Repüléstörténeti vándorkiállítás nyílik szombaton


 Az Osztrák-Magyar Monarchia szárazföldi hadereje és légjáró csapatai” címmel nyílik egy új repüléstörténeti vándorkiállítás november 23-án, szombaton a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtárban. Az eseményt követően avatják fel Hehs Ákos emléktábláját a felújított Repülős és Ejtőernyős Emlékműnél.
2013.11.19. 20:16 |
 Az Osztrák-Magyar Monarchia szárazföldi hadereje és légjáró csapatai” címmel nyílik egy új repüléstörténeti vándorkiállítás november 23-án, szombaton a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtárban. Az eseményt követően avatják fel Hehs Ákos emléktábláját a felújított Repülős és Ejtőernyős Emlékműnél.

A két jelentős eseményről sajtótájékoztatón számolt be Brájer Éva alpolgármester, Maroshegy önkormányzati képviselője és Vargha Tamás honvédelmi államtitkár a repüléstörténeti gyűjteménynek otthont adó civil központban.
„Maroshegy képviselőjeként hosszú évek óta részt veszek a Vásárhelyi úti Repülős és Ejtőernyős Emlékműnél rendezett tiszteletadásokon, koszorúzásokon. Székely János Jenő szobrászművész 1994-ben felavatott művének felújítása időszerű volt, örülök, hogy ismét eredeti szépségében emlékeztet a repülés áldozataira. A városvezetés nagy álma, amelynek megvalósításán szintén szívesen munkálkodom, egy ipartörténeti múzeum, amelyben bemutathatnánk az Ikarus és egyéb fontos ipari létesítmények, valamint a néhai repülőgyár történetét is.”– hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Brájer Éva alpolgármester.
 
„Az Osztrák-Magyar Monarchia szárazföldi hadereje és légjáró csapatai” című kiállítást Hermann Róbert főtanácsos, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos-helyettese nyitja meg november 23-án, szombaton 11.00 órakor a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtárban. Brájer Éva elmondta: a monarchia korszakának végét idéző hadtörténeti vándorkiállítást néhány hétig lehet megtekinteni, majd a tárlatot a tervek szerint bemutatják a székesfehérvári középiskolákban is.

 A Fehérvári Civil Központ emeletén található repüléstörténeti kiállítás egyik becses darabja a szovjet gyártmányú, katonai célra kifejlesztett magassági ruha magával ragadja a látogatókat.
 „A kiállítás-megnyitót követően 11.30 órakor Hehs Ákos mérnök őrnagy, gépészmérnök, pilóta, a magyar repülőgép- és ejtőernyő-tervezés kiemelkedő képviselője tiszteletére avatunk emléktáblát a repülős emlékműnél, ahol koszorúzásra is sor kerül.” – nyilatkozta Vargha Tamás honvédelmi államtitkár. A legendás szakember élettörténetét felidézve elmondta: Hehs Ákos Aradon született. Magyarországra történt áttelepülését követően a Ludovika Akadémián, illetve a Műegyetemen tanult. Gépész- és légügyi mérnöki oklevelet szerzett, a második világháború idején a légierőben szolgált, majd 1945 után az Egyesül Államokba menekült. Hehs 1929 októberétől a székesfehérvári repülőgépjavító üzemben dolgozott. Ezt megelőzően Szegeden élt, ahol pilótaképzést kapott. Hozzá tartozott a repülőtereken használt ejtőernyők rendszeres ellenőrzése és javítása. Így alkalma nyílt arra, hogy tanulmányozza az olasz és német ejtőernyőket, összehasonlítsa előállítási technológiájukat. A sóstói bázison fejlesztette ki az első, 1939-ben rendszeresített magyar katonai ejtőernyőt. Hehs nevéhez az ejtőernyőn kívül több más találmány is fűződik. Õ volt például a berlini olimpián bemutatott világrekorder vitorlázó repülőgép tervezője, építője és berepülő pilótája is.
 
Vargha Tamás kiemelte: köszönet illeti Töll Lászlót, a Honvédelmi Minisztérium főosztályvezetőjét, akinek kulcsszerepe volt a Repülős és Ejtőernyős Emlékmű felújításában, illetve Hehs Ákos emléktáblájának avatásában.
 
 A Honvédelmi Minisztérium és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata sok szeretettel várja az érdeklődőket a monarchia-kori hadtörténeti kiállításra és az emléktábla avatásra.