-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Sportbemutatóval és gálaesttel ünnepelte katonáit Fehérvár
Több éves hagyomány Székesfehérváron, hogy a Magyar Honvédelem Napja alkalmából a fehérvári és más helyőrségekben szolgáló katonák kitelepülnek a Belvárosba, ahol különböző programokat, bemutatókat tartanak.
A „Fehérvár katonái” rendezvény célja, hogy betekintést engedjen a honvédek mindennapi feladataiba, felkeltse a katonai pálya iránti érdeklődést, és támogassa az ifjúság hazafias nevelését.
A Fehérvár katonái rendezvényen Mihócza Zoltán vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság törzsfőnöke kiemelte, hogy Fehérvár nem csak koronázóváros, hanem katonaváros is.
„Ebben a helyőrségben mindig szolgált katona, jelenleg az Összhaderőnemi Parancsnokság és két alárendelt alakulat katonái szolgálnak városunkban. Megtiszteltetés itt szolgálni, jó katonának lenni Székesfehérváron.” - fogalmazott ünnepi beszédében Mihócza Zoltán vezérőrnagy.
A térzenés megnyitót követően dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte az ünnepség résztvevőit. „Ez a város több mint ezer éves történelme alatt nem maradhatott volna fenn, nem őrizhette volna meg hagyományait és értékeit, ha nem lettek volna minden korban azok a a katonaemberek, akik a biztonságot garantálták ennek a városnak és az itt élő polgároknak, néha itt Fehérváron, néha pedig egészen távol.” - emelte ki köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere, aki annak fontosságáról is szólt, hogy minden évben legyen egy nap, amikor a katonák bemutathatják tudásukat, a város lakói pedig megköszönhetik áldozatvállalásukat, aminek köszönhetően biztonságban élhetünk.
A programot Korzó-toborzóval a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar nyitotta, majd bemutatót tartottak a helyőrség alakulatainak katonái. Ez után a Jövő katonái néven az MH Ludovika Zászlóalj tisztjelöltjeinek katonai sportbemutatója következett.
Este „Fehérvár köszönti katonáit” címmel rendeztek gálaestet a Vörösmarty Színházban a Magyar Honvédelem Napja alkalmából.
Székesfehérvár önkormányzata a több mint 20 éves hagyományokhoz híven, a Magyar Honvédelem napjához kötődően a „Fehérvár köszönti katonáit” gálaesttel köszönte meg a helyőrségben szolgáló katonák áldozatos munkáját. A gála a Kákics együttes „Feltettem magamban, hazámat szolgálom…” című műsorával kezdődött, majd felcsendült a Kuruc Díszinduló is, amelyet a tavalyi évben az Összhaderőnemi Parancsnokság 10 éves fennállása alkalmából, Huszár János altábornagy felkérésére Ruff Tamás őrnagy, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere komponált, és amelyet az ÖHP indulójának tekintenek. A műsort Matuz János rendezte, közreműködött az Alba Regia Táncegyüttes és a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar.
Ezt követően díjak átadása következett. Elsőként a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Országos Szövetsége által alapított díjat, a Dr. Gyuricza Béla vezérezredes emlékére alapított Gyuricza Béla emlékgyűrűt adták át Husonyicza Gábornak, a kazincbarcikai Vajányi Lajos Bajtársi Egyesület elnökének és Bernáth István Jánosnénak, a HTBK táborfalvai elnökének.
Ezt követően Székesfehérvár Önkormányzatának díját, a Sipos Gyula díjat adták át posztumusz Jobbágy Antalnak, aki a vietnámi békefenntartó misszió tagjaként 1974. júliusától a háború befejezéséig, 1975. áprilisáig Saigonban is szolgált.
Jobbágy Antal aktív és nyugállományú katonai pályafutása, a honvédség és a társadalmi szervezetek képviseletében a katonai hagyományápolás, a kegyeleti tevékenység és a sport érdekében végzett értékmegőrző és értékteremtő munkájának, valamint Székesfehérvár katonai szellemiségének megtartása érdekében végzett tevékenysége elismeréseként posztumusz kapta az elismerést. A katona 1962-ben került Székesfehérvárra, az akkori 43. Önálló Híradó Ezredhez; alapító tagja volt az 5. Hadsereg Parancsnokság szervezetének, és megalapítója a 43-as Baráti Körnek, alapítója és megyei titkára volt a Szondi Sportegyesület tenisz-szakosztályának. Az elismerést Jobbágy Antal özvegye vette át Székesfehérvár polgármesterétől.
A gálán Cser-Palkovics András polgármester a katonacsaládok fontos szerepét emelte ki: „Ez a 170 év a nemzet történelmében nagyon sok fordulópontot, nehéz időszakot tartogatott: az otthon maradottakra legalább akkora figyelmet kell fordítanunk, amikor emlékezünk, mint azokra, akik mentek és tették a dolgukat. Adott esetben életüket, egészségüket nemcsak kockára éve, hanem el is veszítve.” – fogalmazott, köszönetét fejezve ki a város katonáinak.