Sikeres véradás fehérvári sportolókkal a Széchenyiben

2013.12.09. 14:55 |
 Rendkívül sikeres véradás volt hétfőn a Gróf Széchenyi István Műszaki Szakközépiskolában. 13 óráig a véradó diákok száma meghaladta a 65-öt, délután pedig az iskola pedagógusai és oktatói mellett a város ismert sportolói is ott voltak a váradáson. Az Alba Fehérvár kosárlabda csapat és a Fehérvár KC játékosai is népszerűsítették a diákok között a véradást.  December 16-án, jövő héten hétfőn a Jákyban adhatnak majd vért a diákok.
Decemberi véradási helyszínek Fejér megyében
KÉPGALÉRIA

A Fehérvár KC játékosai közül Siti Eszter és Kazai Anita is adott vért, az Alba Fehérvár kosárlabda csapattól pedig Tóth Norbert és Juhos Levente volt ott a véradáson.
A biztonságos hazai vérellátáshoz évente több mint 430 ezer egység vérre van szükség. Ehhez évente közel fél millió önkéntes embertársunk véradományát, önzetlen segítségét várják beteg embertársaink.
A tényleges véradás során a véradó kényelmesen elhelyezkedik egy megfelelő ágyon és ott tartózkodik a véradás teljes időtartama alatt. Egy-egy alkalommal mintegy 450 ml vért vesznek le, 5-10 perc leforgása alatt. Maga a véradás egész folyamata pedig fél óra alatt lezajlik. A tű eltávolítása után pár perc pihenés szükséges, illetve nagyon fontos a folyadékfogyasztás: fél liter a javasolt mennyiség.
Sok véradóban felmerülhet a kérdés, hogy mi lesz az adományozott vérrel. A teljes vért laboratóriumban centrifugálással választják szét három fázisra. A tejes vérből alapvetően háromféle vérkészítményt lehet előállítani: vörösvértest- és trombocitakoncentrátumot, valamint plazmakészítményt. A vérkészítmények legnagyobb részét tervezett műtétek, illetve hematológiai betegségekben (mint például leukémiában) szenvedők kezelése során használják fel. A vérkészítmények további jelentős része daganatos betegek kezelése során kerül felhasználásra. Nagy hányadát szívbetegek, gyomor- és bélrendszeri betegségekben szenvedők, máj- és vesebetegek ellátása során használják fel, valamint vérszegénység és hematológiai betegségek kezelésében, szüléskor fellépő komplikációk során, illetve csont- és ízületi betegségek kezelésekor.