszor nem sikerül eredményt elérni.