Székesfehérvár adott otthont az Országos Diákvállalkozó Vetélkedő döntőjének

  Országos „Diákvállalkozó” Vetélkedőt szervezett középiskolásoknak a Székesfehérvári Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, a Nemzeti Kisvállalkozás-fejlesztő Konzorcium és Székesfehérvár Önkormányzata a Szent István Emlékév jegyében. A rendezvény célja, hogy felkeltse az érdeklődést a középiskolás tanulók körében a vállalkozásokkal kapcsolatos tudnivalókról. A versenyre 110 csapat nevezett, de csak 12 csapat jutott a szombati döntőbe.
2013.11.09. 12:20 |
Országos „Diákvállalkozó” Vetélkedőt szervezett középiskolásoknak a Székesfehérvári Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány, a Nemzeti Kisvállalkozás-fejlesztő Konzorcium és Székesfehérvár Önkormányzata a Szent István Emlékév jegyében. A rendezvény célja, hogy felkeltse az érdeklődést a középiskolás tanulók körében a vállalkozásokkal kapcsolatos tudnivalókról. A versenyre 110 csapat nevezett, de csak 12 csapat jutott a szombati döntőbe.
 Hosszú évek után először rendezték meg Székesfehérváron az Országos „Diákvállalkozó” Vetélkedőt a Civil Központban. A megmérettetés fővédnöke dr. Cser-Palkovics András volt, míg az országos zsűri elnöki szerepét Prof. Dr. Csath Magdolna közgazdász professzor töltötte be. A Szent István Emlékév jegyében megrendezett versenyre összesen 110 csapat nevezett. A többfordulós megmérettetésen minden régióból a legjobban szereplő egy csapat, valamint további legjobban szereplő három, azaz összesen 12 csapat juthatott be az országos döntőbe. „Örülünk, hogy a Szent István Emlékév keretein belül szakmai versenyek és civil programok is megvalósulnak. Az volt a legfőbb célunk, hogy az emberek minél szélesebb körben kapcsolódjanak be az Emlékév programjaiba. Másrészt minden szakmához komoly felkészültség és végzettség kell, mielőtt az életben bizonyítanak a szakmát elvégzettek. A vállalkozói ismeretek azonban általában hiányozni szoktak ebből a körből. Ezért örülünk annak, hogy a zsűri egy nagyon komoly felkészültség után a döntőt Székesfehérváron rendezi meg. Reméljük, hogy a vállalkozási ismeretek is elfogadott tantárgy és elismert szakma lesz a jövőben” – mondta Égi Tamás Székesfehérvár alpolgármestere.
 A szombati eseménnyel az volt a szervezők legfőbb célja, hogy megismertessék a fiatalokkal, milyen feladatokkal jár egy vállalkozás működtetése. „Alapvetően nagyon fontos, hogy a társadalom tagjai tisztában legyen azzal, hogy a családok boldogulása, a jövedelemszerzés két területről történhet. Egyrészt alkalmazottként dolgozhatnak, másrészt önálló tevékenységet is folytathatnak. Mindegyikhez tudás és ismeretek kellenek. A vállalkozóvá váláshoz is szükségesek bizonyos ismeretek, és ezzel a versennyel szeretnénk ösztönözni a diákokat, hogy mivel járhat egy vállalkozás fenntartása. Szeretnénk, ha ezek a tanulók mire vállalkozást indítanának el a jövőben, már legyen egy rálátásuk a vállalkozással kapcsolatban” – emelte ki a verseny fő célját Szekfü Tibor Székesfehérvári Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatója, a Nemzeti Kisvállalkozás-fejlesztő Konzorcium Fejér megyei elnöke, az országos elnökség tagja.
 A vetélkedőre középiskolák 10-12. évfolyamos (5 évfolyamos képzés esetén 11-13. évfolyamos) tanulói jelentkezhettek négyfős csapatokban, egy felkészítő tanárral. Az első fordulóban a jelentkezőknek videót kellett készíteniük a vállalkozás üzleti modelljéről és a csapatról. A verseny nevezési feladataként a csapatoknak egy olyan társas vállalkozást kellett kitalálniuk, melynek megvalósíthatósága reális, valós adatokon alapul. A vállalkozás kezdő tőkéje legfeljebb 5 millió Ft lehetett, melyhez indokolt összegű hitelt, vagy egyéb finanszírozási lehetőséget lehetett igényelni. Az üzleti elképzeléseteket egy legfeljebb 10 perces videón kellett bemutatniuk a résztvevőknek. A döntőn három feladatot kellett elvégezniük a versenyzőknek, melyben tesztírás, üzleti tárgyalás és gazdasági ismereteket tartalmazó játék szerepelt.
 
 A szombati döntőn végül a székesfehérvári Lánczos Kornél Gimnázium tanulói bizonyultak a legjobbnak, így ők szerezték meg az első helyet. Második helyezést ért el a győri Hooligirlz csapata, a harmadik helyen pedig a nagyváradi Szorgocskák végeztek. Az értékes díjakat Prof. Dr. Csath Magdolna közgazdász professzor, dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár igazgatója, valamint Mészáros Attila Székesfehérvár ifjúsági tanácsnoka adták át. A dobogósok díjazásán kívül további értékes különdíjakat adott át az eredményhirdetéskor a zsűri.