-
Gregor József Énekverseny
Ünnepi gálahangversennyel ért véget a VII. Országos Gregor József Énekverseny vasárnap délután. A Szent István teremben rendezett eseményen adták át a különdíjakat és hirdettek nyerteseket. A zeneművészeti szakgimnáziumok magánének szakán tanulók két korcsoportjában ítélte oda az első díjat a szakmai zsűri.
2024.11.24. -
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Székesfehérvár volt a csodák városa csütörtök este...
A Vörösmarty Színházban Európai ősbemutatót tartottak csütörtök este, a darab egyben az első musical volt a felújított színházban. A társulat a Leonard Bernstein által szerzett Csodák városát játszotta. A darabot ugyan már játszották Székesfehérváron, de kőszínházban először mutatták be a kontinensen és a nyárihoz képest több módosítást is eszközöltek. A darabban az érzelmek végig katartikusan áramoltak a közönség felé, akik egy igazi swing csodának lehettek részesei. A darab végén óriási taps köszöntötte a színészeket.
A Vörösmarty Színházban egy swing csodát mutattak be, csodálatos színészi játékkal, ez a csoda a Leonard Bernstein által írt Csodák városa volt. A darabbal Szurdi Miklós is csodát hozott létre a színpadon.
A darab újdonsága volt, hogy a nézőtérre beülve a nézők nem fából készült háttereket láthattak, hanem egy teljesen új technikát használtak, a háttereket úgy vetítették ki, így folyamatosan lehetett cserélgetni. A musical elején a 20-as évek Amerikáját mutatták be egy filmrészletben, amit a Drahos Béla vezette Big Band együttes zenéje kísért. A zenekar Drahos Béla vezetésével fantasztikusan idézte fel a jazz - ages zenei stílusát és a hangzásvilágba is belecsempészte azt a leheletnyi karcosságot, ami a kor jellege volt.
A kis bevezető után kezdődött csak a darab, amit Jonás Andi dala inditott a New York-i Sohoról, ahol művészek és bohémek élik életüket. A musical két ohioi lány életét mutatja be, akik a pezsgő nagyvárosba indultak szerencsét találni. A Sherwood testvéreket Xantus Barbara és Csizmadia Ildikó alakított. A színészek kiválóan vitték színre a két falusi lány karakterét. Xantus Barbara a prűd nővért Ruth -ot alakította, míg Csizmadia Ildikó a bájos Eileen -t játszotta. A férfifőszerepet Szomor György alakította.
A darab során testvérek történetét követhetjük végig, ahogyan a kezdeti nehézségektől eljutnak a várt sikerig. A prűd nővér pedig megnyitja szívét Bob Baker, azaz Szomor György előtt, így abszolút happy end - el ér véget a darab.
A történet prózai részét gyakran megszakítják dalok, igazi swing dalok. A két nővér sokszor énekel duót és a két színész ebben jól kiegészíti egymást: Csizmadia Ildikó bájos csilingelő hangja mellé harmónizál Xantus Barbara mélyebb hangja. A dalokhoz a tánckar jól koreografált pörgős charlestonjai társulnak. A próza, az ének, a zene és a charleston egésze visszaidézi az amerikai jazz legszebb korszakát, amelyet ma már a tananyag részeként tanítanak, de nem az a lényeges belőle, amit a könyvek sorai leírnak, hanem amit a Vörösmarty Színház társulata bemutatott a darabban. Így csütörtök este Székesfehérvár volt a csodák városa...
Fotó: www.vorosmartyszinhaz.hu