Személyes történelem - Székesfehérváron mutatták be L. Simon László új könyvét

 A 82. Ünnepi Könyvhétre jelent meg L. Simon László József Attila-díjas költő, író Személyes történelem című könyve. Az elmúlt három év esszéiből összeállított kötetet Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter ajánlotta az olvasók figyelmébe Székesfehérváron a Szent István Művelődési Ház zsúfolásig megtelt Szent István termében.
A cikkben VIDEÓ található!
2011.06.05. 01:23 |
A 82. Ünnepi Könyvhétre jelent meg L. Simon László József Attila-díjas költő, író Személyes történelem című könyve. Az elmúlt három év esszéiből összeállított kötetet Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter ajánlotta az olvasók figyelmébe csütörtökön Székesfehérváron a Szent István Művelődési Ház zsúfolásig megtelt Szent István termében.
 
 A miniszter „kritikusi tapasztalat nélkül”, de az író szándékát, gondolatait finoman érzékelve méltatta, mintegy fejezetenként „átlapozta” a kötetet, és idézte belőle azokat a gondolatokat, amelyek „megfogták”. A szülőfölddel kapcsolatban például azt, hogy „nincs haza szülőföld nélkül”, a „személyes történelemről” pedig, hogy történelmünk nem lehet teljes a közös múlt leírását és értelmezését kiegészítő személyes történelem nélkül. „Identitásunk alakulása szempontjából ugyanolyan fontos lehet a családtörténet, a szűkebb közösségek históriája, mint a nemzeté, az országé” – hívta fel a figyelmet az író gondolatára. Az Istennel való kapcsolatról szóló íráshoz hozzáfűzte: kilencunokás nagypapaként mélyen egyetért L. Simon Lászlónak azzal a meglátásával hogy „gyermekeink menthetik meg a lelkünket”.
 
L. Simon László új kötete az utóbbi három évben megjelent, összetartozó tematikájú írásokat gyűjti össze hat fejezetben, 25 esszében. Az írásokban egyebek között a gyermekkorról, a hazáról, a szűkebb környezetről, a személyes történelem katarzisairól, az örökség és az ünnep fájdalmasan észlelhető hiányairól, a magyar kultúráról, a hazaszeretetről fejti ki gondolatait a szerző. Ír a szüret archaikus szépségeiről, a disznóvágás rítusáról, és nem hiányzik a kötetből a humor, a derű sem.
 
A könyv utolsó fejezetében L. Simon László – aki amúgy országgyűlési képviselő, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke – eltávozott pályatársaira emlékezett, a tőlük kapott értékekért mondott köszönetet. A kötet bemutatása alkalmából L. Simon László elmondta: a Személyes történelemmel párhuzamosan készült a képzőművészettel kapcsolatos írásait tartalmazó kötet is, amely még az idén megjelenik.