Székesfehérvár adósságának negyven százalékát vállalja át az állam

A székesfehérvári önkormányzat adósságállományának negyven százalékát, 5,4 milliárd forintot vállal át az állam az adósságrendezés keretében - jelentette be az emberi erőforrások minisztere hétfőn, miután tárgyalt a város vezetésével. Balog Zoltán Székesfehérváron hangsúlyozta, hogy a családok után az önkormányzatok eladósodottsága volt a legsúlyosabb, ezért "adósságot visznek el Székesfehérvárról is". Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy a példa nélküli támogatás hatással van a város jövőjére is.
2013.01.21. 10:07 |
A székesfehérvári önkormányzat adósságállományának negyven százalékát, 5,4 milliárd forintot vállal át az állam az adósságrendezés keretében - jelentette be az emberi erőforrások minisztere hétfőn, miután tárgyalt a város vezetésével. Balog Zoltán Székesfehérváron hangsúlyozta, hogy a családok után az önkormányzatok eladósodottsága volt a legsúlyosabb, ezért "adósságot visznek el Székesfehérvárról is".
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője elmondta, hogy a rendszerváltás óta számos olyan feladatot láttak el az önkormányzatok, amelyeket az államnak kellett volna ellátnia és ehhez nem kapták meg a szükséges finanszírozást. „2010-ben a választók úgy döntöttek, kétharmados felhatalmazást adnak a mostani kormánynak, hogy azokat a változtatásokat megtegye, amelyek 1990 óta elmaradtak. Ennek eredményeként az állam és az önkormányzatok igazgatási rendszere elvált egymástól, létrejöttek a járások, különvált a közoktatási rendszer és világos, egyértelmű feladatokkal rendelkeznek az önkormányzatok.” - emelte ki. Hozzátette, hogy idáig az önkormányzatok nem kapták meg a kellő finanszírozást ahhoz, hogy a feladataikat el tudják végezni, ezért az államhoz és a polgárokhoz hasonlóan adósságcsapdába kerültek. Emlékeztetett, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tavaly októberben jelentette be azt, hogy a kormány kimenekíti az önkormányzatokat az adósságcsapdából. Decemberben törvényt alkotott a parlament, amelynek eredményeképpen megkezdődhettek a tárgyalások az önkormányzatok és az állam között.
Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának minisztere elmondta, hogy országos szinten 612 milliárd forintot vállal át a központi kormányzat az önkormányzatoktól. Kiemelte, hogy alig több mint 1 millió ember él Magyarországon olyan önkormányzat területén, amelyiknek ne lenne súlyos adósságállománya. „Székesfehérvár nem volt olyan helyzetben, hogy veszélyben lenne a működése, de a jövőbeni fejlesztések veszélybe kerültek az adósságszolgálat miatt.” - tette hozzá. Székesfehérvárnak 13 milliárd 585 millió forint adóssága van, valamennyi adósság 2010 előtt keletkezett. Balog Zoltán bejelentette, hogy a kormány átvállalja a város felhalmozott adósságának 40%-át, ez 5 milliárd 434 millió forintot jelent.
„Ez a könnyítés azt jelenti, hogy a fejlesztések folytatódhatnak, több forrásról tud szabadon dönteni az önkormányzat. Ez újabb lökést adhat a Sára Gyula program keretében önerőből folytatott útfelújításoknak is.” - emelte ki a miniszter, aki beszélt a közoktatási - köznevelési rendszer átalakításáról is. Köszönetét fejezte ki a tárca nevében Székesfehérvár Önkormányzatának, hogy a lehető legtöbbet teszi meg azért, hogy az átállás problémamentesen történjen. Kiemelte, hogy a Klebelsber Intézményfenntartó Központ tankerületi szinten is jól működik. „Azt szeretnénk, ha a tanárok, diákok, szülők, a legkevesebbet éreznék ebből az átalakításból, szeptember 1-től pedig minél többet éreznének a pozitív változásokból.” - mondta. Székesfehérvár polgármestere az adósságrendezés kapcsán kiemelte, hogy a rendszerváltozás óta az állam és önkormányzat viszonyrendszerében nem volt példa ilyen támogatásra, ilyen egyszeri segítségre, ami hatással van a város jövőjére is. „A több mint 5,4 milliárd forint azt jelenti, hogy ennyivel kevesebb az az adósságállomány, amit kamattal és költségekkel kiegészítve az önkormányzatnak a következő esztendőkben nem arra kell fordítania, hogy 2010 előtt felvett hiteleket, vagy kibocsátott kötvényeket fizessen vissza.” - mondta dr. Cser-Palkovics András. Hozzátette, hogy a könnyítés lehetővé teszi azt, hogy az önkormányzat önként vállalt  feladatokat fennt tudjon tartani, azokat fejleszteni is képes legyen, illetve olyan fejlesztéseket valósíthasson meg, amelyek ezen támogatás, vagy segítség nélkül elmaradtak volna ebben az időszakban. Példaként említette az úthálózat fejlesztését vagy a közvilágítás korszerűsítésének pályázati önerejét. Székesfehérvár polgármestere szerint a példa nélküli segítséget azzal tudja meghálálni az önkormányzat, ha úgy működteti ezt a várost, hogy nem termeli újra az adósságot.