-
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
Egy múzeum tekintete
Az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum gyűjteményének eddig még soha nem látott tárgyait is megcsodálhatják majd az érdeklődők a november 30-án nyíló kiállításon, amelynek előkészületei javában zajlanak a Csók István Képtárban.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Szeretkezz, ne háborúzz!
A Hair egy életérzést tükröz: a hippik, a „virággyermekek” életstílusát vitte színpadra a darab születése idején - a fiatalok lázadását a szexuális szabadságért, tiltakozásukat a vietnami háború és harcukat a társadalmi kötöttségek ellen. A felújított musical október 18-tól látható a Vörösmarty Színházban.
A Hair egy életérzést tükröz: a hippik, a „virággyermekek” életstílusát vitte színpadra a darab születése idején - a fiatalok lázadását a szexuális szabadságért, tiltakozásukat a vietnami háború és harcukat a társadalmi kötöttségek ellen. A felújított musical október 18-tól látható a Vörösmarty Színházban.
Szurdi Miklós |
– Minek köszönhető ez a hallatlan népszerűség?
– Kevés olyan musical van, ami ennyire a fiataloknak, fiatalokról szól – vélekedik az előadás rendezője, Szurdi Miklós. – Az sem mellékes, hogy elképesztően jó a darab zenéje, bármilyen feldolgozásban is hallja az ember. De az eredeti musical valószínűleg nem lett volna ennyire sikeres, ha Milos Forman nem készít belőle filmet 1979-ben. Forman teljesen átdolgozta az eredeti művet, amely sokkal egyszerűbb, sokkal „kanavászabb” volt: a film az, ami ennyire a barátságról, a fiatalok értékrendjéről, a lázadásról, a konvenciók mellőzéséről szól – így aztán a mi bemutatónk is a film alapján készült.
|
– Az új dalszövegek a darab cselekményéhez illeszkednek, és (miközben az eredeti angol szöveget is követik), mai életérzéseket fejeznek ki. Hiába játszódik 1968-ban, hiába szerveződik a cselekmény a vietnami háború köré: teljesen mainak érzi a közönség.
– Annál is inkább, mert mindig lehet neki aktualitást találni: mindig zajlanak értelmetlen háborúk, ahol mindig értelmetlenül halnak meg fiatalok.
– Igen, valószínűleg ez is hozzájárul a musical népszerűségéhez, ezért is van folyamatosan műsoron Magyarországon is. Jelenleg ugyan csak mi játsszuk (1995 óta folyamatosan), de az elmúlt években jelen volt a győri, a szolnoki és a veszprémi színház repertoárján is.
– Ugyanazt láthatja most a fehérvári közönség, mint 1995-ben?
– Tulajdonképpen ugyanazt, de kicsit mégis mást, hiszen a bemutató óta minden évben felújítottam a darabot: mindig kerültek bele új elemek, minden évadban jöttek új színészek, új táncosok. Így aztán nem is valódi premierként tartjuk számon a holnapi előadást (ezért is nem pénteken, a hagyományos premier-napon láthatja először a közönség), bérletbe sem raktuk be - bárki számára szabadon megtekinthető.
– Miért éppen ezt a darabot újították fel a régi sikerek közül?
– Azért, mert az előzetes felméréseink alapján erre volt igény (amit most a két hónapra előre eladott jegyek is igazolnak). És addig tartjuk műsoron, amíg van rá érdeklődés. Sokan nosztalgiából is megnézik azok közül, akik 7-8 évvel ezelőtt látták – és ne feledjük, azóta felnőtt egy újabb nemzedék is: a darab fiataloknak szól, és a mai középiskolás korosztály még nem láthatta.
– Egy hét múlva ismét olyan produkciót láthat a fehérvári közönség, ami még nem szerepelt a Vörösmarty Színház színpadán: az Együtt a banda című musicalgálát.
– Igen, és ezt sem tekintjük premiernek, hiszen ezt is játsszuk már egy ideje: először a Fiatalok Színházában mutattuk be. Az évek alatt ott olyan énektudású társulat gyűlt össze, amihez hasonló nincs az országban. Mivel ezt a kincset nem hagyhattuk parlagon heverni, kitaláltuk ezt a produkciót, amely tulajdonképpen musical-történelem: a tizenöt legnagyobb musicalből énekelünk el dalokat egy kis szituációs „körítéssel”. A dalok között az est két házigazdája vezeti végig a közönséget a musicaleken: mikor, milyen körülmények között születtek, miről szólnak, kik a szerzői. A musical a mai kor terméke, a fiataloknak nagyon fontos - ezért úgy érzem, a fiatalokat úgy lehet visszaszoktatni a színházba, ha ilyen darabokon át fogjuk meg őket. Ha a musicaleken keresztül beleszeretnek ebbe a csapatba, akkor más darabokban is megnézik őket.