Sokan vettek részt a Szívünk Napja program szűrővizsgálatain

 A vasárnapi Szívünk Napja 2015 program szűrő- vizsgálataira ellátogatók ismét felvilágosítást kaphattak a szakemberektől testük aktuális állapotáról. Az egészségmegőrzést szolgáló eseményen a vérnyomás-, koleszterinszint- és vércukormérésen kívül kardiológia rizikóbecsléssel és szakorvosi tanácsadással is várták az érdeklődőket. A „TEVAgy a Hős!” oktatóitól pedig azt is megtudhatták, hogy mi a teendő akkor, ha valaki a szívinfarktus tüneteit észleli.
2015.09.27. 13:00 |
A vasárnapi Szívünk Napja 2015 program szűrővizsgálataira ellátogatók ismét felvilágosítást kaphattak a szakemberektől testük aktuális állapotáról. Az egészségmegőrzést szolgáló eseményen a vérnyomás-, koleszterinszint- és vércukormérésen kívül kardiológia rizikóbecsléssel és szakorvosi tanácsadással is várták az érdeklődőket. A „TEVAgy a Hős!” oktatóitól pedig azt is megtudhatták, hogy mi a teendő akkor, ha valaki a szívinfarktus tüneteit észleli.
KÉPGALÉRIA a programról
 A Szív Világszövetsége (WHF) 2000 óta minden esztendő szeptemberének utolsó vasárnapján hívja fel a figyelmet a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságára. A szövetség két magyar tagja – a Magyar Kardiológusok Társasága és a Magyar Nemzeti Szívalapítvány – már az első évtől kezdve csatlakozott a felhíváshoz. Az elmúlt években több nagyvárosban – köztük Székesfehérváron is – nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy felhívják a figyelmet a szív- és érrendszeri betegségek kockázataira. Székesfehérvár Önkormányzata és a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház közreműködésével a "Szívünk az életünk!" szlogennel hirdetett napon kardiológiai és rizikóbecsléssel, koleszterinszint-méréssel, vérnyomás- és vércukorméréssel, állapotfelméréssel, dietetikai és szakorvosi tanácsadással, valamint fittségi felméréssel várták a lakosságot a Fehérvári Civil Központba.
 Az eseményen megjelent Székesfehérvár egészségügyi és sporttanácsnoka, Östör Annamária is, aki reményét fejezte ki, hogy a jövőben is egyre többen vesznek részt az ingyenes szűrővizsgálatokon. „Immáron negyedik éve rendezhetjük meg a Szívünk Napja nevű programot, amely kiváló alkalmat jelent mindenki számára, hogy többféle vizsgálaton is részt vehessenek. Úgy gondolom, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mekkora jelentősége van az egészségmegőrzésnek. Bízom benne, hogy vasárnap azok is szánnak pár percet az egészségükre, akik a munkahelyi elfoglaltságuk miatt hét közben nem tudnának részt venni a vizsgálatokon.” – mondta Östör Annamária, aki azt is kiemelte, hogy októberben a hölgyeknek, novemberben pedig a férfiaknak készülnek egészségnappal.
 Hazánkban továbbra is a szív- és érrendszeri megbetegedések miatt halnak meg a legtöbben. Dr. Tóth László, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház kardiológus főorvosa szerint a Szívünk Napja nevű rendezvénynek évről évre egyre nagyobb sikere van. Mint azt dr. Tóth László elmondta, számos olyan pácienssel találkoztak az elmúlt években ezen a programon, akiknek nem volt semmiféle panaszuk, mégis itt tudták kiszűrni a cukorbetegséget, vagy szívritmuszavart. A szakember véleménye szerint a következő generációtagjai tudják majd megállapítani, hogy a lakosság életformájában milyen változást hoztak a szűrővizsgálatok. A vizsgálatokat a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház és a Humán Szolgáltató Intézet munkatársai végezték el.
 A program keretében a „TEVAgy a Hős!” oktatói, Klupács Péter mentő-technikus és Mészáros Zalán mentőtiszt az újraélesztést tanította. A program kitalálói többéves szakmai tapasztalatukra alapozva dolgozták ki az újraélesztés sajátos módszerét, melynek lényege, hogy a közhiedelemmel ellentétben a segítségnyújtónak nem az az elsődleges feladata, hogy a mentőket értesítse. Az eseményen egy labda és zene segítségével néhány perc alatt bárki megtanulhatta az újraélesztést.