-
Gregor József Énekverseny
Ünnepi gálahangversennyel ért véget a VII. Országos Gregor József Énekverseny vasárnap délután. A Szent István teremben rendezett eseményen adták át a különdíjakat és hirdettek nyerteseket. A zeneművészeti szakgimnáziumok magánének szakán tanulók két korcsoportjában ítélte oda az első díjat a szakmai zsűri.
2024.11.24. -
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Sikeres volt a fiatal tehetségeket felvonultató Helyi Lokál 3. fesztivál
A rengeteg városi program ellenére is meglepően sokan voltak kíváncsiak a Méhkasaula és Bőrgyár Kulturális Egyesület közös tehetségkutató fesztiváljára a Helyi Lokál 3-ra. A fesztiválon hét együttes és három lemezlovas zenélt egészen hajnalig. A képző- és iparművészeti kiállítást is rengetegen méltatták és a Bőrgyár falára vetített diákból kirakott fény utca is elnyerte a fiatalok tetszését. A szervezők a fesztivál végén egyetértettek abban, hogy abszolút sikeres volt a rendezvény. (Tekintse meg képgalériánkat!)
Már a korai kezdéskor sokan érkeztek a Bőrgyárba, annak ellenére, hogy ez idő alatt még javában zajlottak a fesztiválok a belvárosban. A gyülekező tömeget először - a kiírással ellentétben - Fullogic melegítette be Dj set-jével, majd őt követte az Entrance Jazz Band, akik jazz sztenderdekkel szórakoztatták a közönséget. Az együttes tagjai igen fiatalok, de mégis nagy tehetséggel játsszák a 20-as 30-as évek jazz alapjait, bár időnként funky elemekkel keverik azt.
A képző- és iparművészeti kiállítás is sok fényes darabbal lepte meg a Bőrgyárba ellátogató közönséget. Voltak fotók, festmények és montázsok, sőt kerámiák is.
Szembetűnő volt Dér Adrienn 3 nagyméretű festménye, valamint 4 Tópartis művészetis diáklány fotói, melyek a Bőrgyár egyik falát díszítették. A szembenlévő falon Vadovics Anna színes montázsai, Jakatics-Szabó Veronika olajfestményei és két fotós munkái (Kovács Milán és M. Gott Lajos) voltak láthatók. A bejárattól közvetlenül jobbra megtekinthettük Rabi Dóra és Smahó Alexandra kerámiáit.
Mindezt összevetve a kiállítás képei mondhatjuk, hogy egy egységet alkottak, bár tematikájukban igencsak különböztek.
Azonban a Bőrgyáron kívül is szemtanúi lehettünk egy „kiállításnak”, mely Kovács Milán diáiból állt össze. Az „Éjszaka képei” címre hallgató sorozat bevilágította a Bőrgyár üres falait érdekes hangulatot teremtve.
A fesztivál folytatásában a Zsatar együttes zenélt, akik a tradicionális roma zene elemeit vegyítették jazzel, funkyval, így létrehozva egy új stílust. Az együttesek eredetileg csak 40 percet kaptak zenélésre, de a Zsatar a többszöri visszatapsolás miatt több mint egy órát zenélt. Koncertjüket Herbie Hancock klasszikusával a Cantaloup islandal zárták.
A fesztivál ezek után dinamikát váltott és elkezdődött az igazi pörgős zenei szekció. A programban az Escape nevű SKA- punk együttes koncertje következett. Talán a legtöbben táncoltak zenéjükre, amelyben a klasszikus punk zene és jamaicai ska dallamait ötvözték. Az együttes ugyan csak 35-40 percet tud egyelőre zenélni, mert nincs több számuk, de a közönség annyira erőteljesen tapsolta vissza őket, hogy három számukat is eljátszották még egyszer. Ez bizonyította, hogy az együttes jól felkészülten állt fel a színpadra, színvonalas produkcióval.
A volt Telekisekből álló DiKiD együttesnek is nagy sikere volt, hiszen Greenday feldolgozásaikat majdnem mindenki tudta velük énekelni. Saját számaik pedig egy klasszikus tinédzser életét írják le humoros szövegekkel. A zenekarok sorát a Split együttes zárta, akik abszolút profi zenészek, de az amatőr helyi zenekarok sorából nem igazán tudnak kinőni, hiszen zenéjük a popkultúrából a 80-as évek végén kilépett.
A bár későn kezdő, mégis temérdek ember előtt fellépő Dj Elf zenei stílusa egyszerűen meghatározhatatlan. Bármilyen zenét, ami neki tetszik feltesz a lemezjátszóra. Ezután következett Fullogic, aki alatt Videosolver vizuális projekttel is kápráztatta a közönséget.
Az estét (hajnalt) és ezzel együtt a Helyi Lokál 3. fesztivált a Kollektíva Dj set-je zárta, akik hajnali 5-ig játszottak. Igaz 5 óra felé már csak 5-6 ember táncolt, de ez őket egyáltalán nem érdekelte. Kevertek electroclash-t, tech-electro-t, valamint electropunkot, amely stílusok ritkák ebben a közegben.
A szervezők és a közönség is levonták a tanulságot, hogy Székesfehérvárnak vannak tehetséges fiatal művészei, csak lehetőségük ritkán adódik arra, hogy ezt a próbatermükön és a középiskolás-bulikon kívül nagyobb közönségnek is bemutatassák.
Fotó: Kovács Milán/fehervar.hu