Székesfehérvár pedagógusait köszöntötték

 Június első vasárnapja Pedagógus Nap, amelyhez kapcsolódóan minden esztendőben ünnepséget szervez Székesfehérvár Önkormányzata. Ez alkalmat ad arra, hogy a város köszöntse mindazokat, akik az első óvodai naptól a betűvetésen át a diplomaosztóig megtanítottak bennünket az egyszeregytől a lexikális és az életben is kamatoztatható tudásra.
2015.06.03. 18:14 |
Június első vasárnapja Pedagógus Nap, amelyhez kapcsolódóan minden esztendőben ünnepséget szervez Székesfehérvár Önkormányzata. Ez alkalmat ad arra, hogy a város köszöntse mindazokat, akik az első óvodai naptól a betűvetésen át a diplomaosztóig megtanítottak bennünket az egyszeregytől a lexikális és az életben is kamatoztatható tudásra. A Közgyűlés döntésének értelmében idén Gyóni András pedagógus, a Ciszterci Szent István Gimnázium címzetes igazgatója, valamint Hekeliné Halmos Marianna, a Zentai Úti Általános Iskola igazgatója vette át a város által alapított „Székesfehérvár Közoktatásáért” díjat.
KÉPGALÉRIA az ünnepségről
 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése kitüntetések átadásával is felhívja a figyelmet az oktató-nevelő munka fontosságára. A „Székesfehérvár Közoktatásáért” díjat azoknak a pedagógusoknak az elismerésére alapította a képviselőtestület, akik a város közoktatásában tartós, kiemelkedő szakmai munkát végeznek, így tevékenységükkel a Székesfehérváron nevelt, oktatott gyermekek, tanulók javát szolgálják.
 A pedagógusnapi köszöntés a Székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium Fiúkarának műsorával kezdődött. Ezt követően Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András mondott beszédet. „Nagy megtiszteltetés számomra, hogy én köszönthetem Pedagógus Nap alkalmából Székesfehérvárnak, a város intézményeinek és az ott dolgozó pedagógusoknak azt a csodálatos közösségét, amely minden probléma, valamint nehézség ellenére mindent megtesz annak érdekében, hogy a jelenben a város jövőjét írja és meghatározza. Az általános iskolai beiratkozás és a ballagás között nemcsak sok év telik el, hanem közben egy kisgyermekből fiatal felnőtt válik. Nyilvánvalóan a gyermekek két helyen nagyon sokat tanulnak: az egyik a család, a másik pedig azok az oktatási intézmények, ahol szeretetet, barátságot, érzelmeket és tudást kapnak ahhoz, hogy felkészüljenek a "nagybetűs életre". Pedagógusként nagyon nehéz megtalálni azt az egyensúlyt, hogy mikor lehet egy tanár engedékeny, vagy mikor kell szigorúbbnak lenni, pontosan a gyermek fejlődése érdekében. Ez egy óriási feladat és felelősség is, hiszen a tanároknak meg kell találni az értéket, a tehetséget a fiatalokban, továbbá ápolni kell a jövőjüket azért, hogy boldogok lehessenek az életben. Nyugodt szívvel mondhatom, hogy Székesfehérvár oktatási intézményei és az ott zajló munka egészen biztos, hogy bárhol megállná a helyét. Ennek az az egyik oka, hogy ez a közösség minden átalakulás ellenére igazi közösség tudott maradni.” – mondta dr. Cser-Palkovics András, aki köszönetét fejezte ki minden pedagógusnak a hivatásválasztásáért, amely kiemelkedően fontos a város jelene és jövője miatt is.
 A polgármesteri köszöntő végén Szabó Diána, a VI. Fehérvári Versünnep különdíjasa szavalta el Török Károly: Találkozás című versét, majd Ferenczy-Nagy Boglárka és Ferenczy-Nagy Levente, a Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti iskola népzenei tanszak tanulóinak előadását követően került sor a „Székesfehérvár Közoktatásáért” díj átadására. Az elismerést azok a pedagógusok kaphatják, akik a város közoktatásában tartós, kiemelkedő szakmai munkát végeztek, így tevékenységükkel a Székesfehérváron nevelt, oktatott gyermekek, tanulók javát szolgálták. Ebben az évben a Közgyűlés egyhangú döntése alapján Gyóni András pedagógust, a Ciszterci Szent István Gimnázium címzetes igazgatóját, valamint Hekeliné Halmos Mariannát, a Zentai Úti Általános Iskola igazgatóját díjazták emberi kvalitásuk, továbbá több évtizedes szakmai tevékenységük méltó elismeréseként. Az ünnepség végén Török Szabolcs, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Székesfehérvári Tankerületének igazgatója is elismerését fejezte a díjazottaknak és a pedagógusoknak a pohárköszöntő alkalmával.
A "Székesfehérvár Közoktatásáért" díjban részesült pedagógusok méltatásai az alábbiakban olvashatóak:

Gyóni András
1955-ben született Budapesten. A Kossuth Lajos Tudományegyetem BTK történelem – latin szakán szerzett tanári diplomát. Már ötödéves korában a székesfehérvári József Attila Gimnáziumban tanított, és itt maradt a diploma megszerzése után is, azóta oktat az intézményben történelmet, latint és filozófiát. A rendszerváltás után igazgatóhelyettes, majd 1996-ban az iskola igazgatója lett, intézményvezetőként 2011-ig tevékenykedett, azóta címzetes igazgató. Kiemelkedő szerepet játszott abban, hogy a Ciszterci Rend visszakapta a gimnáziumát, és sok év után újraindulhatott a fiatalok lelki nevelése is. Gyóni András az elmúlt évtizedek során számos osztálynak volt az osztályfőnöke nappali és esti tagozaton egyaránt. Sokrétű munkáját hatalmas, mindig naprakész szaktudással, körültekintően, türelemmel végezte, és végzi a mai napig is. Vezérlő elve a mértékletesség, a becsület és a szeretet. Õ volt az, aki a Ciszterci Szent István Gimnáziumban kezdeményezte a Klebelsberg-i pedagógusi eszme megvalósítását, mely szerint a tanár ne csak oktassa és nevelje a gyermeket, hanem szeresse is.

Hekeliné Halmos Marianna 1986 szeptemberétől tanít a Zentai Úti Általános Iskolában, amelyet 15 éve igazgatóként vezet. Innovatív személyiség, az elmúlt másfél évtizedben olyan szellemi-lelki feltételeket teremtett az iskolában, hogy igazi pedagógiai műhely alakult ki a Zentaiban. Céljai között szerepel, hogy egészséges, minden szempontból gyermekközpontú intézményben tanuljanak, pihenjenek a zentais diákok. Az egyéni adottságokat figyelembe véve hirdeti a gyerekek mindenek feletti szeretetét, elfogadását. Hiszi és elvárja kollégáitól is, hogy mindenkiben keresse és erősítse a pozitív értékeket, tulajdonságokat. Vallja, hogy minden kisdiáknak joga van boldog, kiegyensúlyozott gyerekkorhoz. Nevelési feladatait magas színvonalon teljesíti. A tanítás és az osztályfőnöki teendők mellett évekig vezette a „Zentais Rádió” stúdió szakkör munkáját, ahol a szórakoztatás mellett néprajzi, irodalmi, ismeretterjesztő műsorokat állított össze. A zentaisok már várják a heti szép gondolatokat az iskolarádión keresztül, s már vele együtt mondják, hogy „Ne tégy olyat mással, amit magadnak nem kívánnál!”. Vagy másik gondolatát „Vigyázzunk egymásra, ne bántsuk meg egymást sem szóval, sem tettel, sem cselekedettel!” E szerint a gondolatok szerint él, mutat példát, hiszen tudja, két ember között legrövidebb út a mosoly.