-
Anyák-napi írópályázat
Általános iskolásoknak szóló, Anyák-napi vers- és prózaíró pályázatot hirdetett a VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Ház. A gyerekek az anyukájukkal, illetve a nagymamájukkal kapcsolatos élményeket vethetik papírra, a beküldési határidő április 30.
2025.04.22. -
Emlék-fotópályázat
Az I. Kovács Jenő emlék-fotópályázatra nevezni bármely fotóval lehet, amely az emberábrázolás témakörébe sorolható. A fotókat április 16-tól június 9-ig várják elektronikus úton az imre.gode@studio75.hu e-mail címre.
2025.04.22. -
A legszebb száz magyar vers
Irodalom-kultúra barátok gyűltek össze a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban, ugyanis többalkalmas Versklub indult városunkban.
2025.04.21. -
Királykúti esték
Folytatódott a Királykúti esték, a Vörösmarty Társaság és a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ közös rendezvénye. Bakonyi István vendége ezúttal Cseszárik László színész, utcazenész.
2025.04.18.
Szabadság, szerelem! – XI. Székelyföldi Varga Sándor Verstábor Csíkcsomortánban

Színes, változatos események sora elé néznek a résztvevők az anyaországból érkezett színművészek és a népi kultúra ismert alkotói segítségével a XI. Székelyföldi Varga Sándor Verstáborban, amelynek hívógondolata a Petőfi Emlékévben: Szabadság, szerelem!
Mihályi Magdolna, a tábor főszervezője, az alapító Varga Sándor özvegye kiemelten fontosnak tartja, hogy ma már a teljes Kárpát-medencei magyarságból érkezhetnek fiatalok, akik ezzel is megerősítik identitásukat.
„2023-ban már a XI. Varga Sándor Verstábort szerveztük meg. Az egyik fő támogatónk Székesfehérvár Önkormányzata, az együttműködésünk évek óta nagyon szoros. Ők már a kezdetektől bíztak abban, hogy ebből egy sorozat, egy hagyomány fog születni. Az évek során a résztvevő fiatalok száma folyamatosan növekedett, és kimondhatjuk, hogy ma már a teljes Kárpát-medencei ifjúság képviselteti magát. Az ideérkező fiatalok és a tábor vezetői segítségével – ahogy Varga Sándor megfogalmazta – hidat építünk magyar és magyar között.”
Verstáboros pillanatok
Az első nap ismerkedéssel indult, hogy aztán a későbbiekben a hit és az életmód találkozzék, megerősítve a magyar nyelv tiszteletének maradandó értékét, a nemzeti identitás megkérdőjelezhetetlen igazságait.

Vasárnap délután a táborlakók Darvas-Kozma József kalauzolásával a csíkszeredai Millenniumi Templom történetét ismerhették meg, este pedig – a Verstábor idei előadásainak sorában elsőként – Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője Ki meri meglátni Petőfi Sándort? című előadásában kivételes kontextusban idézte meg a szabadság költőjének alakját.

Hétfőn Petőfi nyomában címmel, Borbély-Kiss László pedagógus vezetésével egy egész napos kiránduláson ismerkedhettek meg a táborlakók a költő tragikus halálának történetével.
A csatát megelőző napon Székelykeresztúrra érkező Petőfi Sándor emlékét őrző múzeum relikviáival, a néphagyomány által megőrzött események sorával, majd a Fehéregyházán lezajlott ütközet – erre a köznyelv segesvári csataként emlékezik – sorsfordító pillanataival, ahol Bem tábornok serege nem tudott ellenállni az osztrák-orosz túlerőnek, s amely Petőfi Sándor hősi halálával végződött.
A tíz nap során a fiatalok Kubik Anna, a tábor szakmai vezetője, a magyar líra egyik első számú gondozója, valamint Ráckevei Anna és Rubold Ödön színművészek segítségével verseket tanulhatnak és elemezhetnek.
Milus Mariann beszédtanárnak köszönhetően elmélyíthetik tudásukat a beszédtechnika rejtelmeiben, illetve Lőrincz Beáta és Varga Zoltán, a Cédrus Táncegyüttes művészeti vezetőinek útmutatásával bensőséges kapcsolatba kerülhetnek a népi kultúra táncos gyökereivel, és belekóstolhatnak a színpad varázsába. Természetesen komoly lelki töltetet is kapnak a résztvevők, hiszen számtalan helyszínen megtapasztalhatják majd a székelyföldi népi kultúra és történelem semmihez sem hasonlítható eredendőjét.