Székesfehérváron ülésezik az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete

Székesfehérváron tartja éves rendes közgyűlését és 36. szimpóziumát az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete. A tanácskozás célja az aktuális helyzetjelentés, a jövőbeni feladatok megtárgyalása, valamint a jógyakorlatok bemutatása, átadása a csatlakozott városok körében. Székesfehérvár sokaknak jelent példát, tapasztalatot és tanulnivalót – hangzott el a konferencia nyitó sajtótájékoztatóján.
2024.11.07. 15:10 |
Székesfehérváron ülésezik az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) Európai Regionális Irodája 1987-ben indította el az Egészséges Városok Hálózatát, amely mára világméretűvé nőtte ki magát. Az európai régióban mintegy 1.400 város vesz részt a munkában, melynek célja, hogy az egészségügyön kívüli szektorokat, az önkormányzatokat és a közösségeket bevonják az egészségfejlesztésbe.

1992-ben Székesfehérváron, 11 taggal megalakult az Egészséges Városok Magyarországi Szövetsége.

2014-ben vált lehetővé a határon túli, magyarlakta területek bekapcsolódása, így az elkötelezettség kinyilvánítására a szervezet nevét Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesületére módosították. A szervezetnek jelenleg 25 tagvárosa van, melyből 9 az anyagországon kívül található. Székesfehérváron legutóbb 2013-ban ülésezett az Egyesület, amely idén visszatért a királyi városba – hangzott el a sajtótájékoztatón.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester, az Egyesület 2024. évi társadalmi elnöke arról beszélt, hogy a város 1988 óta tagja a Szövetségnek, 2010 óta pedig kifejezetten aktív a szerepvállalása.

A szervezet működése többek között azért fontos, mert nem csak az egészségügyről beszél, hanem komplexen kezeli magát az egészséget, beleértve magát az ellátórendszert, az alap- és egyéb ellátási formákat, a prevenciót, az egészségmegőrzést, a szűrőprogramokat, a sportot, az aktivitást és az egészséges környezetet.

A program által a városok bemutathatják, megismerhetik és átvehetik a jógyakorlatokat egymástól a Kárpát-medencében és távoli kitekintésben Európából is, ami csak építeni tudja a tagtelepüléseket.

Bús Ottó (a képen középen), az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesülete Felügyelő Bizottságának elnöke Szabadkáról érkezett a székesfehérvári ülésre. Mint mondta, a helyi tevékenységüket négy vajdasági városban végzik.

A mostani közgyűlés egyik témája a testület 2025-ös évi társadalmi elnökének a megválasztása.

Arra kérte a tisztséget jelenleg betöltő dr. Cser-Palkovics Andrást, hogy adja át a posztot a Magyar Örökség-díjas Dudás Károlynak, Szabadka Díszpolgárának. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy a következő évi szimpóziumot a Vajdaságban tarthatják.

Székesfehérvár régóta és sokak számára jelent olyan jó példát és tapasztalatot, melyet érdemes átvenni – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón De Blasio Antonio, az Egyesület elnöke.

Hozzátette, hogy az egészség társadalmi ügy és nem az egészségügy kizárólagos feladata. Az emberek egészsége 10-15 százalékban függ az egészségügy működésének minőségétől, az összes többit az életmód, a genetika, a környezet teszi ki.

Az Egészséges Városok Program azzal a céllal jött létre, hogy az önkormányzatok vállalják fel és a döntéseikben és kezeljék mindig prioritásként az egészség megőrzését.

Az Egészséges Városok Kárpát-medencei Egyesületének kétnapos programja csütörtökön délután a szervezet éves rendes közgyűlésével kezdődött a Városháza Dísztermében.

Pénteken a Hotel Mercure Magyar Királyban rendezik a szervezet 36. szimpóziumát „A társadalmi környezet fejlesztése az egészség érdekében” címmel.