-
V54 - előadások januárban
Csehov két egyfelvonásos drámájával és két kortárs szerző darabjaival várja a színházszeretőket a V54 Színház és Kultúrtér az év elején.
2025.01.07. -
Bélyeggyűjtők 100 éve
Idén ünnepli megalakulásának 100. évfordulóját a Székesfehérvári Városi Bélyeggyűjtő Kör. A centenáriumi rendezvénysorozat részeként, a Városházán egy különleges kiállítás nyílt meg, melyen a szervezet történetét és Székesfehérvár postatörténeti emlékeit is megismerhetik az érdeklődők. A tárlat január végéig látogatható.
2025.01.07. -
Jubileumi bélyegkiállítás
Ebben az esztendőben ünnepli megalakulásának 100. évfordulóját a Székesfehérvári Bélyeggyűjtő Kör. A jeles alkalommal a Városházán nyílt centenáriumi kiállítás.
2025.01.07. -
Ünnepi mise Vízkereszt napján
Jézus megjelenését, megkeresztelkedését ünnepelte a katolikus egyház január 6-án, Vízkereszt napján. Spányi Antal megyéspüspök a Szent István Székesegyházban celebrált ünnepi misét a híveknek.
2025.01.07.
Szent István Táncház a Szent István Művházban – pénteken egy régi hagyományt élesztenek újra
Egy hagyomány újjászületésének lehetnek tanúi mindazok, akik ellátogatnak február 2-án, pénteken délután a Szent István Táncház alkalmára a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házba.
Az intézmény sok korábbi táncházat megélt már: az egykori a Fejér Megyei Művelődési Központban az Ady-terem a táncházmozgalom hőskorában nemcsak a Fejér Megyei Néptáncegyüttes otthona volt, hanem a táncház és táncházzenész-tanfolyamoknak is. „A szombati táncház a székesfehérvári értelmiség találkozóhelye, a táncosok és a város diákjainak állandó szórakozó alkalma volt. Pesovár Ferenc néprajzkutató, népzene- és néptáncgyűjtő a néptáncegyüttes szakmai mentora, koreográfusa, a táncház állandó résztvevője maga is kiváló táncos volt. Sodró egyénisége, elmélyült szakmaisága mellett táncban és dalolásban is példaként szolgált az itt felnövő generáció számára. Ők azok, akik ma világ- és országszerte táncosként, tanárként, énekesként és zenészként, filmesként, művészként, közösségépítőként továbbadják a tanultakat. Utódjaik az idén 75 éves Alba Regia Táncegyüttes egykori és jelenlegi táncosai, vezetői.” – írja a szervező művelődési ház.
"Az újjáéledő táncházat első alkalommal a 41 éve elhunyt Pesovár Ferenc néprajzkutató emlékének szentelik.
2024. február 2-án, pénteken szülőföldünk, a Mezőföld népdalai, hangszeres népzenéje és táncai állnak majd a középpontban. „Megemlékezünk a perkátai zenekarról, Mosonyi József énekesről, az alapi táncosokról, valamint a mohai tikverőzésről. Örömmel hívunk mindenkit, aki valaha részese volt ennek az élménynek, és azokat is, akik tisztelegni szeretnének Pesovár Ferenc és velünk élő múltunk értékei előtt beszélgetéssel, tánccal és énekléssel. Daloljunk, táncoljunk együtt a Szent István Táncházban!" – invitál minden érdeklődőt Jakubek Tiborné igazgató.
Program:
15.00 - 16.00 óra – Népdaltanítás Berki Lillával és Varró Jánossal
16.00 - 16.30 óra – Dr. Nagy Vera néprajzkutató előadása a farsangvégi mohai tikverőzésről, mely a Szellemi Kulturális Örökség nemzeti jegyzékének része
16.30 - 17.30 óra – Mezőföldi táncok tanítása és táncház Göbölös Gábor néptáncos, néptáncpedagógussal
Muzsikál a Tilinkó zenekar: Kneifel György, Kneifel Imre, Polgár Zoltán és Juhász Balázs hegedűn, cimbalmon, brácsán, ütőgardonon, dobon, kobzon és tamburákon, bőgőn, csellón játszanak.
A részvétel ingyenes, szeretettel várják a gyermekeket, az ifjakat és az érett korúakat, valamint a családokat!