-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Szakrális emlékek Dél-Szlovákiából
"Állíttatott keresztínyi buzgóságbul" címmel nyílt meg a révkomáromi Etnológiai Központ kiállítása a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. Az április 12-ig látható tárlat ízelítőt kíván nyújtani a dokumentálás módszeréből, illetve a térségben előforduló jellegzetes kisemlék-típusokból.
"Állíttatott keresztínyi buzgóságbul" címmel nyílt meg a révkomáromi Etnológiai Központ kiállítása a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében.
A Fórum Társadalomtudományi Intézet 1997-ben megalapított komáromi Etnológiai Központja kutatási priorításaival összhangban létrehozta Szakrális Kisemlék Archívumát. A vállalkozás célja, hogy a dél-szlovákiai települések kataszterében található szakrális kisemlékek (út menti keresztek, képoszlopok, szentek szobrai, kis kápolnák) teljességre törekvő adatbázisát teremtse meg. Az egyes emlékekről a helyszínen készülő fényképeken és rajzokon túlmenően lehetőség szerint a vonatkozó levéltári dokumentumok, a sajtó híranyaga, illetve a kapcsolódó szájhagyomány is felgyűjtésre és dokumentálásra kerül. A Szakrális Kisemlék Archívumban található adatok és dokumentumok a további tudományos kutatásokat éppúgy szolgálják, mint az egyes kisemlékek gyakorlati helyreállítását. Az április 12-ig látható tárlat ízelítőt kíván nyújtani a dokumentálás módszeréből, illetve a térségben előforduló jellegzetes kisemlék-típusokból.
Dr. Liszka József néprajzkutató, az intézet igazgatója köszöntőjében elmondta: a kiállított fényképek, rajzok a vallási néprajz különlegességét, sajátosságait mutatják be, kultúrtörténeti jelentőségük óriási. Feleségével évek óta végzik ezt a munkát, a kiállítással pedig szeretnék bejárni egész Magyarországot.