Szankcionálás helyett segítségnyújtás a cél – HEROSZ állatvédelmi projekt Soponyán

Országosan példaértékű állatvédelmi projektet hajtott végre a HEROSZ Fehérvári Állatotthona és Soponya Önkormányzata szeptember-októberben. A menhely vezetője 11 önkéntessel együtt a településen házról házra felmérte a hobbicélú állattartás körülményeit, a kutyák és macskák életterét, átoltottságát, chipezését, ivartalanítását, egészségi állapotát.
2021.11.17. 14:55 |
Szankcionálás helyett segítségnyújtás a cél – HEROSZ állatvédelmi projekt Soponyán

Az állatvédők elkeserítő képet kaptak a kevés pozitív tapasztalat mellett, bebizonyosodott, hogy csak tényleges ellenőrzéssel, figyelmeztetéssel lehet változást elérni.

Soponya állatbarát településként fontos célnak tekinti, hogy csökkentse a kóbor állatok számát, és javítson a tartási körülményeken. A tapasztalatokról sajtótájékoztatón számoltak be a HEROSZ-nál.  Soponya egy átlagos magyar faluként nagyjából tükrözi az országos állattartási kultúra helyzetét, ami bizony elszomorító. A két hónapos kampányban a HEROSZ önkéntesei állatkínzással, szándékos bántalmazással nem találkoztak ugyan, de az állatok helyzete sok háznál így is nagyon rossz – derült ki Krepsz Gyöngyi, a HEROSZ Fehérvári Állatotthon vezetőjének beszámolójából.

Az állatvédők 617 soponyai háztartást ellenőriztek, összesen 526 kutyát és 320 macskát írtak össze.

A lakosok előzetesen mindössze 91 kutyát vallottak be a hivatali ebösszeírásban, ami mindössze 17 %-os arány. A kutyák 43 %-a nincs chipezve (224 kutya), a chipezett állatoknak is alig 70 %-a rendelkezik csak a kötelező veszettség elleni oltással, azaz a faluban tartott kutyák 60 %-a nem rendelkezik a kötelező veszettség elleni oltással. Ez óriási hiányosság, és aggályos is, hiszen ezt az oltási rendszert az emberek védelmére hozták létre. A tartási körülmények is aggályosak, a kutyák 25-30 %-a rossz körülmények között él, sokukat tartják láncon. Több helyen csak vashordó, nyitott ketrec, szűk vagy éppen túl nagy, nyitott helyen biztosít menedéket az állatoknak. A kutyák 8 %-a van csak ivartalanítva. A macskák helyzete ennél is rosszabb, az állatokat sok helyen fogyóeszköznek tekintik, nem költenek rájuk, csak etetik őket. A több mint 300 macskából mindössze csak 5 volt van oltva veszettség ellen, 7-nek van kombinált oltása, ivartalanítva pedig alig 7 % (22 macska). Az állatok szaporodnak, kolóniákba tömörülnek, rengeteg a láthatóan beteg közöttük.

„Voltak emberek, akik nyitottak voltak a jelzéseinkre, tanácsainkra, de olyan is volt, aki kiabálva zavart el bennünket. Nagyon sok esetben tapasztaltuk, hogy a szociális és társadalmi problémák az állatokon csapódnak le.” – fogalmazott Krepsz Gyöngyi. Hozzátette: Soponya önkormányzata konkrét adatok nélkül is jól mérte fel a helyzetet, és igen tiszteletre méltó munkába kezdett bele, amikor az ebösszeírás ilyen szisztematikus módjáról döntött. Ennek köszönhetően biztosan javulni fog az állatok helyzete, az állatartás színvonala. Bebizonyosodott, hogy a személetformálás mellett csak tényleges ellenőrzéssel lehet eredményeket elérni. Esetenként szüksége van a komoly figyelmeztetésre, büntetésre, mert csak ennek van visszatartó ereje – derült ki általános tapasztalatként.

Szűcs Norbert, Soponya polgármestere köszönetét fejezte ki az HEROSZ-nak, mint mondta, az állatvédők törekvései találkozott azzal az elképzelésünkkel, hogy javítsanak a községükben élő állatok helyzetén.

„Nem a szankcionálás, hanem a segítségnyújtás a célunk! Az Állatotthon által felderített helyeken már megkezdtük az intézkedést, most világos képet kaptunk az állatok helyzetéről, látjuk azokat a pontokat, ahol be kell avatkozni… Látjuk azt, hogy nagyon sok a tennivaló, nemcsak a jogszabályok, az ellenőrzés, de a szemléletformálás terén is.” – fogalmazott, majd hozzátette, feltett szándékunk, hogy ne legyen kóbor állat Soponyán, ezért felállítanak kenneleket, és komoly örökbeadási kampányt fognak indítani, ha olyan állatról szereznek tudomást, akinek új gazdára van szüksége.

Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00