Szent Jupát 35 - ezen a napon indult világ körüli útjára Fa Nándor és Gál József

A Szent Jupát, kiállítva a Skála áruház előtti téren; tengerparti fotók a világ körüli útra induló hajóról és a két bátor fehérvári hajósról, Fa Nándorról és Gál Józsefről; folyamatos közvetítés a Városi Televízióban: térképen követhettük a küldetést, egy álom megvalósulását. 35 esztendeje futott ki a vitorlás Opatijából, és közel két esztendő elteltével tért haza, fedélzetén a két hős hajóssal. 
2020.09.26. 11:39 |
Szent Jupát 35 - ezen a napon indult világ körüli útjára Fa Nándor és Gál József

Mi, fehérváriak, azóta is büszkén idézzük fel azokat a napokat, a készülődés, a kifutó, az úton levés és a megérkezés, végül pedig a közös fehérvári ünneplés pillanatait.

1985. szeptember 26-án futott ki Fa Nándor és Gál József a horvátországi Opatijából, hogy a Szent Jupát fedélzetén világ körüli utat tegyen. A küldetés – amelynek a fehérváriak a kezdetektől részesei lehettek – közel két évig tartott. A két fehérvári vitorlázó több mint hatvanezer kilométert utazott a 15 négyzetméteres hajón, 12 országban kötöttek ki, 295 napot töltöttek vízen, és összesen több mint 700 nap elteltével, 1987. szeptember 12-én futottak be Opatija kikötőjébe.

Öt éven át építette 31 láb hosszú hajóját Fa Nándor és Gál József, hogy saját álmukat megvalósítva és a fehérváriakkal folyamatos összeköttetésben maradva teljesítsék a kihívást, hogy körbevitorlázzák a Földet. Igazi közösségi élmény volt ez, hiszen a helyiek figyelemmel kísérhették a hajó építését, a helyszíni tudósítások által ott lehettek a kifutónál, majd az egész utat nyomon követhették. A Fehérvár TV stábja ott volt a kifutónál, és a többi helyi szerkesztőséghez hasonlóan nyomon követte a közel két éven át tartó küldetést. Igazi kordokumentum rövid összefoglalójuk, ami itt látható.

A fehérváriak többségének személyes élményei is vannak a két fehérvári hajóshoz kapcsolódóan, hiszen hazatérésüket követően a Városház téren köszöntötték őket lelkes rajongóik, valamint mindkét fehérvári hajós könyvben is megörökítette az életüket meghatározó, felejthetetlen utazást. Fehérvár több mint ezeréves történelemkönyvének részeivé váltak Ők, idézzük fel az egykori emlékeket, szüleinkkel és családtagjainkkal közösen, segítségül hívva a fotókat.

Fehérvári színes

  1. Nyári garantált programok

    Székesfehérvár nyári programjai között a város értékeit, kultúráját bemutató túrákat is ajánljuk a Tourinform Iroda kínálatából. Garantált időpontokban indított sétáik sorában van esti fáklyás, kabrióbuszos és a természetbe invitáló kirándulás is.

    2024.07.18.
  2. Alkotó Napok a Rác utcában

    Csipkeverő és szabás-varrás foglakozásokkal folytatódik a Fehérvári Kézművesek nyári alkotótábor-sorozata. A résztvevők július 26-28. között megismerhetik a torchon csipke készítésének technikáját és a csipke felvarrást is, míg a kezdők a szabás-varrás alapjait tanulhatják meg.

    2024.07.18.
  3. Szépkorúak kulturális seregszemléje

    A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ (SZKKK) 2024-ben újra megrendezi a már hagyományos Szenior Ki mit tud? versenyt a Fejér vármegyei nyugdíjasok számára előadóművészet, valamint képző-, ipar- és népművészet kategóriákban. A színpadi produkciókból előválogatókat, a beérkezett műalkotásokból pedig kiállítását is rendeznek – végül pedig gálaműsort tartanak a legjobbakból.

    2024.07.18.
  4. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.