-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Sikeres volt a fiatal tehetségeket felvonultató Helyi Lokál 3. fesztivál
A rengeteg városi program ellenére is meglepően sokan voltak kíváncsiak a Méhkasaula és Bőrgyár Kulturális Egyesület közös tehetségkutató fesztiváljára a Helyi Lokál 3-ra. A fesztiválon hét együttes és három lemezlovas zenélt egészen hajnalig. A képző- és iparművészeti kiállítást is rengetegen méltatták és a Bőrgyár falára vetített diákból kirakott fény utca is elnyerte a fiatalok tetszését. A szervezők a fesztivál végén egyetértettek abban, hogy abszolút sikeres volt a rendezvény. (Tekintse meg képgalériánkat!)
Már a korai kezdéskor sokan érkeztek a Bőrgyárba, annak ellenére, hogy ez idő alatt még javában zajlottak a fesztiválok a belvárosban. A gyülekező tömeget először - a kiírással ellentétben - Fullogic melegítette be Dj set-jével, majd őt követte az Entrance Jazz Band, akik jazz sztenderdekkel szórakoztatták a közönséget. Az együttes tagjai igen fiatalok, de mégis nagy tehetséggel játsszák a 20-as 30-as évek jazz alapjait, bár időnként funky elemekkel keverik azt.
A képző- és iparművészeti kiállítás is sok fényes darabbal lepte meg a Bőrgyárba ellátogató közönséget. Voltak fotók, festmények és montázsok, sőt kerámiák is.
Szembetűnő volt Dér Adrienn 3 nagyméretű festménye, valamint 4 Tópartis művészetis diáklány fotói, melyek a Bőrgyár egyik falát díszítették. A szembenlévő falon Vadovics Anna színes montázsai, Jakatics-Szabó Veronika olajfestményei és két fotós munkái (Kovács Milán és M. Gott Lajos) voltak láthatók. A bejárattól közvetlenül jobbra megtekinthettük Rabi Dóra és Smahó Alexandra kerámiáit.
Mindezt összevetve a kiállítás képei mondhatjuk, hogy egy egységet alkottak, bár tematikájukban igencsak különböztek.
Azonban a Bőrgyáron kívül is szemtanúi lehettünk egy „kiállításnak”, mely Kovács Milán diáiból állt össze. Az „Éjszaka képei” címre hallgató sorozat bevilágította a Bőrgyár üres falait érdekes hangulatot teremtve.
A fesztivál folytatásában a Zsatar együttes zenélt, akik a tradicionális roma zene elemeit vegyítették jazzel, funkyval, így létrehozva egy új stílust. Az együttesek eredetileg csak 40 percet kaptak zenélésre, de a Zsatar a többszöri visszatapsolás miatt több mint egy órát zenélt. Koncertjüket Herbie Hancock klasszikusával a Cantaloup islandal zárták.
A fesztivál ezek után dinamikát váltott és elkezdődött az igazi pörgős zenei szekció. A programban az Escape nevű SKA- punk együttes koncertje következett. Talán a legtöbben táncoltak zenéjükre, amelyben a klasszikus punk zene és jamaicai ska dallamait ötvözték. Az együttes ugyan csak 35-40 percet tud egyelőre zenélni, mert nincs több számuk, de a közönség annyira erőteljesen tapsolta vissza őket, hogy három számukat is eljátszották még egyszer. Ez bizonyította, hogy az együttes jól felkészülten állt fel a színpadra, színvonalas produkcióval.
A volt Telekisekből álló DiKiD együttesnek is nagy sikere volt, hiszen Greenday feldolgozásaikat majdnem mindenki tudta velük énekelni. Saját számaik pedig egy klasszikus tinédzser életét írják le humoros szövegekkel. A zenekarok sorát a Split együttes zárta, akik abszolút profi zenészek, de az amatőr helyi zenekarok sorából nem igazán tudnak kinőni, hiszen zenéjük a popkultúrából a 80-as évek végén kilépett.
A bár későn kezdő, mégis temérdek ember előtt fellépő Dj Elf zenei stílusa egyszerűen meghatározhatatlan. Bármilyen zenét, ami neki tetszik feltesz a lemezjátszóra. Ezután következett Fullogic, aki alatt Videosolver vizuális projekttel is kápráztatta a közönséget.
Az estét (hajnalt) és ezzel együtt a Helyi Lokál 3. fesztivált a Kollektíva Dj set-je zárta, akik hajnali 5-ig játszottak. Igaz 5 óra felé már csak 5-6 ember táncolt, de ez őket egyáltalán nem érdekelte. Kevertek electroclash-t, tech-electro-t, valamint electropunkot, amely stílusok ritkák ebben a közegben.
A szervezők és a közönség is levonták a tanulságot, hogy Székesfehérvárnak vannak tehetséges fiatal művészei, csak lehetőségük ritkán adódik arra, hogy ezt a próbatermükön és a középiskolás-bulikon kívül nagyobb közönségnek is bemutatassák.
Fotó: Kovács Milán/fehervar.hu