-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Száz éve született Réber László Munkácsy-díjas grafikusművész
Réber László munkáit elsősorban Janikovszky Éva és Lázár Ervin könyveihez készített illusztrációi, valamint a Ludas Matyiban megjelent karikatúrái révén ismerte meg a szélesebb hazai közönség. Mintegy 1300 alkotását a grafikusművész leánya, Widengard Krisztina 2005-ben bízta a Szent István Király Múzeum gondjaira, amikor a Csók István Képtár " A magyar grafika aranykora" című kiállításra kért tőle kölcsön Réber-rajzokat.
Réber László alkotásaiból Székesfehérváron 2012-ben nyílt meg a Játékmúzeum keretein belül az állandó kiállítás, az újrainstallált Réber tárlat megnyitójára 2018-ban került sor. Az újrainstallált kiállítás elnyerte "AZ ÉV KIÁLLÍTÁSA 2019” elismerést is.
Réber László 1920. május 21-én született Budapesten. 1949-től készített karikatúrákat: a Szabad Szájban, majd a Ludas Matyi hasábjain alapozta meg azt a tekintélyt, amelyet később a könyvkiadásban, a rajzfilmben, kiállításokon és önálló kötetekben növelt itthon és a nagyvilágban.
1951-től két évig a Híradó- és Dokumentumfilmgyár rajzfilmosztályának tervezője, 1953-59-ben a Ludas Matyi munkatársa volt. 1965-67 között három rajzfilmet készített. 1970-74 között az Élet és Irodalom irodalmi magazin karikaturistája, a 80-as évektől térbeli alkotásokkal is foglalkozott.
A szöveg nélküli rajz és a szűkszavúan intellektuális grafika mestere, az 1945 utáni magyar karikatúra nagy generációjának jelentős tagja volt. Érdemei elismeréseképpen 1967-ben és 1993-ban Munkácsy-díjjal tüntették ki. Réber László 2001. november 2-án hunyt el.