Szén-monoxid - akár tragédia is történhetett volna a Nefelejcs utcában

Szén-monoxid-mérgezés gyanúja miatt kérte a katasztrófa- védelem segítségét a mentőszolgálat hétfőn éjszaka Székesfehérváron. Egy társasház tetőtéri lakásának fürdőszobájában az egyik lakó rosszul lett. A székesfehérvári hivatásos tűzoltók a helyiségben szén-monoxid-koncentrációt mértek, a lakást átszellőztették. A férfit a mentők kórházba szállították.
2015.01.20. 11:13 |
Szén-monoxid-mérgezés gyanúja miatt kérte a katasztrófavédelem segítségét a mentőszolgálat hétfőn éjszaka Székesfehérváron. Egy társasház tetőtéri lakásának fürdőszobájában az egyik lakó rosszul lett. A székesfehérvári hivatásos tűzoltók a helyiségben szén-monoxid-koncentrációt mértek, a lakást átszellőztették. A férfit a mentők kórházba szállították.
A kéményseprő-ipari közszolgáltató a kéményt megvizsgálta, abból égéstermék nem áramlott vissza a lakásba. A gázszolgáltató szakembere megállapította, hogy a fürdőszobai gázkazán meleg vizet előállító egysége működés közben káros anyagot szivárogtat vissza a lakótérbe.
 
A szén-monoxid-mérgezés megelőzéséről általánosságban
 
A szén-monoxidot érzékszerveinkkel lehetetlen észrevenni; színtelen, szagtalan gáz és megakadályozza, hogy a vér megfelelő mennyiségű oxigént szállítson. A mérgezésre kezdetben kábultság, fejfájás, fülzúgás, hányinger, szédülés, zavartság, a bőr kipirulása jellemző. Később izomgörcsök, hányás, bénulás, majd a legsúlyosabb esetekben eszméletvesztés és fulladás lép fel.
 
A szén-monoxid a lakás légterébe a kéményen vagy a tüzelőberendezésen keresztül kerülhet. A nem megfelelően működő kéményből az égéstermék (füstgáz) visszaáramlik a lakásba, míg a nem kellően tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekből, az elszennyeződött fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből közvetlenül is juthat szén-monoxid a lakótérbe.
 
A gázzal üzemelő készülékeket saját biztonságunk érdekében a gyártó előírásainak megfelelően évente szakemberrel ellenőriztessük. A fél éve nem használt tüzelőberendezésekben meglazulhatnak a tömítések, az alkatrészek elmozdulhatnak, ezért az első fűtési nap előtt szakemberrel kell átvizsgáltatni. A gázfogyasztó készülék lángőrét tilos kiiktatni, működését műszakilag módosítani.
 
A magas fűtési költségek csökkentése érdekében sokan a minél jobb légzárású nyílászárók beépítésére törekednek, azonban ezek a veszélyt is fokozzák, főleg ahol a nyílt égésterű berendezések (bojler, kéményes konvektor, kazán) elhasználhatják a lakótérben lévő oxigént. Gondoljunk csak arra, ha kizárjuk a hideget, ezzel együtt kinnreked az éltető oxigén is. Felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy a gázüzemű vagy vegyes tüzelésű fűtési technikák esetén fokozott figyelmet kell fordítani az új típusú nyílászárók megfelelő méretű szellőzőnyílással történő felszerelésére. Régebbi típusú nyílászárók esetén szintén fontos az ellenőrzés, a felülvizsgálat. A helyiségeket, amelyekben a tüzelőberendezések találhatóak, rendszeresen szellőztessék, így is megakadályozható a mérgező gázok felhalmozódása. Külön figyelmet kell fordítani a konyhai elszívó berendezés használatára. Az elszívó működése közben fellépő depresszió miatt a kéményből az égéstermékek visszaáramolhat a lakótérbe, ezzel pedig mérgezést okozhatnak.
 
Ajánlott minden gázfűtéssel rendelkező ingatlanba a cirkó vagy kazán közelébe kiegészítő védelemként szén-monoxid-érzékelőt telepíteni. Ezek a berendezések veszélyes szén-monoxid-koncentráció esetén erőteljes hangjelzést adnak, ugyanakkor a tüzelő- és fűtőberendezések rendszeres karbantartását és üzemszerű használatát nem helyettesítik. A szén-monoxid-érzékelők közül az EN 50291:2001-es szabványnak megfelelő készüléket kell választani. Elhelyezése és használata előtt mindig figyelmesen olvassuk el a csatolt tájékoztatókat, útmutatókat. Célszerű fűtéstechnikai szakkereskedéseknél beszerezni a készüléket, ezekben az üzletekben szakemberektől kaphatunk tanácsot a megfelelő érzékelő kiválasztására, elhelyezésére és felszerelésére vonatkozóan.