-
Krisztus Király Napok
Változatos programokkal várja az érdeklődőket az idei Krisztus Király Napok. November 22 és 24 között a Zsolt utcai Templomban és Közösségi Házban mézeskalács sütés, kézműves foglalkozás és képzőművészeti kiállítás is. A november 24-én, vasárnap 9-kor kezdődő ünnepi püspöki szentmisén adják majd át a Krisztus Király díjat.
2024.11.18. -
A Soa fájdalma
„SOA fájdalma – nemzetünk traumája” címmel rendeztek a 80 évvel ezelőtt lezajlott holokauszt borzalmaira emlékeztető kiállítást a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében. A tárlat december 20-ig látogatható, és ehhez kapcsolódóan az iskolai osztályok jelentkezését is várják a korszak jobb megismerésére, megismertetésére. Az ARTalakulás Galéria által bemutatott alkotások kurátora az egyik kiállító művész, Tölgyesi Katalin.
2024.11.18. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18. -
Megjelent a Vár
Megjelent a Vár, a Vörösmarty társaság irodalmi folyóirata. Az idei szám bemutatójának különlegessége volt. hogy a Kossuth utcai Díszterem vendéeg volt Gárdonyi Géza dédunokája, Keller Péter is.
2024.11.18.
Szent István nyomában - minden fehérvári postaládába bedobják a Rubicon tematikus számát
A 2013-as Szent István Emlékév előtt tisztelegve Székesfehérvár történelméről szóló tematikus számmal jelentkezett a Rubicon folyóirat. A „Szent István nyomában - Fehérvár a magyar koronázóváros” című lapszámot ünnepélyes keretek között mutatták be a Városházán.
2013.06.14. 17:36 |
Ünnepélyes keretek között mutatták be a Rubicon történelmi magazin tematikus számát. A „Szent István nyomában - Fehérvár a magyar koronázóváros” címmel megjelent folyóiratot dr. Cser-Palkovics András polgármester ajánlotta az olvasók figyelmébe. A történelmi folyóiratot péntektől minden székesfehérvári postaládába bedobják.
A 2013-as Szent István Emlékév előtt tisztelegve Székesfehérvár történelméről szóló tematikus számmal jelentkezett a Rubicon folyóirat. A „Szent István nyomában – Fehérvár a magyar koronázóváros” című lapszámot ünnepélyes keretek között mutatták be pénteken. A Városháza nagytanácstermében rendezett programon részt vett Székesfehérvár polgármestere, a város több képviselője, a Székesfehérvári Szenátus, a Humán Közszolgálati Szakbizottság és a 2013-as Emlékbizottság tagjai, valamint az Emlékév programjait segítő önkéntesek is.
„Amikor a Szent István Emlékévet meghirdettük fontos cél volt, hogy Fehérvár múltját, értékeit minél többen ismerhessék meg nem csak a városban, hanem az ország határain belül és kívül. Nagy öröm számunkra, hogy egy olyan mértékadó folyóirat, mint a Rubicon egy egész számot szentel Székesfehérvárnak, a koronázóvárosnak.” - mondta el Székesfehérvár polgármestere a különszám ünnepélyes bemutatóján.
Dr. Cser-Palkovics András hozzátette: „ A körültekintő igényességgel készült cikkeket, fotókat és illusztrációkat bemutató kiadvány újabb kapocs, amely összeköti a fehérváriak közösségét, emlékezetessé teszi a 2013-as Szent István Emlékévet és segít megvalósítani azt a célt, hogy mindenki részese legyen ennek az ünnepi időszaknak!” Székesfehérvár Önkormányzatának ajándékaként a történelmi folyóiratot ingyen eljuttatják minden székesfehérvári háztartásba a következő hetekben.
A folyóirat bemutatóján jelen volt a Rubicon főszerkesztője, Rácz Árpád, valamint a szerzők közül Hahner Péter, Hermann Róbert és Mózessy Gergely, akikkel a most megjelent írások kapcsán Csurgai Horváth József, a 2013-as Emlékbizottság elnöke beszélgetett. A történelmi magazin állandó szerzői mellett a tematikus számban székesfehérvári szakemberek tanulmányai jelentek meg. A Szent István Király Múzeum antropológusa, Rácz Piroska Szent István ereklyéiről, míg Gärtner Petra művészettörténész az 1938-ban kialakított Romkertről írt. Hermann Róbert történész 1848-1849-es két fehérvári felkelésről szóló esszéje mellett olvashatunk az 1938-as Szent István-emlékév székesfehérvári eseményeiről Csurgai Horváth Gergely írásában.
A 75 évvel ezelőtti egyházi eseményeket Mózessy Gergely, a Püspöki Levéltár igazgatója foglalta össze. Ujváry Gábor történész, a Kodolányi János Főiskola Történelem Tanszékének vezetője Székesfehérvár és a magyar kultúrpolitika kapcsolatát vizsgálja a 20. század első felében. A Rubicon tematikus számában megtalálható még Csurgai Horváth József a hazai iparfejlesztés apostoláról, gróf Zichy Jenőről, Kovács Péter pedig a Bory-várról szóló összefoglalója.
A Rubicon történelmi magazin online plusz rovatában további öt írás szerepel, amelyek között Aba-Novák Vilmosról, Bory Jenő alkotásairól, valamint az 1930-as évek székesfehérvári eseményeiről is olvashatnak az érdeklődők.