-
Adventi koncert a Bazilikában
A harmincadik Adventi Koncertjére készül a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, amelyet 2024. november 29-én,19:00 órai kezdettel rendeznek a Szent István Székesegyházban. A Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar mellett közreműködik a Nemzeti Férfikar, a Kodály Zoltán Általános Iskola Gyermekkara, Füredi Nikolett, Fehér Adrienn, Rezsnyák Róbert és Tóth Marcell - zongorán. Vezényel: Ruff Tamás őrnagy, a MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar karmestere.
2024.11.15. -
Vukovárra emlékeznek
A Székesfehérvári Horvát Nemzetiségi Önkormányzat együttműködve a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnoksággal, Vukovár elestének 33. évfordulóján emlékmisére hívja az emlékezni vágyókat november15-én pénteken 10.30-kor a Szent Imre templomba.
2024.11.15. -
Kadétok a színházban
A honvédelem jegyében látta vendégül a Vörösmarty Színház a katonai hivatást választó fiatalokat. Az esten a jövő honvédei a 12 dühös ember előadást tekinthették meg.
2024.11.15. -
Rendhagyó irodalomóra
Az érettségire való felkészítés a célja annak az új sorozatnak, amely a Vörösmarty Mihály Könyvtárban indult el. Elsők között Dragomán György író mesélt a kortárs irodalomról.
2024.11.15.
"Szent István városában élni felelősség" - Magyarság és Európa szabadegyetem
„Szent István városában élni felelősség - Történeti múlt és jövő" címmel tartott előadást Székesfehérvár polgármestere a Magyarság és Európa Szabadegyetem 2013. évi sorozata keretében. Az év során összesen tíz előadásra kerül sor, melyek illeszkednek a 2013-as Szent István Emlékév programjai közé. A szabadegyetem a Kodolányi János Főiskola szervezésében valósul meg, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. Előadásában dr. Cser-Palkovics András polgármester a közösségformálás jelentőségét emelte ki az Emlékév kapcsán.
2013.02.13. 18:45 |
„Szent István városában élni felelősség - Történeti múlt és jövő" címmel tartott előadást Székesfehérvár polgármestere a Magyarság és Európa Szabadegyetem 2013. évi sorozata keretében. Az év során összesen tíz előadásra kerül sor, melyek illeszkednek a 2013-as Szent István Emlékév programjai közé. A szabadegyetem a Kodolányi János Főiskola szervezésében valósul meg, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. Előadásában dr. Cser-Palkovics András polgármester a közösségformálás jelentőségét emelte ki az Emlékév kapcsán.
A Kodolányi János Főiskola két éve indította el a „Magyarság és Európa” című szabadegyetemet, melynek idei programját a 2013-as Szent István Emlékévhez kapcsolódóan szervezi az intézmény a Pannon Lapok Társaságával a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. A tavaszi és őszi félévben összesen tíz előadással jelentkező, minden érdeklődő számára nyitott szabadegyetemet kifejezetten ajánlják a középiskolásoknak és tanáraiknak.
Dr. Ujváry Gábor a 2013-as Emlékbizottság tagja, a KJF Történelem Tanszékének tanszékvezető főiskolai tanára elmondta, hogy a Kodolányi János Főiskola Hungarológiai, illetve Történeti Műhelye 2011 tavaszától szervezi meg a „Magyarság és Európa” című, félévente öt-öt előadásból álló szabadegyetemet, amelyen ismert és neves magyar – egy-egy esetben külföldi – szakemberek referálnak a magyar művelődéstörténet és annak nemzetközi összefüggéseivel kapcsolatos legfontosabb kérdésekről. Az előadások a magyar és az európai történelem kiemelkedő kapcsolódási pontjait mutatják be, napjainkban is vitatott témákat elemeznek.
Székesfehérvár polgármestere előadásában kiemelte, hogy a hagyomány őrzése mellett a közösségformálás a Szent István Emlékév legfontosabb célja. „Miközben emlékezünk a múltunkra, közben próbáljuk ezt a közösséget, amelyet Fehérvárként szeretünk, erősebbé formálni, mert sok olyan dolog van, ami a a mai világban szétvisz minket és nem az egységet teremti meg. Kell, hogy legyen azonban a közösségnek olyan közös nevezője, amiben egyet kell értenie. Ez pedig az, hogy fehérváriként ezt a várost szeretjük és ezt a várost szeretnénk közös erővel fejleszteni.” - mondta el dr. Cser-Palkovics András, aki ismertette a Szent István Emlékév legfontosabb programjait is.
A polgármester köszönetet mondott az Emlékév kapcsán tapasztalható széles társadalmi összefogásért a magánszemélyeknek, óvodáknak és iskoláknak, civil szervezeteknek, nyugdíjaskluboknak, valamint az önkénteseknek, hogy programjaikkal, javaslataikkal, illetve munkájukkal csatlakoztak az Emlékévhez. Székesfehérvár polgármestere meghatónak nevezte, hogy nemcsak cégek jelentkeznek támogatóként, hanem kevésbé tehetős magánszemélyek is, akik ezer vagy kétezer forintot ajánlottak fel a Szent István Emlékév programjaihoz.
Az előadást újabb alkalmak követik a Kodolányi János Főiskola Szabadságharcos úti épületének nagyelőadójában 17.00 órai kezdéssel február 27-én, március 6-án, április 10-én és április 24-én. Szó lesz többek között Szent István kultuszáról a kommunista diktatúra idején, az Árpád-kori Fehérvárról, Wathay Ferenc költészetéről, illetve a városépítés történeti áttekintéséről a reformkortól az 1940-es évekig. A második félévben újabb öt előadással folytatódik a szabadegyetem a Szent István Emlékévhez kapcsolódóan.
E félévi program a Szent István Emlékév programjaihoz kapcsolódóan: Magyarság és Európa szabadegyetem, Székesfehérvár helye és szerepe a történeti térben az ország történetében.
2013. február 27. 17.00
Mózessy Gergely gyűjteményigazgató, Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár: Szent István kultusza a kommunista diktatúra idején Helyszín: Kodolányi János Főiskola (Szabadságharcos út 59.) 2013. március 6. 17.00 Zsoldos Attila akadémikus, MTA BTK TTI, tudományos tanácsadó, a Középkori Témacsoport vezetője: Fehérvár az Árpád-korban. Helyszín: Kodolányi János Főiskola (Szabadságharcos út 59.) 2013. április 10. 17.00 Dr. Jankovics József, MTA BTK ITI, tudományos tanácsadó, osztályvezető: Wathay Ferenc költészete modern poétikai szempontból. Helyszín: Kodolányi János Főiskola (Szabadságharcos út 59.) 2013. április 24. 17.00 Dr. Csurgai Horváth József, levéltárigazgató, főiskolai docens: A városszépítés történeti áttekintése a reformkortól az 1940-es évekig. Helyszín: Kodolányi János Főiskola (Szabadságharcos út 59.) |