Székelykapu köszönti a város határában a Székesfehérvárra érkezőket

  A tavaszi napforduló alkalmából székely kaput avattak Székesfehérváron. A míves kapu, széleskörű társadalmi összefogás eredményeként készült el: a városrész önkormányzati képviselőjének ötlete alapján, civil kezdeményezésre, Székesfehérvár támogatásával került felállításra. A székelykaput Kovács Gábor csíki faragó mester készítette fiával, hargitai csertölgyből.
2012.03.21. 21:52 |
 A tavaszi napforduló alkalmából székely kaput avattak Székesfehérváron. A míves kapu, széleskörű társadalmi összefogás eredményeként készült el: a városrész önkormányzati képviselőjének ötlete alapján, civil kezdeményezésre, Székesfehérvár támogatásával került felállításra.
KÉPGALÉRIA a kapu felavatásáról

 A székelykapu egyik különlegessége, hogy hargitai csíki cser tölgyből készült, melyet Csíkszereda ajánlott fel, és magát a kaput is helyi mester készítette. Az avató ünnepségen a határokon átívelő együttműködés jelentőségét, a történelmi hagyományaink megőrzését hangsúlyozta mind Székesfehérvár, mind Csíkszereda polgármestere. Az eseményen hagyományőrző szerveztek bemutatói színesítették a programpalettát.
 Sokan látták az elmúlt napokban a készülődést és azt, hogy mesteremberek dolgoztak a város határában. Azt a székelykaput állították fel, amelyet szerdán késő délután avattak a Balatoni úti körforgalomban. Kettős apropót ragadtak meg a szervezők az ünnepi alkalommal: Székesfehérvár és Csíkszereda testvérvárosi szerződésének egyéves évfordulóját, valamint a tavaszi napfordulót. A székelykaput stílszerűen Maroshegyen állították fel, ahol számos utca viseli erdélyi települések neveit.
 
 Brájer Éva, Maroshegy önkormányzati képviselőjének kezdeményezését vitték tovább a Fejér Szövetség koordinálásával azok a civil szervezetek, akiknek a közreműködésével Székesfehérvárra került a díszes székelykapu. A 165 magánszemély, több civil szervezet, valamint az önkormányzatok támogatásával megvalósult kezdeményezés újabb szál, mely összeköti a két testvérvárost, Székesfehérvárt és Csíkszeredát – hangzott el az avatáson, melyen mindkét település polgármestere is részt vett.
 
 „A székelykapu felállításának fontos üzenete van: az, hogy tisztelnünk és ápolnunk kell hagyományainkat, kultúránkat és nemzeti múltunkat. Történelmi fővárosként Székesfehérvárnak ez kiemelt feladata.” – fogalmazott beszédében dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere azt is kiemelte, hogy ezzel a most bebizonyított összefogással nyer értelmet a Csíkszeredával kötött testvérvárosi szerződés is. Köszöntőjében a városvezető köszönetet mondott polgármester társának és a Fejér Szövetségnek. Dr. Cser-Palkovics András felhívta a figyelmet azokra a honosítási eljárásokra is, melyek keretében a városunkban letett esküvel lesznek nemzettársakból honfitársaink a mai határokon túl élő magyarok.
 
 A székelykapu avatására Székesfehérvárra érkezett Ráduly Róbert Kálmán. „Egy éve írtuk alá az örök időkre szóló együttműködést Székesfehérvárral és most újra itt vagyunk. A város határában felállított székelykapu is mutatja az összetartozást. Ezentúl a fehérváriak, ha hazatérnek városukba, lelki szemeik előtt mindig látják majd Hargitát, Csíkországot, Székelyföldet.” – mondta el köszöntőjében Csíkszereda polgármestere. Ráduly Róbert Kálmán emellett köszönetet mondott minden jó szándékú embernek és szervezetnek, aki segített újabb dimenziót nyitni a két város kapcsolatában.
 
 A székelykaput Kovács Gábor csíki faragó mester készítette fiával, hargitai csertölgyből. Az avatáson hagyományőrző huszárok is részt vettek, akik háromszor lovagolták körbe az alkotást. Ezt követően a kapu felszentelésével és szertűzzel zárult az ünnepség.