-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Szakrális emlékek Dél-Szlovákiából
"Állíttatott keresztínyi buzgóságbul" címmel nyílt meg a révkomáromi Etnológiai Központ kiállítása a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. Az április 12-ig látható tárlat ízelítőt kíván nyújtani a dokumentálás módszeréből, illetve a térségben előforduló jellegzetes kisemlék-típusokból.
"Állíttatott keresztínyi buzgóságbul" címmel nyílt meg a révkomáromi Etnológiai Központ kiállítása a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében.
A Fórum Társadalomtudományi Intézet 1997-ben megalapított komáromi Etnológiai Központja kutatási priorításaival összhangban létrehozta Szakrális Kisemlék Archívumát. A vállalkozás célja, hogy a dél-szlovákiai települések kataszterében található szakrális kisemlékek (út menti keresztek, képoszlopok, szentek szobrai, kis kápolnák) teljességre törekvő adatbázisát teremtse meg. Az egyes emlékekről a helyszínen készülő fényképeken és rajzokon túlmenően lehetőség szerint a vonatkozó levéltári dokumentumok, a sajtó híranyaga, illetve a kapcsolódó szájhagyomány is felgyűjtésre és dokumentálásra kerül. A Szakrális Kisemlék Archívumban található adatok és dokumentumok a további tudományos kutatásokat éppúgy szolgálják, mint az egyes kisemlékek gyakorlati helyreállítását. Az április 12-ig látható tárlat ízelítőt kíván nyújtani a dokumentálás módszeréből, illetve a térségben előforduló jellegzetes kisemlék-típusokból.
Dr. Liszka József néprajzkutató, az intézet igazgatója köszöntőjében elmondta: a kiállított fényképek, rajzok a vallási néprajz különlegességét, sajátosságait mutatják be, kultúrtörténeti jelentőségük óriási. Feleségével évek óta végzik ezt a munkát, a kiállítással pedig szeretnék bejárni egész Magyarországot.