Saját mulcs a város parkjaiban - sok vizet megspórolhatunk

A metszésből származó gallyakat a Város- gondnokság kertészei a tavaly ősszel vásárolt ágaprító géppel a helyszínen ledarálják és mulcsként a növények köré terítik. Az így lebomló szerves anyag a talaj humusztartalmát növeli, ami javítja a vízmegtartó képességét, azáltal a nitrogén is lassabban mosódik ki a gyökérzónából.
2016.03.21. 11:49 |
A metszésből származó gallyakat a Városgondnokság kertészei a tavaly ősszel vásárolt ágaprító géppel a helyszínen ledarálják és mulcsként a növények köré terítik. Az így lebomló szerves anyag a talaj humusztartalmát növeli, ami javítja a vízmegtartó képességét, azáltal a nitrogén is lassabban mosódik ki a gyökérzónából.

A fasorfenntartásból, gallyazásból származó nyesedéket a kertészeink a helyszínen aprítják fel, majd visszaterítik a cserjeágyások aljába. Egyrészt gyommentesen tudjuk ezzel tartani a területet, illetve melegben jobban megtartja a vizet a talaj, továbbá esztétikailag is szép – mondja Homoki László a Városgondnokság kertésze.
Homoki László azt tanácsolja, hogy az otthoni mulcsozásnál is figyelni kell arra, hogy alulra kerüljenek az apró darabok, fölülre pedig nagy darabos ún. „dekor” mulcs. A gyommentesség érdekében célszerű a tavasz beköszöntével elvégezni ezt a munkát. A mulcsozás azon túl, hogy szépen mutat, abban is segít, hogy a fenyőkéreg elbomlása során valamennyit segít savanyítani a talajon.

A festett faapríték rendkívül dekoratív, kérdés azonban, hogy hosszútávon hogyan hat a növényekre. Mindenesetre a gyártók kivétel nélkül ráírják a csomagolásra, hogy a növényeket nem károsítja.
Mit tanácsol a hobbikertészeknek milyen mulcsot válasszunk?

Azt javaslom, hogy a festett, egyszerű faapríték helyett, -ami nem biztos, hogy jót tesz hosszútávon a növényeknek- inkább a természetes fenyőkérget használjuk. Ez általában olcsóbb is, mint a mostanában nagyon divatossá lett festett, kétségtelenül szép dekormulcs.