-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Szent István bakáira emlékeztek az egykori laktanyánál
Megemlékezést tartottak a Magyar Királyi 3. Szent István Gyalogezred emléknapja alkalmából a gyalogezred emléktáblájánál, amely a hősi áldozatoknak állít emléket.
Lévai Miklós nyugalmazott alezredes, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület Fejér Megyei Szervezetének elnöke történeti áttekintésében felidézte, hogy az ezred a két híres elődezred, a 17-es honvéd és a 69-es közös gyalogezred 1918-1919-es átszervezéséből jött létre, és 1930-ban vette fel Szent István nevét. Elhangzott, hogy a város és a „háziezred” között példaértékű kapcsolat volt: kölcsönös tisztelet és bizalom jellemezte, illetve aktívan részt vettek egymás életében – mint például az 1938-as Szent István-évi ünnepségeken vagy az 1940. évi nagy havazás nehézségeinek megoldásában. A háborús idők a fehérvári alakulatot is nagy nehézségek elé állították: 1942-ben a teljes ezred kivonult az orosz frontra, ahol a 1943. január-februári Don menti események szinte teljesen megsemmisítették. Az újjászervezett alakulatot 1944-ben a Kárpátokba vezényelték –1945-ben a mai Magyarország határain túl végérvényesen, harcban felmorzsolódott a „Szent István” 3. honvéd gyalogezred.
„Mit is jelentett ez számukra, a túlélőknek és a hozzátartozóknak? Jelképes sírhelyet és emlékhelyet a haza nem tért szeretteiknek, a névtelen honvédeknek, a jelöletlen sírban – idegen földben eltemetetteknek.” – fogalmazott Lévai Miklós, majd Kiss Endre, az ezred egykori honvédjének a szavaival zárta megemlékezését: „Én láttam az augusztusi csillaghullást, nem is éjjel. A legfényesebben sütött a nap, mikor a több évtizede elhagyott laktanyánk falán láttam fennakadni egyet. Egy nagyon szép, a dicsőség minden ismérvével újra felragyogó csillagot: a Magyar Királyi „Szent István” 3. honvéd gyalogezred bakáinak kihunyt fényűnek hitt csillagát.”
A hagyományápolásban nyújtott segítségért, támogatásért, a történelmi múlt iránt tanúsított tiszteletért Bordács Lajos, a gimnázium címzetes igazgatója emléklapot vett át a HOHE elnökétől.
Az emléktáblánál az Önkormányzat nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester és Viza Attila tanácsnok helyezett el koszorút, fejet hajtottak továbbá a katonai és a rendvédelmi szervek, a HOHE képviselői, a résztvevő hagyományőrzők és az iskola vezetősége. A megemlékezésen a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar a Doroszlai- és a Helényi-indulóval működött közre.