-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Reneszánsz táncok a Belvárosban - Tekintse meg Képtárunkat!
Július 22-én, csütörtökön a Fehérvári Zenei nyár keretében ismét látható lesz az Alba Regia Táncegyüttes reneszánsz táncok elnevezésű produkciója. A történelmi óraudvarban, pontban az órajátékkal szinkronban kezdődik el a múlt táncait bemutató rendezvény.
Július 22-én csütörtökön a Fehérvári Zenei nyár keretében ismét látható lesz az Alba Regia Táncegyüttes reneszánsz táncok elnevezésű produkciója. A történelmi óraudvarban, pontban az órajátékkal szinkronban kezdődik el a múlt táncait bemutató rendezvény. (Képtár)
Némi túlzással azt állíthatnánk, hogy a reneszánsz az európai történelem legtáncosabb korszaka volt. A tánc a reneszánsz aktivitás és test kultuszának egyik fő szimbóluma lett. A korabeli udvari táncokról e korban Mátyás király messze földön híres reneszánsz udvarából maradt ránk a legtöbb emlék. Ezek többségét Antonio Bonfininek, Mátyás király udvari történetírójának köszönhetjük, aki maga is tánckedvelő, reneszánsz ember volt. Tőle tudjuk, hogy Mátyás királlyá választásakor a budai nép táncra perdült. Mátyás hadakozás közben is szívesen szórakozott, például Boroszló ostroma idején is táncmulatságra hívta a város és az ostromló cseh-lengyel sereg előkelőit.
Székesfehérvár a királyok városa és a reneszánsz idején a királyok egyik népszerű szórakozó helye volt. Így nagy táncos lakomáknak adott helyett városunk. Az Alba Regia Táncegyüttes ezt próbálja felidézni a történelmi belvárosban húsz percre. Ezt korabeli jelmezekkel és kiváló tánctudásukkal mutatják be az érdeklődőknek. Táncukat az órajáték mellett népi zenészek kísérik. Az eseményre érdemes pontosan érkezni, mert az órajátékkal egy időben 18:00- kor kezdődik a műsor és csak 20 percig tart.